Çiftlik Bank Bayileri Mağdur Oldu

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:02

Çiftlik Bank ardında binlerce mağdur bırakarak Türkiye dolandırıcılıklar tarihine geçti. Bu mağdurlardan bir kısmı da Çiftlik Bank bayileri

Çiftlik Bank Bayileri Mağdur Oldu
Enes Öksüz admin

Çiftlik Bank yatırımcıları büyük hayallerle girdikleri bu işte mağdur oldu. Para yatıranları dolandırarak Uruguay’a kaçan Mehmet Aydın arkasında ise nefret dolu bir kitle bıraktı. Sadece İstanbul içerisinde Çiftlik Bank adıyla 40 civarında şarküteri bulunuyordu ancak Mehmet Aydın’ın firar etmesiyle beraber bu bayilerin hepsi kapandı. Bayilik ücretini ödeyen ve Çiftlik Bank’tan bal, peynir, yumurta ve sucuk gibi çeşitli şarküteri ürünleri alan yatırımcılar ise büyük zarar etti. Mehmet Aydın tarafından dolandırılan yatırımcılar arasında altı tane bayiliği bulunan M.S.G de yer alıyor. Bu işe 1 milyon 200 bin TL para yatıran M.S.G dolandırıldığı için Çiftlik Bank’tan şikayetçi oldu. Beşiktaş’da bulunan Çiftlik Bank şarküterisini kapatan M.S.G çeşitli psikolojik problemler yaşadığını belirtti.

Kısa Sürede Büyük Kazanç Hayali

Mehmet Aydın tarafından dolandırılanlar arasında yer alan M.S.G’nin Çorlu, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Şirinevler, Esenler ve Beşiktaş’ta şarküterileri bulunuyordu. M.S.G bu konuda yaptığı açıklamalarda ilk başta Çiftlik Bank’ın bilgisayar uygulamasını öğrendiğini ve insanların bu uygulama üzerinden çiftlik hayvanları alıp beslediğini açıkladı. Kısa sürede para kazandığını söyleyen insanları gören M.S.G, kasım ayında sisteme dahil olduğunu belirtti. Sisteme dahil olan insanlar bilgisayar oyununa yatırdıkları paranın %5’i oranında şubelerden ücretsiz alışverişler yapabiliyordu. Ancak M.S.G bayilik açmayı tercih etti. Bu doğrultuda M.S.G ilk şubesini kasım ayında Beylikdüzü’nde açtı. Çiftlik Bank sistemine girenler banka hesaplarına ya da çeşitli internet hesaplarından para yatırıyor ve bunun karşılığında koyun ya da inek gibi hayvanlar satın alarak oyun üzerinden besliyor ve para kazanıyor. Kazanılan bu paranın %5’iyle de şubelerden ürün alıyor.

%20 Kar Vaadi

Kullanıcılar bayilere gelerek buradan kazandıkları para karşılığında ücretsiz alışveriş yapıyordu. Alışverişi yapılan ürünlerin parasını %20 karla Çiftlik Bank’tan alıyordu. Bu sistem geçen ocak ayının sonlarına kadar iyi bir şekilde işlediğinde M.S.G borç para bulup 5 tane daha şube aldığını açıkladı. Bunun yanı sıra Çiftlik Banka da para yatırdı. M.S.G yaptığı açıklamaya göre şube masrafları ve yatırdığı para ile beraber toplamda 1 milyon 200 bin TL zarar etti. Zaman içerisinde Çiftlik Bank’tan da ödemeleri alamadı.

Çiftlik Bank’ın İşleyişi

Kullanıcılar Çiftlik Banka para yatırıyorlar ve bu para oyun içerisinde altın olarak geçiyor. Kullanıcılar 100 bin altın karşılığında çiftlikten koyun, tavuk ya da inek gibi hayvanlar satın alıyor. Bu paraya karşılık bir sene içerisinde yaklaşık olarak 200 bin TL brüt para kazanıyor. Bu paranın %20 yem, depo ve gümüş parası olarak kesiliyor. ve 180 bin TL olarak geri ödeniyor. Kesilen %20’nin %5’lik gümüş kesintisi ile kullanıcılar bayilerden ücretsiz alışveriş yapabiliyor ve bu da yıllık 10 bin TL değerinde ücretsiz alışveriş anlamına geliyor. Bu ücretsiz alışverişi Çiftlik Bank %20 kar ile parayı bayiye ödüyor.

Kaynak

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler