Çiğ Köfte Bayiliklerindeki Kârlılık

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:41

“Çiğköfte bayilikleri artık iş yapmaz, her mahallede 1 tane var!” Emin misiniz? İki ayda yatırımınızı amorti edebilir, aylık 5-10 bin arası net kâr elde edebilirsiniz. Nasıl mı? Devamı yazımızda. 

Çiğ Köfte Bayiliklerindeki Kârlılık
Enes Öksüz admin

Yumuşacık lavaşlara hayat veren, nar ekşisi ile bütünleşen, marul ile ferahlatan ve acısıyla içleri ısıtan muhteşem lezzet. Yanında ayran da oldu mu, tadından yenmeyen pratik ve ucuz bir alternatiften; yani çiğköfteden bahsediyoruz. 

Son dönemde yıldızı parlayan ve açılan bayiliklerle daha kolay ulaşılabilir hale gelen çiğköfte, ülke olarak en favori yiyeceklerimizden biridir. Çocuk ya da büyük hiç fark etmez, karnımız biraz acıksa ve o anda karşımıza çiğköfte satan bir dükkan çıksa düşünmemize gerek bile yoktur, karnımızı nasıl doyuracağımızı biliriz.

Düşünürken ya da bahsederken bile ağızları sulandıran bu lezzet, bayiliklerinin yaygınlaşması ile girişimcilerin de yüzlerini güldürmektedir. 

Çiğköfte bayiliklerini alan ve kısa sürede kâra geçen girişimciler bu sektörün ne denli kazançlı olduğunu çoktan deneyimlediler. 

Peki ya henüz cesaretini toplayamayan ya da “çiğköfte bayilikleri kârlı mıdır?” sorusuna yanıt bulamayanlar? İşte bu yazımızda onlara fikir vermek ve bir nebze de olsa girişimcilerin soru işaretlerini azaltmayı hedefliyoruz. 

Çiğköfte Bayiliği Almalı mıyım?

Bu bayiliklerin kâr marjının en az %130 olduğu biliniyor. Evet, ilk bakışta pek ihtimal verilmese de oldukça yüksek bir kârlılığı olduğu inkar edilemez.

İşe başlarken en büyük avantajınız sattığınız yiyeceğin ülke çapında çok sevilmesi. Çiğköfteyi tanıtmanıza, nasıl bir tat olduğunu anlatmanıza gerek yok. Kimi ürünler kendi kendini satar ve çiğköfte de onlardan biridir.

Stratejik düşündüğünüzde ve bilindik bir markanın bayiliğini aldığınızda ortalama 2 ayda bu yatırımınızın kendisini amorti ettiğini görürsünüz. Sonrasında ise yüksek ve sürdürülebilir kârlılığınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Soruya geri dönersek, bizim cevabımız “kesinlikle doğru bir tercih.” demek olacaktır. Çiğköfte bayilikleri girişimciler açısından yüksek kâr marjıyla oldukça mantıklı bir seçim olarak düşünülebilir.

Ancak bu noktada, şu soruyu düşünüyor olabilirsiniz.

“Bir sürü çiğköfte bayiliği var, kârlılığı düşürür mü?”

Standart bir hizmet verirseniz, doğru marka tercihi yapmazsanız maalesef beklenen kârlılığı yakalayamayabilirsiniz.

Bu ikilem sadece çiğköfte bayilikleri için söz konusu değildir. Her hangi bir yatırım için de aynı riskler geçerlidir. Yatırım yaptığınız sektörde rekabet yoğunsa ve sizin işletmeniz farkını ortaya koyamaz; doğru bir strateji ile kurulmamışsa beklentinizin altında bir kazanç elde edebilirsiniz.

Farkını ortaya koyamamaktan bahsettik, çünkü bu çiğköfte bayiliklerinin başarısı için oldukça önemli bir etken olarak ön plana çıkıyor. 

Bunu nasıl başarabilirsiniz, gelin beraber inceleyim.

Çiğköfte Bayiliği Alarak Nasıl Para Kazanılır?

Mekan Seçimine Önem Verin

Tüm yazılarımızda vurguluyoruz, lokasyon bir işletmenin başarısı için en önemli faktörlerden biridir. Doğru lokasyondan kastımız, hedef kitlenizin ulaşabileceği işlek bir mekanı bulabilmenizdir. 

Eğri oturalım doğru konuşalım, şehrin dışında, çok ıssız yerlerde insanların araçlarına binip çiğköfte almaları size ne kadar mantıklı geliyor?

Açıkçası bize hiç mantıklı gelmiyor. Kolay ulaşılabilir yerleri tercih edin. İnsanlar dışarı çıktıklarında sizi görsünler, canları çiğköfte istediğinde yürüyerek mekanınıza ulaşabilsinler. 

Doğru Markayı Bulun

Gıda sektöründe marka güven demektir. İnsanlar bilindikleri markaların ürünlerini tüketmeyi tercih ederler çünkü bu markaların temiz ve güvenilir ürünleri olduğunu bilirler. 

Bilindik, güvenilir ve tercih edilen çiğköfte markalarının bayiliğini alarak rakiplerinizden bir sıfır öne geçebilirsiniz.

Hizmet Kalitenizi Maksimumda Tutun

Güler yüzlü hizmet bir lütuf değil, zorunluluktur. İnsanlar salt alışveriş yapmazlar bu süreçte sosyalleşirler ve cana yakın buldukları kişilerle kalıcı ilişki kurma eğilimi gösterirler.

Temiz bir mekan, özenli ve güler yüzlü personeller hedef kitlenizi memnun etmeye yetecektir. Tüm bunlara ek olarak hızlı servis yaparsanız, onların gözünde vazgeçilmez olmanız için uzun bir zaman geçmesine gerek yoktur. 

Kaliteli hizmetin diğer bir unsuru da işletmenizin açık olduğu saatlerdir. 9-18:00 arası iş yapan bir işletme zaman içerisinde kaçınılmaz olarak müşterilerini, daha uzun sürelerle açık olan işletmelere kaptıracaktır. 

Müşterileriniz geldi, kapalısınız. Tekrar geldiler yine kapalısınız üstelik tüm bu zaman dilimlerinde rakipleriniz açık…
Empati kurun, sizin de ayağınız diğer mekanlara alışmaz mı? Elbette alışır; tam da bu yüzden işletmenizi daha uzun süreler açık tutmalısınız. 

Ürünlerinizin kapsamını genişletmek, işinizi geliştirmek de hizmet kalitenizi olumlu yönde arttıracaktır. Sadece çiğköfte satmak kârlıdır, ancak farklı ürünlerin olması da müşterilerinizin sizi tercih etmesinde önemli bir etmen olacaktır. 

Bayilik almanın bu kadar kazançlı bir yolunu bulmuşken bayilik almadan sorulması gereken sorular hakkındaki yazımızı incelemenizi öneririz.

 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler