Bayilik Türleri Nelerdir?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:37

Bayilik Türleri Bayilik Türleri Nelerdir? Konusu Hakkında : Bayilik türleri nelerdir sorusunun iki ayrı ölçekte cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ülke s

Bayilik Türleri Nelerdir?
İlyas Özkurt user

Bayilik Türleri

Bayilik Türleri Nelerdir? Konusu Hakkında : Bayilik türleri nelerdir sorusunun iki ayrı ölçekte cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ülke sınırları bakımından bayilik türleri; ikincisi ise ortaya konan ürün veya hizmet kapsamı bakımından bayilik türleridir. Bayilik Türleri Nelerdir? Bayilik türleri nelerdir sorusunu ülke sınırları bakımından ele alacak olursak, yerel franchising faaliyetleri ve uluslararası franchising faaliyetleri olmak üzere iki farklı faaliyetle karşılaşırız. Yerel franchising faaliyetleri, ulusal bir firmanın ülkenin değişik bölgelerine franchising olanağı tanımasına verilen addır. Bu franchising türünde bir bölgenin imtiyazlarını alan firmalara area franchisee adı verilmektedir.

Bayilik Türleri Nelerdir? Bayilik Türleri Nelerdir? Area franchisee adı verilen kuruluşlar, anlaşmanın şartlarına göre daha küçük alt bölgelere franchising olanağı tanıyabilirler. Yani asıl firmadan franchising alıp bir başka küçük firmaya franchising verebilirler. Örneğin ülke çapında bir mobilya firmasının Akdeniz Bölgesi franchisingini alan bir bölgesel kuruluş, daha alt firmalara Mersin veya Adana’nın mobilya ile ilgili bayilik verebilir. Bu faaliyet, genelde ülke sınırları içerisinde daha fazla görülen bir franchising yöntemi olmasına rağmen global franchisingde de görülebilmektedir. Ülke sınırları bakımından yapılacak bir tasnifte diğer bir franchising türü ise uluslararası franchising olarak karşımıza çıkmaktadır. Master franchisee adı da verilen bu firmalar, dünyaca ünlü yabancı bir ürünü veya hizmeti ülkeye getirmektedir. Bu franchising türünde de sözleşmeye göre alt birimlere franchising olanağı açılabilmektedir.

Bayilik türleri nelerdir sorusunun söz konusu ürün veya hizmet ile ilgili cevabı ise ürün franchisingi ve işletme franchisingi şeklinde iki kısma ayrılmaktadır. Bunlardan ürün franchisingi, en bilinen franchising çeşididir. Ulusal ölçekte veya uluslararası ölçekte bir ürünün üretiminde, satışında ve organizasyonunda imtiyaz sahibi olmaya ürün franchisingi adı verilmektedir. Örneğin dünyaca ünlü bir otomobili Türkiye’de üretmek, pazarlamak gibi imtiyazlar, ürün franchisingi sınıfına girer. İkinci çeşit olan işletme franchisingi ise son yıllarda en fazla göze çarpan franchising çeşididir. Dünyaca ünlü bir otelin ülkemizin çeşitli yerlerinde şubelerinin açılması, işletilmesi ve organize edilmesi, işletme franchisingine verilebilecek en iyi örnektir. İşletme franchisinginde de diğer franchising türlerinde olduğu gibi franchising veren firmaların tam denetim yetkisi vardır. Örneğin işletmeler, dünyadaki diğer örneklerine uygun olarak dizayn ve organize edilmelidir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler