Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:52

Bayilik Alırken Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Konusu : Hâlihazırda tanınan bir markanın ürününün veya işletmesinin belirli bir bölgedeki imtiyazlar

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
İlyas Özkurt user

Bayilik Alırken

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Konusu : Hâlihazırda tanınan bir markanın ürününün veya işletmesinin belirli bir bölgedeki imtiyazlarını alma ve sözleşme kapsamında üzerine düşenleri yerine getirme şeklinde tabir edilebilecek franchising, dünyanın en gözde ekonomik faaliyetleri arasında yer almaktadır. Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Örneğin dünyaca ünlü bir kafeterya işletmesinin Ankara franchisingini alan bir firma, işletmenin Ankara’daki yüzü olmaktadır. Ancak bayilik alırken birtakım şeylere dikkat etmek gerekmektedir.

Peki, bayilik alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle bayilik verecek olan kuruluşun (franchisor) nasıl bir kuruluş olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Uluslararası Franchising Birliği’nin gerektirdiği özelliklere haiz olmayan kuruluşlardan bayilik almak hüsranla sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla dünya genelinde gerekli görülen prosedürlerin yerine getirilmesi son derece önemlidir. Günümüzde pek çok dünya markası, üretim ve satış yapmaktansa bayilik vermeyi yeğlemektedir. Çünkü marka kuruluşlar için franchising daha kazançlı bir iş olmaktadır. Bayilik veren bu kuruluşlar da zamanla tüm işletmelerini franchising sistemine dönüştürebilmekte ve sektörden yavaş yavaş çekilebilmektedir. Akabinde firma tanınırlığını korumak için yapılması gereken faaliyetler yavaşlayabilmekte ve franchiseeler durumdan olumsuz etkilenmektedir. Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Franchising alınacak olan firmanın bu tür politikalarının iyi takip Franchising alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun bir diğer cevabı ise pazar konusudur. Pazar imkânları artan firmaların tercih edilmesi, azalan firmaların tercih edilmesinden elbette daha iyi olacaktır. Bunun anlaşılabilmesi içinse birtakım çalışmalar yapılabilmektedir. Örneğin fizibilite çalışmalarına göre bir ürüne veya hizmete karşı ilginin ilerleyen dönemde ne denli canlı kalacağı kontrol edilebilecektir. Tabi ki halkın pazarlanacak olan ürüne karşı tavırlarının ölçülmesi de son derece önemlidir. Bayilik alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun bir diğer boyutu ise franchisorun işlere olan ilgisinin sıcaklığıdır. İşini ciddiye alan bir franchisor, reklam faaliyetleri, kamuoyu yoklama çalışmaları vb. aktiviteler başta olmak üzere, markaya olan ilgiyi yüksek tutma çalışmalarını sürekli olarak devam ettirir. Böylece markanın değerinin düşmesi önlenir; aksine değerin yükseltilmesine çalışılır. Bu durumdan kazançlı çıkacak olan ise hem franchisor hem de franchiseedir. Tüm bunların yanında franchisorun pazar arama faaliyetlerinin dirik bir çalışma olması şarttır. Ayrıca franchiseelerin kendi bölgelerindeki tek franchisee olarak kalmayı istemeleri önem arz eden bir durumdur.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler