Bayilik Açıklaması

Çıtır Usta Bayilik

Atilla Külekçioğlu, 2002 yılında İstanbul Galleria’daki 45 metrekarelik dükkânının açılışını yaparken bu girişimin bir restoran zincirine dönüşeceğini biliyordu. Nitekim, küçük yaşlardan itibaren restoran ve fırınlarda çalışmış Külekçioğlu’nun tecrübesi sahibi olduğu Çıtır Usta markasını kısa zaman içinde bir zincir haline getirdi. 60 çeşit ürün gamıyla emsalleri arasından sıyrılan Çıtır Usta, hizmet kalitesi, alakart restoran düzeni ve yüksek lezzet standardıyla kendini farklı konumlandırmayı başarmış bir marka. Çıtır Usta Bayilik Kuruluşunun ilk dört yılında şube sayısını 10’a ulaştıran Çıtır Usta, şu an Türkiye genelinde 35 şubesinde konuklarını ağırlıyor. Büyüme sürecindeki büyük ivmeyi 2007 yılında franchise verme kararıyla yakalayan Çıtır Usta, ilk franchise şubesini Zonguldak’ta açtı. Ardından sistem hızla Bursa, Edirne, Keşan, Çerkezköy ve İzmir’e yayıldı. Sistemin bu kadar ilgi görmesinin ardında ise marka kalitesinin yanı sıra franchise sahiplerini koruyan bir dizi kural yatıyor. Öyle ki anahtar teslim projelerde Çıtır Usta bayiliğinden ayrılmak isteyen şube sahiplerine yüzde 60’a varan para iadesi garantisi veriliyor. Yapılan yatırımın geri dönüşü ise maksimum 36 ay. Çıtır Usta Bayilik ve Bayilik Şartları Firma Tanıtımı : 2003 yılında Atilla Külekçioğlu tarafından kurulan Çıtır Usta bugün sektörünün en iyilerinden bir tanesi. Üretim merkezinde helal et sertifikalı Balıkesir ve Çanakkale den 10 yıldır temin ettiği etlerini işleyerek arge laboratuvarında devamlı kontrol halinde tutan bayisinin kazanması ve sadece müşterisi ile ilgilenmesi için ; Personel desteği veren, Pazarlama çalışmalarında daima destek olan,Operasyonel olarak devamlı kontrol mekanızmasını çalıştıran ve daima yardımcı olan bayisine daima yatırımını en hızlı döndürerek en yüksek kazancı bayisine sağlayan tek firmadır Çıtır Usta. Bugün 58 şubesinde 60 çeşit menüsü ile pide ve kebap sektörünün vazgeçilmezlerinden olmuştur. 

Bayilik Kategorisi : Restoran ve Ekspress Şubeler

Firma İsmi : Çıtır Usta 

Kuruluş Yılı : 2003 

Bayi Sayısı : 58 

Bayilik Giriş Bedeli : Ekspress için 25.000 USD - Full konsept için 50.000 USD 

Bayilik Yatırım Maliyeti : Ekspres konseptlerde 100m2 200.000 TL anahtar teslim - Full konseptlerde 120-150 m2 300-350.000 TL den başlayan fiyatlarla.

Çıtır Usta Bayilik Şartları

İşletmeci ruhu taşımak. Marka ile çalışmanın avantajlarından yararlanabilecek. Proje çizimlerini biz yapıyoruz dilerseniz dükkanınızı sizde yaptırabilirsiniz. Veya deneyimli elemanlarımız ile çok kısa sürede biz yapabiliriz; Ekspres konseptlerde 100 m2 ortalama maliyet 200.000 TL - Full konseptlerde 120-150 m2 den başlayarak 300-350.000 TL

Çıtır Usta Bayilik Destekleri

  • Personel
  • Web tabanlı sistem
  • Operasyonel destek
  • Pazarlama desteği
  • Bilgi İşlem desteği
  • Satın alma desteği
  • Ürün desteği

Çıtır Usta Bayilik Alma Süreci

Çıtır Usta olarak verdiğimiz bilgi, tecrübe ve deneyim paylaşımları sonucunda bir giriş bedeli talep etmekteyiz. A) ÇITIR USTA EXPRESS : 25.000 $ B) ÇITIR USTA FULL KONSEPT : 50.000 $ 

Çıtır Usta Bayilik Kullanım Bedeli; Bayilik, Çıtır Usta’ nın işletmecisi olduğu süreç içerisinde, reklam katkı payı ve kullanım bedeli olarak sabit bir miktar ödemektedir. Öncelikle dükkanınızın başa baş noktası yakalanana kadar bu bedel sizden tahsil edilmemektedir. Dükkanınızın başa baş noktası geçildikten yani siz kâra geçmeye başladığınız süreçten itibaren belirlenen ciro katkı payı üzerinden bu miktar belirlenmektedir. 

Çıtır Usta İnşaat ve Dekorasyon İşleri; Kurulumun yapılacağı dükkânın ana cadde üzerinde oluşuna, okul / dershanelere yakınlığına ve yaya trafiğinin yoğunluğuna dikkat etmek gerekmektedir. Dekorasyon maliyeti tercih edilecek olan işletme modeline göre değişiklik göstermektedir. Çıtır Usta; yapılan fizibilite çalışması sonucunda “işletmeye uygun” onayı verilen dükkânın dekorasyon ve kurulum süreci ile ilgilenmekte, işletmeye hazır hale getirmektedir. FRANCHİSİNG Departmanı tarafından verilecek proje kapsamında inşaat ve dekorasyon işlerinizi Çıtır Usta ’nın standartlarında profesyonel ekipler yapmaktadır.

Çıtır Usta dekorasyon işlerini üstlenecek ve dükkanınızı size “anahtar teslim” olarak verecektir. Ancak sizin çalışmak istediğiniz bir mimari şirket var ise gerekli proje bedelleri ödendikten sonra size verilen proje ve teknik şartnameye bağlı kalmak kaydı ile dekorasyon işlerini kendiniz de yapabilirsiniz.Demirbaşların tedarik edilmesinde ana firma olarak ekonomik çözümler sunmak anlamında anlaşmalı olduğumuz firmalar ile çalışmaktayız. Çıtır Usta Express konseptinde planlanan işletmeler için 60-80 m2 aralığında, alışveriş merkezlerinde 80-150 m2 aralığında, caddelerde ise 120-250 m2 aralığındaki dükkanları seçiyoruz. Dükkanların içinde sayılabilecek, bahçeler, bodrum katlar, asma katlar gibi üniteler dışında oturum alanlarının bu metrekarelerde olması gerekmektedir. 

Ekipman ve Sarf Malzeme; Çıtır Usta işletmeleri Franchising Departmanının belirlediği makine ve ekipman gruplarında standardize uygulanmaktadır.Tüm Bayiliklerimiz üst düzey ürün kalitesi için bu standardize ekipmanlarla çalışmak zorundadırlar. 

Çıtır Usta Eğitim ve Pazarlama Desteği : Çıtır Usta Merkezi olarak açılış gününüz belirlendiği andan itibaren gerek eğitim gerekse pazarlama desteğini tüm mağazalarına vermektedir. Açılış sürecinde kendi uzman kadrosu destek ekibi sizinle beraber çalışmaktadır. Açılış sonrası ve genel işleyişinizde rutin olarak aylık ziyaretlerle sizi denetlemektedir. Denetleme raporları gerek mail ortamında gerekse kargo ile tarafınıza aylık bazda ulaştırılarak gelişmesi gereken yönler, düzeltilmesi gereken noktaları, yerel pazarlama aktivite önerilerini siz yatırımcılara yön göstermesi için merkez işleyişinin bir parçası haline getirilmiştir.

Bayilik ve çalışanları franchisorın yılların birikimi ile elde ettiği deneyim ve tekniklerinden yararlanabilmeleri için bir oryantasyon sürecine tabi tutulurlar. 1 aylık bu süreç içerisinde alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından ürün hazırlanışı ve sunumu, hijyen şartları, işletmecilik, müşteri ilişkileri, satış eğitimleri ücretsiz olarak verilmektedir. Üretim kadrosu Çıtır Usta tarafından istihdam edilmiş, yetiştirilmiş elemanlardan kurulur.Kasiyer, servis, kurye, bulaşık vs. işlerde görevli personeller işletme açılmadan 2 hafta önce işbaşı eğitimlerine tabi tutulurlar. Eğitim Akademisi ile çalışanlarımızın hem dünya standartlarındaki HACCP kuralları konusunda hem de servis kuralları konusunda eğitimleri tamamlanır. 

Çıtır Usta Ürün Temini ve Lojistik; Çıtır Usta’ nın en önemli avantajı kompakt bir sisteme sahip olmasıdır. Sistemin temelinde işletmenin her alanı için geçerli olan bu mantık “az enerji çok fayda” dır. Dolayısı ile tüm et ve yan ürün gruplarının malzemeleri Çıtır Usta’nın servis araçları ile İstanbul içindeki ve dışındaki mağazalara gönderilmektedir. Toplu alım gücünün faydalarının hepsini şubeleri ile paylaşmayı ilke edinmiş kuruluşumuz; sizlere daha fazla kazanç sağlamak amacı ile tüm alımları merkezi olarak gerçekleştirir ve kapınıza kadar hizmet getirir. 

İşletme ve Karlılık; Ay sonunda tam uygunlukla işletilen bir işletmenin ortalama net karı cironun minimum % 20 ile % 30 arası değişir. Kompakt ve sadeleştirilmiş bir sisteme haiz olmamız, ürün mükemmelliği ve tat mukavemetiyle de müdavimler yaratmamız sebebi ile tüm bayilerimiz ile birlikte “Birlikten Kuvvet Doğar” mantığını yürüterek kazançlarımızı hep birlikte artırmak amacı ile her gün daha fazla çalışmayı kendimize ilke edindik. 

Yatırımcı Olarak; Yatırımcıdan beklenen, yalnızca finansal yatırım değil, Çıtır Usta markasının altında ki ruhla her geçen gün kendini yenileyen ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı kendine ilke edinen işletmeci mantığı ile çalışabilen bayiler olmasıdır. Yine yatırımcımızın, bu işten başka işi olmaması, işinin başında uzun mesailer verebilecek kadar zamanı olması, Çıtır Usta yatırımcısından beklenen en önemli özelliktir.

 

Bayilik Verdiği Bölgeler

İlçe bilgilerini görmek için şehir seçin.
BAŞVUR