Bir Franchise Yatırımına Başlarken Kaçınılması Gereken Hatalar

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:36

Yeni girişimciler için franchise yatırımı yapmak kısa ve ortada daha kârlı bir yatırım alternatifi olduğu için oldukça popüler bir tercih.

Bir Franchise Yatırımına Başlarken Kaçınılması Gereken Hatalar
Enes Öksüz admin

Franchise şirketleri, franchise alan girişimcilerin izleyebileceği bir iş modeli ve sistemine sahiptir. Ancak, bir franchise sahip olmanın diğer küçük işletmelere sahip olmak kadar riskli olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu yazımızda bir franchise sistemine başlarken yapılabilecek en büyük hataları ve bunlar için neler yapabileceğinize yer verdik.

Doğru Finansmanı Kullanmamak

Bir franchise işletmesi açmak ve finanse etmek bir ev ipoteğini güvence altına almak kadar kolay değildir. Ve bu ne yazık ki çok sayıda girişimcinin çok geç öğrendiği talihsiz bir gerçek olarak bilinir. Ticarete atılmak isteyen ancak finansal hazırlık sürecini yeterince erken başlatmayanlar için uygun olmayan şartların kabul edilmesi söz konusu olabilir, bu da çoğu zaman yardımcı olduğundan daha fazla soruna yol açabilir. O nedenle öncelikle sahip olmak istediğiniz franchise işletmesi için toplamda ne kadar yatırıma ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Elinizdeki tüm finansal kaynakları topladıktan sonra hangi durumda olduğunuzu analiz edin. Eğer eksik sermayeniz varsa bu açığı kapatabilmek için en uygun koşulları araştırın ve asla ödeme gücünüzü aşabilecek taahhütler altına girmeyin.

Franchisor’un Sağladığı Desteklerden Yararlanmamak

Franchise almak isteyen bir girişimciyseniz, ilgili markanın açılış desteği sunduğundan ve desteklerini işletmeniz faaliyete geçtikten sonra da sürdürdüklerinden emin olun. Bu bir franchise girişimcisi olarak elde edebileceğiniz bir katma değerdir. Franchise veren markalar sistem gereği birden fazla sayıda işletme açmış olup bu alanda deneyimlidir ve başlangıçtaki tanıtım / pazarlama çabalarınızı desteklemenize yardımcı olabilir. Çevrenizdeki diğer franchise işletmelerinin deneyimlerinden yararlanmayı ve gerektiğinde yardım istemeyi unutmayın.

Oluşabilecek Ek Sermaye İhtiyacı İçin Yedek Bir Plana Sahip Olmamak

Bazı girişimciler harekete geçmeden önce bir franchise işletmesine sahip olmak için ihtiyaç duyacakları genel gider maliyetlerini hafife alırlar. Bundan dolayı da franchise işletmelerini kurma çalışmalarına başladıklarında paraları hızla tükenebilir ve eksiye düşebilirler. O yüzden bir franchise işletmesine sahip olma kararı verildiğinde bir şeylerin ters gitmesi ihtimaline karşı ek bir sermaye kaynağına sahip olmak her zaman en iyisidir.

Dahil Olunan Franchise Sistemine Uymamak

İşletmenizin başarısı için dahil olduğunu franchise sistemini takip etmek önemlidir. Bazı yeni franchise işletmeleri, sevdikleri sistemleri seçerler ve rahatsız oldukları sistemleri kullanmazlar. Ancak sadece parçalarını değil, tüm sistemi kullandığınızdan emin olun. İşletmenizin başarılı bir noktaya ulaşmasında büyük bir rol oynayacağını göz ardı etmeyin.

Tek Bir Franchise Sistemini Araştırıp Karar Vermek

Bunu gayrimenkul yatırımları yapacağınız zaman tek bir eve yönelmek ve hemen almaya karar vermek gibi düşünebilirsiniz. Bu bir hatadır çünkü iyi bir franchise yatırımı yapıp yapmadığınızı belirlemek için herhangi bir karşılaştırma yapma şansınız olmaz. Diğer seçeneklere bakıp bir karşılaştırma yapmazsanız, seçtiğiniz sistemin sizin için uygun ve tatmin edici bir franchise olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunu önlemek için, birden fazla sektörde en az üç farklı franchise araştırın.

Hukuki Yardım Almadan Franchise Sistemine Dahil Olmak

Franchise oldukça karmaşık bir sistemdir. Herhangi bir franchise sistemine dahil olmadan önce, sizin için doğru olduğundan emin olun. Franchising Sözleşmesi’ni mutlaka okuyun hatta mümkünse franchising konusunda deneyimli bir avukattan destek alın.

Yalnızca Sevdiğiniz İçin Bir Markanın Franchising Sistemine Dahil Olmayı Seçmek

Sattığınız ürün veya hizmete inanmanız gerektiğini kabul ediyoruz, ancak yalnızca tüketmeyi sevdiğiniz bir ürünün veya hizmetin cazibesine kapılıp yanlış karar vermeyin. Seçtiğiniz sistemin uygulanabilir olduğundan ve zaman içinde kalıcı bir gelir akışı yaratacağından emin olmak için nesnel bir tavır benimseyin. En iyi franchise genellikle sıkıcı veya her yerde sıklıkla rastlanılabilen endüstrilerdedir, ancak nişlerini belirleyen bir farklılık geliştirerek başarıyı elde etmek kolay olabilir.

Bir Franchise İşletmesi Kurmak Ya Da İşletmek İçin Gerekli Finansmanlara Ulaşamamak

Franchise alan girişimcilerin yaptığı en yaygın hataların başında, ürün veya hizmet üzerinde pazar araştırması yapmamak ve bir işletmeyi satın almak / işletmek için gereken finansmana erişememek geliyor. Bunlar araştırmaya zaman harcayarak kolayca önlenebilecek hatalardandır. Bir işletmenin sunduğu ürün veya hizmet için franchising veya piyasa eğilimlerinin finansal yönleri olsun, işletmenin her yönüyle ilgili sağlam bir anlayışa sahip olması önemlidir. Genellikle mağaza konumu ve potansiyel kazanılmış gelir gibi ayrıntılarla “dışarıya bakmaya” odaklanan potansiyel franchise'lar olsa da potansiyel her bir franchise sahibinin “içe doğru bakacak” şekilde süreci başlatmasını şiddetle öneriyoruz. “Ben bu işi yönetmekte başarılı olacak kişi miyim?” gibi soruları sormaktan kaçınmayın.

Franchise İş Planından Uzaklaşmak

Çok sağlam bir gerekçeniz olmadan iş planınızdan sapmayın. Kaçınılması gereken en büyük hata, işletmeniz hakkında geniş varsayımlar yapmaktır. Değişiklik yapmadan önce, ciddi bir araştırma yapın. İyi kararlar almak için olabildiğince fazla veri edinin. Tüm konulara bakın, artılarını ve eksilerini karşılaştırın, ardından iş planınıza uygun bir karar verin.

Franchise Veren Markadan Çok Fazla Destek Beklemek

Franchise almak isteyen girişimciler bir franchise alırken pazarlama, operasyon, lojistik, eğitim, emlak gibi desteklere odaklanır. Bazen franchise alan girişimcide “bunlar franchise veren markanın benim için yapacağı şeyler” şeklinde beklentisi vardır. Gerçek şu ki bu alanların birçoğu oturtulmuş sistemler oluyor, bu da kurumsal ekiplerin birçok yeni franchise üzerinden ölçeklenmesini kolaylaştırıyor. Franchise sistemine bağlı olarak, bu destek alanlarının birçoğu yeni bir franchise sahibi olmak ve işletmenin yürümesini sağlamak için tasarlanmıştır. Yeni franchise alan girişimcilerin bir tane birincil işi vardır ve bu da işletme sahibi olmanın en zor kısmı olan yeni müşteriler edinmektir.

Franchise Sisteminin Sürekliliğinden Sapmak

Bir franchise işletmesine sahibi olmanın en zor kısmı, satın aldığınız markadaki tüm süreçleri öğrenmek ve benimsemektir. Franchise sistemine dahil olmadan önce bu özverili süreci yerine getirebileceğinizden emin olun.

Pazarlama Konusunda Yetersiz Kalmak

Franchise işletmenizi aksaksız yürütmeye ve pazarlama faaliyetlerinin meyvelerini almaya başladığınızda bile pazarlama faaliyetlerinizi asla yavaşlatmayın. Pazarlama çabalarınızı devam ettirin. Her bir pazarlama etkinliğini analiz edin.

Franchise Başarısının Ortak Bir Sorumluluk Gerektirdiğini Göz Ardı Etmek

Bazı franchise alan girişimciler, franchise veren marka ile olan ticari ilişkilerinin ortak bir sorumluluk olduğunu göz ardı eder. Franchise veren marka size; sistemler, süreçler, araçlar, ürün önerileri ve pazarlama konularında destek sağlamak için vardır. Ancak nihayetinde, işinizi yürütmek ve başarılı kılmak işletme sahibi olarak sizin sorumluluğunuzdadır.         

Her Şeyi Bildiğini Düşünmek

Kendinizi kandırmayın ve “engin” iş geçmişinizin sizi otomatik olarak başarılı bir franchise sahibi yapacağını düşünmeyin. Diğer franchise alan girişimcilerin deneyimlerinden yararlanın. Bölgenizdeki ve ülke çapındaki diğer franchise şirketleriyle olan ilişkilerinizi güçlendirin. Her şeyi kendiniz yapamayacağınızı kabul edin.

Franchise Sisteminin Herkese Uygun Olduğunu Düşünmek

Şunu belirtmek istiyoruz ki franchise modeli kesinlikle herkes için uygun değildir. Franchise şirketleri karlı bir iş modeli ve etrafında bir sistem geliştirir. Franchise alan girişimcilerin uyması gereken çok katı kurallar vardır, ancak bu kurallar tüm marka genelinde bir eşitliği sağlar. Franchise sahibi alan girişimci bu marka standartlarından veya franchise sözleşmesinin şartlarından saparsa, sözleşmesinin feshi durumu ile karşılaşabilir. Franchise veren marka diğer şeylerin yanı sıra kayıp telif hakları için tazminat talep edebilir.

Gelecek İle İlgili Net Bir Vizyona Sahip Olmamak

Vizyon, her girişimcinin başarısının temel taşıdır. Çoğu franchise alan girişimcinin en büyük hatası, bir franchise veren markanın düşerken onları yakalayacağına inanmaktır. Franchise verenler, franchise verenin destek sistemi olarak kullanan büyük girişimciler olmalıdır. Büyük bir vizyon oluşturun ve ne inşa ettiğinizi görmek için bundan birkaç yıl sonra bakın. Bu işiniz için ciddi değer yaratmanızı sağlayacaktır.

Eğitimin Önemini Fark Etmemek

Eğitimin önemini asla küçümsemeyin, özellikle de yönetim ekibiniz için. Eğitiminizi alın ve aksaksız yürüyecek bir işletmeyi açmak, sürdürmek ve büyümesini sağlamak için çok çalışın. Ayrıca, çoğu işletme teknik yetenek eksikliğinin yanı sıra yönetim yetersizliği nedeniyle de başarısız olur. Bu nedenle yönetim becerilerinizi geliştirin. Eğitim, ürün ve hizmet pazarınızı anlamanıza da yardımcı olabilir. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tam olarak anlamak ve ilk eğitiminizden sonra da eğitiminize devam etmeniz başarı için zorunludur.

Tüm Cevaplara Sahip Olduğunu Düşünmek

Güvenlik açıklarının olması bir işletme kurmanın doğal bir parçasıdır. İlk başladığınızda ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir. Bunu kabul edin ve bilmediklerinizi öğrenmek için elinize geçen her fırsatı kullanın.

Mevcutta Franchise İşletmesi Olan Girişimcilerle İletişim Kurmamak

Mevcutta bir franchise işletmesi olanlarla iletişim kurmak franchise almadan önce yapmanız gereken araştırma sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Bu girişimciler kişisel deneyimlerine dayanarak sorularınızı yanıtlayabilir ve değerlendirmelerinizi daha nesnel bir şekilde yapmanıza katkı sağlayabilir.

Çok Erken Karar Vermek

Franchise almak isteyen çoğu girişimci genellikle uygun durum tespiti sürecini sürdürürken satın almak istedikleri franchise şirketine çok erken taahhütte bulunma hatasını yapar. Çok kısa sürede franchise satın almak için zihinsel bir taahhütte bulunan bazı franchise alıcıları, durum tespiti sürecini yalnızca bir formalite olarak görür ve gelecekteki sorunlara neden olabilecek noktaları gözden kaçırabilir.

Franchise Almak İçin Gereğinden Fazla Yatırım Yapmak

Bir franchise işletmesine sahip olmak için aşırı yatırım yapmak, özellikle uygun bir bütçe planı olmaması durumunda çok riskli olabilir. Ne kadar zamana ve paraya yatırım yapmanız gerektiğine karar vermeden önce güvenilir bir bütçeleme aracına sahip olduğunuzdan ve gerçekçi bir bütçe planı oluşturduğunuzdan emin olun.

Çıkış Stratejisine Sahip Olmamak

Her türlü işte geçerli olduğu gibi franchise alma durumunda da işlerin istediğiniz gibi gitmemesine karşın bir yedekleme planınızın olması önemlidir. Başarısız olduğunuzda ne olacağını düşünmüyorsanız, daha fazla para kaybedebilirsiniz. Bu nedenle bir sözleşmeyi erken sona erdirmek ya da sözleşme sona ermeden işi kapatmaya ihtiyaç duymak gibi beklenmedik şeyler için planlama yapmanızı öneriyoruz.

Çoğu franchise kurulu işletmeler olarak kabul edilmekle birlikte, birini satın almak, küçük bir işletmeye başlama ve yönetme riskini ortadan kaldırmaz. Başkalarının deneyimlerinden ve hatalarından öğrenmek, bu riskleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler