Bayilikten, Milyonerliğe Uzanan Yol

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:33

İstanbul’a AEG bayiliği açmak için gelen Osman Dalkıran karşısına çıkan fırsatı değerlendirerek bugün 30 milyon ciro yapan bir işletmenin sahibi konumuna geldi ve bugün önemli ihracat kalemleri ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Bayilikten, Milyonerliğe Uzanan Yol
Enes Öksüz admin

Van’dan, İstanbul’a AEG bayiliği yapmak için gelen Osman Dalkıran, bir aile dostundan gelen tavsiyeyi değerlendirerek karton kutu üretimine girdi. Osman Dalkıran, 30 milyon lira civarında ciro elde ederek Türkiye’nin önemli girişimcileri arasında yer alıyor. Kurduğu Azim Ambalaj’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Osman Dalkıran, Van’da bir AEG bayiliği yapıyordu. Ayrıca manifatura ve mefruşat işi yapıyordu. 1993 yılında İstanbul’a bir AEG bayisi açmak için gelen Dalkıran, bir aile dostununun oluklu mukavva önerisini değerlendirerek büyük başarıla imza attı. Bayilikten, sanayiciliğe ulaşan Dalkıran, bugün dünyanın önemli ülkelerine ihracat yapan bir isim.

Aile Mesleği Manifaturacılık

Tüccar bir terzi iken kumak ticaretine başlayarak manifaturacı haline gelen dedesini, babası takip etmiş. Babasını kaybettiğinde 10 yaşında olan Dalkıran’ın aile mesleğini ise abisi sürdürmüş. 16 yaşına geldiğinde annesini de kaybeden Dalkıran bu olaydan sonra abisi ile beraber işlere yoğunlaşmış. Liseyi bitiren ve üniversiteye gitmek isteyen Dalkıran o dönemde yaşanan terör olaylarından dolayı üniversiteye gitmek yerine kendi mefruşat mağazını açmış. Kısa sürede işlerini büyüteren çevre illere de yarı toptancılık yapmaya başlayan Dalkıran turistlere yönelik lüks kumaş satışı yapmaya başlamış.

Kırılma Noktası

İşlerini sürdürürken bir de AEG bayisi açan ve ciroda AEG’nin Türkiye sıralamalarına giren başarılı iş adamının 1993 yılındaki nevruz kutlamalarında bütün dükkanlarının camları kırılmış ve bazı mağazaları da yağmalanmış. Bu olaydan etkilenen Dalkıran İstanbul’un yolunu tutarak orada bir AEG bayiliği açmaya karar vermiş. Burada bir AEG bayisi açmak isteyen Dalkıran, bir aile dostunun tavsiyesi ile beraber karton kutu üretimine girmiş. Koli ve kutu imalatçılardan memnun olmayan müşterileri hedefleyen Dalkıran, müşterilerin isteği doğruldusunda koli ve kutu imalatı yaparak başarıya ulaşmış. 1996 yılında kendilerine mukavva veren şirketin daha büyük bir fabrikaya taşınması sonucu bu firmanın eski tesisini satın alan Dalkıran’ın işleri yavaş yavaş büyütmeye başladığı nokta burası oluyor.

Pizza Kutusu İhracatı

Yaptıkları kolilerde kullanılan oluklu mukavvaların üretimine de başlayan Dalkıran, 2001 yılında Samandıra’da 14 bin metrekarelik kapalı üretim tesisi ile beraber 135 kişilik bir istihdam sağlamaya başladı. 1996 yılında yaklaşık olarak 300 ton mukavva üreten işletme, Samandıra tesisi ile beraber aylık kapasitesini 2 bin tona, üretimi de 1600 tona kadar çıkarmış. Bu kontadan sonra ihracat da yapmaya başlayan dal kıran, İtalya’ya pizza kutusu bile satmaya başlamış. Ayda yaklaşık 1 milyon pizza kutusu gönderdiği İtalya’da bir de konfeksiyon müşterisi mevcut. Bu iş için sadece pşzza kutusu üretecek bir makine yatırımı yapan işletme bugün 1 saatte 30 bin adet pizza kutusu üretebiliyor. Küçük bir işletmeden büyük bir yatırımcıya dönüşen Osman Dalkıran’ın bu hikayesi günümüzde bir çok yatırımcıya örnek gösteriliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler