Son günlerin gündemini meşgul eden sanal çiftlik oyunu; Çiftlik Bank. Reklamları dönen, yatırım fırsatı olarak görülen ve ciddi bir üye sayısına ulaşan Çiftlik Bank ile ilgili yazımızda Çiftlik Bank hakkında bilgi verip bu oyun hakkındaki son haberleri derleyeceğiz.

Çiftlik Bank Nedir?

Az önce de belirttiğimiz gibi sanal çiftlik oyunudur. Aslına bakarsanız akıllı telefonların yaygınlaşmasından itibaren sanal çiftlik oyunları ile iç içe yaşıyoruz. Ekinler ekiyor, üretim yapıyor, hayvan alıyor ve sanal çiftliklerimizi güzelleştiriyoruz.

Çiftlik Bank çıkar çıkmaz çok aşina olunan ve çok oynanan oyunlar furyasına dahil olmuştur. Diğer oyunlardan farklı olarak para kazanma iddiasıyla piyasaya çıkması küçük yatırımcıların olduğu kadar işadamlarının da dikkatini çekmiştir.

Çiftlik Bank’a üyelik tamamen ücretsizdir. Her yatırımcının daha doğrusu oyun üyesinin ilk yatırımlarını yapabileceği bakiye hesaplara tanımlanmıştır. Çiftlik Bank’ın hediyesi olarak sunulan bu bakiye ile alınabilecekler oldukça kısıtlıdır; hatta ilk etapta bir tavuk satın alınabilir. Oyunda oynadıkça para kazanılabildiği gerçeği doğrudur, ancak kazanılan paraların miktarı çok ama çok düşüktür. Oyun açıklamaları hesaba katıldığında yüksek miktarlarda para da kazanılabilir ancak öncelikle yüksek miktarda yatırım yapılması gerekir.

Oyuna para harcamayan kullanıcılar çok uzun uğraşlara rağmen çok komik ücretler kazanır. Sürekli oyun oynansa; tüm direktifler saniyesinde yerine getirilse dahi oyun belli bir noktadan sonra kilitlenebilir. Ya ambar genişletilemez ya hayvanlar için yem alınamaz; sonuç olarak üretim kilitlenir ve oyun oyuncuları para yatırmaya teşvik eder.

Oyunun oyuncuları para harcatmayı teşvik etmesi bir olumsuzluk olarak görülmemelidir. Nedenine gelirsek, günümüzde birçok oyun aynı stratejiyi benimsemektedir. Oyunlara başlarsınız; canınız biter can satın almaya yönlendirilirsiniz; oyunu daha iyi oynayabilmek için güçlendiriciler sunulur ancak para vermezseniz o güçlendiricileri kullanamazsınız. Oyuncuların oyunlara düşkünlüğü sadece Çiftlik Bank için değil tüm oyunlar için en önemli kazanç kapısıdır.

Çiftlik Bank Neden Mercek Altında?

Madem her oyun oyunculardan para kazanıyor, neden Çiftlik Bank mercek altına giriyor? Bu sorunun yanıtı; diğer oyunlardan farklı olarak Çiftlik Bank oyununun oyunculara para kazandırdığını iddia etmesi ve onları yatırımcı olarak tanımlaması. “Yatırımcılar oyuna ne kadar para harcarlarsa o kadar kazanç elde edebilirler.” söyleminde bulunan şirket yetkilileri için  Çiftlik Bank kazanç sistemi tamamen yasal.

Çiftlik Bank’ı reel  bir yatırım oyunu olarak tanımlayan yetkililer en az 5000 TL’lik bir yatırım karşılığında oyuncularına kazanç sağlayacaklarını beyan ettiler. Söylemlerine göre yatırımcıların yatırdıkları paralarla yatırım yapılıyor; çiftlikler kuruluyor ve üretilen ürünler Çiftlik Bank şarküterilerinde satılıyor. Diğer bir deyişle yatırımların karşılığı için somut adımlar atılıyor.

Çiftlik Bank’ı yatırım oyunu olarak oynayıp yüksek gelirler elde edilebilmesi için ıslak imzalı sözleşme isteniyor ve vazgeçilmesi halinde sözleşme teslim edildikten 14 gün içerisinde yatırımcıların ücretleri geri veriliyor.

Sistemdeki yatırımlar arttıkça daha fazla hayvan alınabiliyor; satın alınan sanal hayvanların ömrü ise 1 yıl olarak belirleniyor. Sisteme girildiğinde ne kadarlık bir yatırımın ne kadar sürede amorti edilebileceği ve aynı zamanda satın alınan hayvanların ömrünün ne kadar olduğu açıklanıyor. Bu arada hayvan fiyatlarının 12 bin TL’ye kadar olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Tüm bu gelişmelerin akabinde yatırım oyununun giderek daha bilinir hale gelmesiyle Bakanlıklar Çiftlik Bank’ın hesaplamalarını inceleme kararı aldı. Gelişmenin ardındaki nedenler üretimin yapılmaması, elde edilen kazançların Kıbrıs’a aktarılması ve şirkete ait varlıkların tamamının şirket CEO’su üzerine kayıtlı olması iddiaları olarak açıklanıyor.

Çiftlik Bank Yetkilileri Kamuoyuna Seslendi

Kısa sürede on binlerce kişinin katıldığı, para harcayıp yatırım yaptığı Çiftlik Bank oyununun yetkilileri çıkan haberlerden sonra zaman kaybetmeden kendilerini savundular.

Organizasyonlarının yasallığını vurgulayarak haklarındaki iddiaları reddeden yetkililer; suçlamaları hak etmediklerini ve büyümelerinin engellenmeye çalıştığını savundular.

Kıbrıslı şirketin yaptığı açıklamada; şirket CEO’sunun adına kayıtlı olduğu iddia edilen kazançların şirket adına kayıtlı olduğu ve Çiftlik Bank’ın Türkiye’de milyonlarca TL’lik yatırım yaptığı bilgileri yer aldı. Aynı zamanda bakanlık incelemesinin şirket tarafından talep edildiği de kamuoyuna duyuruldu.