Bir Bayilik Yatırımı Ne Kadar Sürede Kendini Ödemeli?

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:32

İstatistiklere göre kendi işini kendi markasıyla kuran girişimcilerin ilk 5 yıl içerisinde başarılı olma olasılıkları %35 seviyesindeyken, bayilik alan girişimciler için bu oran %95 dolaylarındadır.

Bir Bayilik Yatırımı Ne Kadar Sürede Kendini Ödemeli?
Enes Öksüz admin

Bin bir zorluklarla belki yıllarca çabalayıp biriktirdiğiniz sermayenizle iş kurmak istiyorsunuz. Elbette bazı tereddütler ve bazı endişeler yaşayacaksınız. Özellikle kendi işinizin patronu olmak için ticarete atılacaksanız bu maceranızın bir parçasını da riskler oluşturacaktır; bu kısmını zaten biliyorsunuz. 

Buraya kadar muhtemelen aynı fikirleri paylaşıyoruz, ayrıldığımız noktalar olsa da sermayenizi boşa harcamak istemeyeceğiniz konusunda birleştiğimize inanıyoruz.

Aklınızda birden fazla fikir var, hepsi de sizin ilgi duyduğunuz ve yapabileceğiniz işler. Öncelikle aklınızdaki fikirleri birkaç alternatife düşürdüyseniz, sizi tebrik ederiz; çünkü bu sürecin hiç de kolay olmadığının farkındayız. 

Peki elinizde kalan son yatırım fikirlerini nasıl değerlendireceksiniz? Ya da bir başka deyişle hangi fikri seçeceksiniz?

Son dönemde gerek takipçilerimizden gerek haberlerden ve gerekse sektörlerden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda size bir senaryo sunmak istiyoruz. 

Yatırımlarına hayat vermek isteyen girişimlerin akıllarında son dönemde bayilik yatırımları ve emlak yatırımları var; bu iki yatırım modeli arasında bazı belirsizlikler yaşanıyor. 

Siz de, bu iki farklı yatırım modeli arasında kalıyorsanız, gelin beraber daha detaylı bir incelemeye girişelim.

Emlak Yatırımları Kaç Yılda Amorti Olur? 

Emlak sektörü her daim yatırımcıların en öncelikli tercihi olmaktadır. Aslında bunun asıl nedeni toplumsal olarak konutlara yüklediğimiz anlamla da yakından ilgilidir.

Şöyle düşünün; “evin olursa sırtın yere gelmez”, “başını sokacak bir yerin olsun” vb. söylemler toplumumuzda oldukça yaygındır.

Öyle bir gelenekten geliyoruz ki, genç çiftler evlenir, düğün yapılır, düğün takıları nakde çevrilir ve evet, sıra şimdiden ev almaya gelmiştir.  

Durum böyle olunca insanlar kârlılıktan ziyade kendilerini güvende hissetmek için gayrimenkul yatırımı yapmaktadır.

Aslına bakarsanız gayrimenkul yatırımı yaptığınız zaman amorti olma süresi oldukça uzun bir zaman dilimine yayılmıştır.

Seçtiğiniz gayrimenkulün lokasyonu, konut kredileri vb. faktörler göz önünde bulundurulduğunda bu yatırımların yaklaşık 10 yıllık bir süreçte kendini amorti ettiği görülür. 

Bu süreçten sonra da kâra geçebilirsiniz ve elbette satmaya karar verirseniz elinize bir miktar nakit de geçecektir. 

Ancak yatırımın amacı para kazanmak ve bu sürecin mümkün olduğunca kısa sürede gerçekleşmesi ise o zaman gayrimenkullerden biraz uzaklaşmalısınız.

Bayilik Yatırımları Ne Kadar Sürede Amorti Olur?

Öncelikle KOSGEB tarafından yayınlanan bir rapora dayanarak sizinle çarpıcı bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz.

İstatistiklere göre kendi işini kendi markasıyla kuran girişimcilerin ilk 5 yıl içerisinde başarılı olma olasılıkları %35 seviyesindeyken, bayilik alan girişimciler için bu oran %95 dolaylarındadır.” 

İstatistik sonuçları gayet tatmin edici, bayilik yatırımlarının neden başarılı olduğu ile ilgili daha önceki yazılarımızda zaten detayları sizlerle paylaşmıştık. 

Ancak bayilik yatırımlarının ne kadar sürede kendini ödediği kısmına gelirsek, bu konuyu biraz açmak istiyoruz.

Öncelikle yatırımınızın geri dönüş süresini etkileyen bazı faktörler vardır. 

Örneğin;

  • İşletmenizi nereye açacaksınız?
  • Rakipleriniz var mı? Rakiplerinizin marka bilinirlikleri be düzeyde?
  • Bayilik aldığınız marka ne kadar biliniyor?
  • Ürün kalitesi nasıl, ürün kârlılığı ne kadar?
  • Bayilik almak için ne kadar ücret ödeyeceksiniz?

Bu soruların her biri bayilik yatırımlarınızın kendini ne kadar süre içerisinde amorti edeceğini belirleyecektir. 

Ancak bilinen bir gerçek vardır; doğru sektörde doğru hedef kitlesine doğru lokasyonda hizmet verebilirseniz, bayilik yatırımlarınızın kendini amorti etmesi için sadece 1-2 yıllık bir zaman dilimi gerekir. 

Buradan yola çıkarak, emlak yatırımlarına göre bayilik alarak yatırım yapmanın oldukça kârlı olduğu sonucuna varılabilir. 

Bayilik sözleşmesini dikkatli incelediğinizde, bayiliğini almayı düşündüğünüz marka ile ilgili yeterince araştırma yaptığınızda, hedef kitlenizi doğru belirleyip onlara ulaşmak için en uygun lokasyonu seçtiğinizde yatırımlarınızın karşılığını kısa süre içerisinde alabilirsiniz.

Benim acelem yok, yatırımlarımın karşılığını almak için önümde daha onlarca sene var diyorsanız risksiz mevduat faizlerini ve emlak yatırımlarını da değerlendirebilirsiniz.  
Birikimleriniz artık yatırımlarınıza dönüşsün ve size bir an önce para kazandırmaya başlasın istiyorsanız, bayilik veren firmalar kategorisindeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bayilik veren firmalar için, bayilik sektöründe reklam hedeflemesi sorunu hakkındaki yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.


 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler