Bir Franchise Satın Almak İçin En Önemli Nedenler

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:03

İş kurmak isteyenlerin değerlendirmesi gereken seçeneklerden biri olarak Franchise (Bayilik) hep karşımıza çıkıyor. Sizi bir marka bayiliği almaya teşvik edecek on sebebi sıraladık

Bir Franchise Satın Almak İçin En Önemli Nedenler
Enes Öksüz admin

Bir franchise satın almak hayat değiştiren bir deneyim olabilir. Bir franchise anlaşması imzalamadan önce araştırmanızı yaparak doğru bir seçim yaptığınızdan emin olun. Düzgün tasarlanmış ve yürütülen bir franchise sistemi, olağanüstü bir genişleme yöntemi olabilir, ancak kötü tasarlanmış veya iyi yönetilmeyen franchise sistemlerinden kaçınılmalıdır. Aşağıda bir franchise'a yatırım yapmayı düşünmek için ilk on neden bulunmaktadır.

Mevcut Bir Franchise Bir Anahtar Teslim İştir

Birçok girişimci, mevcut başarılı bir iş yürütme becerisine sahiptir, ancak finansman sağlama veya kira şartları müzakeresi gibi, bir işletme kurmakiçin gereken her şey konusunda uzmanlığa sahip değildir.

Mevcut bir franchise'ı iyi tasarlanmış bir sistemde satın almak, sıkı çalışmanın çoğunu ortadan kaldırabilir: bir bölge seçmek, bir konum bulmak, kiralama müzakere etmek, zamanında ve bütçede bir yapıyı tamamlamak için güvenilir yükleniciler bulmak, satıcı ilişkileri kurmak vb. Franchise satın alarak, eğitimli personel ile bir iş kurabilirsiniz.

Mevcut Kanıtlanmış Sistem

Bir franchise satın aldığınızda, bir sistem satın alırsınız. Franchise'lar, franchisörün ticaret veya hizmet işaretlerini kullanarak franchise verenin ürünlerini veya hizmetlerini dağıtmak için takip etmeniz gereken yerleşik bir sisteme sahiptir. Kanıtlanmış bir sisteme sahip olmak zaten yerinde, ortak bir işletme sahibinin normalde karşılaşacağı tahminleri ve hataları ortadan kaldırır.

Franchise sahibinin marka yönergelerine bağlılığı üzerinde bir miktar kontrol kullanmanın yanı sıra franchisor, franchise sahibine franchising liderliği ve destek sağlar.

Kurumsal Görüntü Ve Marka Bilinirliği

Zaten kurulmuş bir franchise sistemine satın alırsanız, kurumsal imaj ve marka bilinirliği zaten tanınmıştır. Müşteriler genellikle tanıdıkları ve zaten bildikleri ve güvendikleri şirketlerle çalışan ürünleri satın almak daha rahattır.

Tüketicinin zihninde, bir franchisor markası şirketin itibarına eşittir. Büyük franchisors, müşterilerinin franchise bir yerde her alışveriş yaptıklarında ve franchise sahibinin franchisörün marka vaadini sunmasını sağlamak istiyor.

Daha Yüksek Başarı Olasılığı

Bir franchise satın almak, bir anne ve pop işine başlamaktan çok farklıdır. Zaten kurulmuş bir sistem olduğu için, daha yüksek bir başarı olasılığı vardır. Kanıtlanmış bir franchise fırsatına yatırım yaparsanız ve franchisor'un yerine getirdiği sistemi takip ederseniz, başarılı bir iş yürütme yolunuzda olmalısınız.

Finansman Elde Etmek Daha Kolay

Kredi verenler genellikle bir franchise satın almayı finanse etmek için çok rahattır, çünkü franchise'lar zaten kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. Bankacılar genellikle başarılı franchise zincirlerine daha düşük bir geri ödeme riskine sahip olarak bakarlar ve bu öncüllere göre para ödünç verme olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak, bazı franchise sistemleri şirket içi finansman veya kiralama seçenekleri sağlayacaktır. Birçok sistem ayrıca Vetfran Girişimi aracılığıyla gaziler için özel indirimler sunmaktadır.

Bayiler İçin Eğitim

Çoğu franchise şirketi, genellikle kurumsal ofislerinde düzenlenen bir eğitim programı ve ayrıca büyük açılıştan önce gerçek franchise konumunda gerçekleşen ek eğitim sunmaktadır. Franchisor, franchise'ınızı diğer franchise yerlerinin yürütüldüğü gibi çalıştırmanız için eğitecektir. İşletmenizi verimli bir şekilde yürütmenizi sağlayacak ve yeni bir işletme sahibinin genellikle karşılaştığı ortak hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Devam Eden Destek

Bir franchise satın aldığınızda, franchisor desteğine ve büyüyen bir sistemin parçası olduğunuzu bilmenin desteğine sahipsiniz. Her zaman telefonu alıp franchisor ve hatta diğer franchise sahipleri hakkında sorular sorabilirsiniz. Yerleşik franchisors, genellikle gerekirse koçluk ve danışmanlık sağlamak için konumunuzu ziyaret edebilen saha personeline de sahiptir.

Profesyonel Pazarlama

Franchisor tipik olarak sistem pazarlamasını ele almaya dikkat eder; Bu maliyetler bir reklam fonu (bazen marka fonu olarak adlandırılır) kapsamındadır. Franchise alanın genellikle belirli miktarda yerel pazarlama harcaması gerekir. Franchisor, takip etmeniz için bir taslağa sahip olmalı, grafik ve pazarlama materyali şablonları tedarik etmeli ve bazen kullanmanız için belirli satıcılara sahip olmalıdır.

Size Özel Bölge

Bir franchise satın aldığınızda, genellikle iş yapmak için özel bir bölge veya korunan bölge satın alıyorsunuz. Franchisors, belirli bir coğrafi bölgede sadece belirli bir franchise'ın açık olmasına izin verir. Genellikle belirli bir alana hak kazanacaksınız ve o alanda başka hiçbir franchise (franchise sisteminizde) açık olamaz.

Birden Fazla Konum Sahibi Olma Fırsatı 

Bir franchise sisteminin parçası olmak size sistem içinde büyümek için daha fazla fırsat sunabilir. Başarılı bir tek üniteli franchise sahibi haline geldikten sonra, çok üniteli bir franchise sahibi olma fırsatınız olabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler