Bayilik Konsepti Kârlı Olacak Dünya Mutfakları

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:43

Evet dünya mutfakları bayilik almak için doğru bir tercih olabilir, ancak hangi mutfaklar tercih edilebilir?

Bayilik Konsepti Kârlı Olacak Dünya Mutfakları
Enes Öksüz admin

Kendi işinin patronu olmak isteyen, riskten biraz kaçınan, yapacağı yatırımların geri dönüşünün kısa sürede gerçekleşmesini isteyen girişimcilerin ilk adımı bayilik almak için araştırma yapmaktır. Yatırım yapılacak sektör enine boyuna araştırılır, yatırım miktarı belirlenir, ne kadar sürede yatırımların geri döneceği hesap edilir ve sektöre adım atmak için bayilik veren firmalar ile koşulları didik didik incelenir.

Yatırım süreci ve bir işin kurulumu için genellikle bu adımlar takip edilir. Yatırım farklı sektörlerde gerçekleşebilir. Her sektörde para kazandıracak firmalarla bayilik görüşmeleri yapılabilir.  Asıl önemli olan doğru sektör, doğru marka ve doğru firmayı bulabilmektir.

Kendi işini yapmayı düşünenler ilk olarak gıda sektörüne yönelirler. Neden? Çünkü yaşamın sürdürülebilmesi için insanların yemek yemesi gerekir. Yemek yemek ertelenebilecek, olmasa da olur denebilecek bir eylem değildir. Gıda sektörü en kolay para kazanılabilecek sektör olmasına rağmen, önemli olan bu sektörde farklılaşabilmektir. 

Nasıl mı?

İş merkezlerinin, insan trafiğinin yoğun olduğu bir meydana, bir caddeye ya da bir çarşıya gidin. Etrafınıza bakın, ne görürsünüz? Muhtemelen birçok restoran aynı yiyecekleri sunuyor ve sizi muadilleri arasında seçim yapmaya yönlendiriyordur. Peki gıda sektörüne yatırım yapmak isteyen ve bayiliğin gücüyle işe başlamak isteyen girişimciler nasıl bir strateji izleyebilirler?

Bu soru gelecekteki başarılarınız için altın değerinde cevabı olan, basit görünüp içerisinde komplike öğeleri barındıran bir sorudur. 

Gıda sektöründe yatırım yapmak isteyen kişilerin, bayilikler üzerinden gitmesi en mantıklısıdır. Bilinen bir marka, başarılı bir geçmiş, sevilen bir konsept hazırdır; yapılması gereken tek şey doğru hedef kitleye en kolay şekilde ulaşmaktır. Üstelik yenilikçi bir yaklaşımla bu yatırım yapılırsa oldukça kârlı bir hale gelebilir. 

İnternetin yaygınlaşması, video paylaşım ağlarının popülerleşmesi gibi faktörler dünya mutfaklarına olan ilgiyi gitgide arttırmaktadır. Yatırımcılar sermayelerini dünya mutfaklarından bayilik alarak, hem geri kalan firmalardan farklılaşabilir, hem de yatırımlarını kısa sürede katlayabilirler. 

Evet dünya mutfakları bayilik almak için doğru bir tercih olabilir, ancak hangi mutfaklar tercih edilebilir?

Bayilik alınacak dünya mutfakları belirlenmeden önce elbette bir pazar araştırması yapılmalıdır. Türkiye’de en çok tercih edilen mutfaklar hangileri, yatırımın yapılacağı ilde muadilleri var mı, varsa yatırımlarının karşılığını alabiliyor mı? Gibi soruların yanıtları belirlenmelidir.

Size yardımcı olabilmesi için en popüler dünya mutfaklarından bir kaçını sizler için değerlendirdik. 

İtalyan Mutfağının Popülerliğinden Yararlanabilirsiniz

Tek siz olmazsınız; evet ama yaygınlığını ve Türkiye’de çok sevildiğini de inkar edemezsiniz. Akdeniz yemekleri, makarnanın cazibesi ve pizzanın sıcaklığı yatırımlarınızı kârlı bir bayilik haline getirebilir. Hem bizim mutfağımıza benzer hem yenilikçi hem de imajı yeter; doğru lokasyon tercihi sizi zengin edebilir. 

Fransız Mutfağını Es Geçmeyin.

Fransız mutfağından bayilik alacaksanız, seçici olmanızda fayda var. Restoranınızı nerede açacağınız, konseptinin nasıl olacağını ve hedef kitlenizi doğru belirlemelisiniz. Fransız mutfağı denilince akla salyangoz gelse de, Türkiye’de sizi başarıya kavuşturan yemek olmasını beklemek çok akıllıca olmayacaktır. Ama ya tatlılar? Fransız tatlılarına ve kaliteli kahvelere kim karşı koyabilir ki?

Çin Mutfağının Çeşitliliği Size Para Kazandıracaktır.

Çin mutfağının tarihini ve zenginliğini bu yazıya sığdırmak mümkün değil, yazsak yazı dizisi olur. İşte size para kazandırma ihtimali olan da bu zenginliktir! Soya soslu, baharatlı noodlelar, Çin mantısı, egzotik çorbalar, sebzeli etler hem lezzetli hem de alışkın olunan lezzetlerdir. Uzakdoğu esintilerini taşıyan bir mekan ve zengin Çin mutfağı sunan bir bayi olmak istemez misiniz? Tekrar düşünmenizde fayda var!

Yunan Mutfağı ile Fark Yaratabilirsiniz. 

Türk mutfağıyla oldukça yakın olan Yunan mutfağı, bayilik almak isteyen girişimciler için iyi bir tercih olabilir. Deniz ürünleri, mezeler ve zeytinyağlılar; Ege Bölgesi’nde bir bayilik açmayacaksanız sizi rakipleriniz arasından sıyırmayı başaracaktır. 

Japon Mutfağı ile Hedef Kitlenizin Kalbini Kazanabilirsiniz.

Nedense Japon mutfağı söz konusu olunca akla ilk çiğ balık ve suşi gelir; Suşi gelmelidir ancak suşilerin çeşitli olduğu, içerisindeki çiğ balıkların yerine farklı malzemelerin de kullanılabileceği ilk etapta düşünülmez. Üstelik Japon mutfağının ayrı bir çekiciliği olduğu ve özel bir kitlesi olduğu atlanır. Başa dönüyoruz, hedef kitle analizi doğru yapılırsa ve doğru lokasyonda bir bayilik açılırsa Japon mutfağı sizi utandırmayacaktır. 

Sonuç olarak, gıda sektöründe bayilik almak sizi kısa zamanda kâra geçirebilir. Dünya mutfaklarından bayilik almak ilk etapta biraz tedirginlik yaratsa da, doğru araştırmalar sonucunda sizi kısa zamanda kâra geçirmesi işten bile değildir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler