Bayilik İptali Hakkında

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:07

Bayilik iptali sırasında haklarınızı korumak istiyorsanız bayilik sözleşmesini avukatlara danışarak imzalamalı ya da hazırlamalısınız.

Bayilik İptali Hakkında
Enes Öksüz admin

Bayilik veren firmalar arasından size en uygununu bulduktan sonra birikimlerinize değer katmak için yeni bir yola girersiniz. Bölgenizde tutunmak, müşteri memnuniyetini sağlamak ve elbette düzenli gelir elde etmek için tüm çabayı harcarsınız. Her şey yolunda gitsin ve kazançlarınız daim olsun diye umut edersiniz. Peki ya işler istediğiniz gibi gitmezse?

Her ne kadar bayilik almadan önce dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili bir çok yazıya ulaşabilseniz de bayilik iptali ile ilgili yeterince kaynak bulmakta zorlanabilirsiniz. Bayilik iptali sırasında hem bayileri hem de bayilik veren firmaları bekleyenlerle ilgili bilgi aktarmak için size bu yazımızı hazırladık. İşte detaylar…

Bayilik Sözleşmesi Bayilik İptali Sürecinde Belirleyicidir

Bayi ya da bayilik veren firmalar tarafından gerçekleştirilebilen iptal işlemlerinde temel dayanak bayilik sözleşmeleridir. Bayilik sözleşmelerinde hem bayilerin hem de bayilik veren firmaların yükümlülüklerinin net bir şekilde belirlenmesi bu nedenle çok önemlidir. Bayilere sunulan desteklerin sınırlarının çizilmediği ve bayilerin hangi şartlar altında sistemden uzaklaştırılacağına dair net bilgiler sunulmadığı durumlarda süreç belirsizliğe girebilir. Sürecin belirsizliğinden daha önemlisi ise sözleşme taraflarının ellerinin gereğinden fazla güçlenebilmesidir.

Örneğin sözleşmede bayilere verilecek destek ve limitleri ile ilgili net bilgiler yer almazsa bayilik veren firmadan neden destek sağlamadığına dair resmi makamlar önünde hesap sorulamaz. Sözleşme incelenir ve bayinin imzalayıp imzalamadığına bakılır. Bayi bu noktada itiraz etme hakkına sahip değildir. Bir başka sorun bölge korumasına ilişkindir. Tek bir bölgede birden fazla bayilik açılamayacağı bayilik sözleşmesinde belirtilmemişse bayilerin bu konuda itiraz etme imkanları ortadan kalkar.

Bayilik Sözleşmelerinde Fesih Şartları Düzenlenmiş Olmalı

Bayilerin ve bayilik veren firmaların haklarının karşılıklı olarak korunabilmesi için bayilik sözleşmesinde fesih şartlarının soru işaretine yer vermeyecek denli net bir şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Bu sözleşme kapsamında bayilik alanlar da bayilik veren firmalar da sorumluluklarını ve hangi durumlarda aralarındaki iş ilişkisinin sonlanacağını bilmelidir. Fesih, sözleşme taraflarından biri ya da her ikisinin de kararıyla gerçekleştirilebilir. Haklı sebepler gösterildiği takdirde tarafların birbirlerine karşı sorumlulukları ortadan kalkar. Cezai yaptırımlardan muaf olunması yine fesih şartları doğrultusunda belirleneceği için bayilik sözleşmesi hazırlanırken ve imzalanmadan önce fesih şartları dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir.

Bayilik Sözleşmesinde Tüm Tedbirler Alınmış Olmalı

Taraflar arasındaki ilişkinin somut temellere dayandırılmaması ve karşılıklı yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda izlenecek yolun belli olması amacıyla tüm bayilik sözleşmelerinde sözleşmenin süresi, fesih koşulu, yetki sınırları ve haklı fesih nedeni gibi unsurların detaylı bir şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir. Tek yanlı fesih şartının bulunmaması taraflardan birinin yaptırımlarının sınırını ortadan kaldıracaktır. Örnek vermemiz gerekirse bayilik sözleşmesi sırasında bayilik alan kişinin hiçbir koşulda tek taraflı fesih hakkı bulunmuyorsa bayilik veren firmaların tutumları bayilik alan firmalar için olumsuzlukları beraberinde getirir. Aynı şekilde bayilik veren firmaların sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmuyorsa bayilik alan firmalar marka imajına zarar verse, ürünleri satış fiyatı üzerinden satsa ve bayilik veren firmaya bütüncül zararlar verecek faaliyetlerde bulunsa bile taraflar arasındaki ilişki tek taraflı fesih ile sonlandırılma kolaylığından yararlanamaz.

Sözleşme İmzalanmadan Önce Mutlaka Avukatlara Danışılmalıdır

İş ilişkilerinde sorun çıkmaması gibi bir olasılık neredeyse yoktur. Kimi zaman küçük kimi zaman ise iş ilişkisine zarar verebilecek denli büyük uyuşmazlıklar ortaya çıkabilir. Bayilik almayı düşünüyorsanız ya da bayilik vererek satış ağınızı genişletme planları yapıyorsanız mutlaka avukatlardan destek almanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bayi sözleşmesini hazırlarken veya imzalama aşamasında hukuki danışmanlık aldığınız takdirde uzun vadede karşılaşma ihtimaliniz olan sorunların yükünden kurtulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler