Başarılı Bir Franchise İçin Tavsiyeler

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:44

Başarılı bir franchise için tavsiyeler verirken aynı zamanda bu tavsiyeleri nasıl değerlendireceğinizi de açıklayan yazımızı mutlaka okumalısınız

Başarılı Bir Franchise İçin Tavsiyeler
Metehan Avcı user

Girişimciler için pek çok avantaj sunan franchise teklifleri sayesinde pek çok insan kendi işini kurabiliyor. Başarılı bir franchise için tavsiyeler verirken aynı zamanda bu tavsiyeleri nasıl değerlendireceğinizi de açıklayan yazımızı mutlaka okumalısınız

Neden bazı franchise işletmeler büyük bir başarı sergiler ve hızla gelişirken bazılarının kapanmak zorunda kaldığını hiç düşündünüz mü? Doğal olarak bu durumun çok fazla sebebi olabilir. Hatta franchise işletmelerinde kullanılan sistemlerin ve işletmenin konumunun başarıda etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kimi zaman franchise işletmelerinin başarısı ya da başarısızlığı doğrudan işletme sahibi ile ilgili olabiliyor.

Her adımda akıllı seçimler yapmak ve bazı risklerden kaçınmak franchise sistemlerin uygulanmasında ve işletmenin başarıyı yakalaması noktasında büyük bir fark yaratabiliyor. Biz de bu yazımızda sizlere franchise işletmelerinizin başarısını artırmayı sağlayacak bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Kendiniz İçin En Doğru İşletmeyi Seçerek İşe Başlayın

Franchise alan kişinin sahip olduğu beceriler ile işletmelerin birbirine uygun olması durumunda söz konusu işletmeler bu avantaja sahip olmayan işletmelere oranla çok daha iyi performans sergileyebiliyorlar. Ancak bu noktada franchise almak isteyen girişimcilerin karşısına bir başka soru çıkıyor: Satın almaya karar verdiğiniz konseptin kendinize uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Aslında bu sorunun yanıtını bulmak tahmin ettiğinizden daha kolaydır. Kendinize ne yapmak istediğinizi sorun ya da söz konusu işi yapmak isteyip istemediğinizi…

Örneğin, çocukları seviyorsanız, onlarla çalışmanıza izin veren bir franchise fırsatı bulun. Teknolojiye tutkunuz varsa, bilgisayarla ilgili franchise konseptlerini araştırın. Ancak, karar verirken yalnızca ürün veya hizmeti düşünmeyin, günlük gerçek işlerinizin neleri kapsayacağını da göz önünde bulundurun. Mesela yemek yapmayı sevebilirsiniz, ancak bir restorana sahip olmak sadece yemek yapmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Hatta bir restoran sahibi olmanız durumunda birincil görevleriniz; personel yönetimini, işe alımları ve organizasyonel işleri içerir. Eğer sadece yemek yapmayı sevdiğiniz için restoran sahibi olursanız mutsuz olacağınız bir işe adım atmış olmanızın yüksek bir ihtimal olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Ayrıca becerilerinizin franchise işletmesinin başarılı olması için gereken niteliklerle örtüştüğünden emin olun. Müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmayı sever misiniz? Öyleyse, müşterileriniz düzenli olarak geri ve aradaki ilişkinin sürdüğü türden bir franchise işletmesi sizin için doğru olabilir. Ancak, çok fazla rutin sizi sıkarsa, bu durumda işiniz en kötü kâbusunuz haline gelebilir.

İş Becerilerinizi Geliştirin

Franchise verenler franchise alan girişimcilerin başarılı bir işletme kurmasına yardımcı olmak için kendi sistemlerini öğretecek olsalar da çoğu temel iş becerilerini masaya getirmenizi beklerler. Muhasebe temellerini, finansal dokümanları nasıl okuyacağınızı çalıştıracağınızı veya çalışanlarınızı nasıl işe alacağınızı ve yöneteceğinizi bilmiyorsanız, sorunlarla karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Satış becerilerinizin pekiştirilmesi, işletme yönetimi bilgilerinizin tazelenmesi veya Internet pazarlaması konusundaki bilgilerinizin güncellenmesi gerekiyorsa, becerilerinizi geliştirmek için bir eğitim programına dahil olmaktan kaçınmayın. Bilgi ve becerilerinizi geliştirmek için web seminerleri, günlük seminerler ya da detaylı kurslardan kendinize en uygun olanı seçin. Ve kendinize yapacağınız bu yatırımların işletmenizin başarısında son derece önemli rol oynayabileceğini unutmayın.

Franchise Sisteminin İşleyişini Kontrol Edin

Franchise alan kişilerin belirli bir franchise seçmelerinin nedenlerinden biri de başarılı bir sisteme sahip olduğunu düşünmeleridir. Başarılı olmak için o sistemi iyi bir şekilde öğrenilmesi ve uygulanması gerekir. Franchise veren kurum tarafından verilen İlk eğitimden itibaren size öğretebilecekleri her bilgiyi öğrenin. El kitaplarını okumaya devam edin ve açılış gününüze kadar olan süreçte markanın diğer bayileri ile birlikte çalışın. Denenmiş ve doğru bir sistem satın alıyorsunuz ve başarılı bir işletmeye sahip olabilmek için bu sistemin tüm öğelerini takip etmelisiniz.

Eğer sistemi daha iyi hale getirmek için katkı sağlayacağını düşündüğünüz değişiklikleri kendi başınıza, özellikle de işletmenizin açıldığı ilk günlerde uygularsanız, franchise veren marka tarafından uygulanan belirli yaptırımlara maruz kalabilir hatta franchise veren markayı riske atabilirsiniz.  Eğer daha iyi olacağına inandığınız bir takım değişiklikler varsa bunları marka ile konuşmadan harekete geçmeyin.

Bir İş Planı Hazırlayın

Franchising konusunda çok deneyimli olmayan kişiler için bir iş planı hazırlanması düşüncesinin bile korkutucu olabileceğinin farkındayız. Ancak bazı hedefleri belirlemenin ve belki de gelecek yıl için bir finansal projeksiyon yapmanın size tahmininizden daha çok katkı sağlayabileceğini unutmayın. Ayrıca nasıl davranmanız gerektiğine karar veremediğiniz durumlarda franchise veren markanın ya da markanın diğer bayilerinin tavsiyelerinden yararlanmaktan çekinmeyin.

Franchise Veren Marka İle İlişkilerinizi İyi Tutun

Franchise veren markanın kurumsal yapısı içerisindeki çalışanların markanın başarısı ile çalışmakla birlikte her şeyden önce birer insan olduklarını unutmayın. Onlara saygı duyun ve iletişiminizi geliştirin. Doğru bir iletişim dili kullandığınızda ve dinlemeyi bildiğinizde çok daha doğru iletişim kurabilir ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu her alanda ilgili kişilerden hızlı ve iyi bir şekilde destek alabilirsiniz.

Kontrolü Elinizde Tutun

Franchise almayı düşünen girişimciler için bir franchise sisteminin en etkileyici yönlerinden biri franchise veren marka tarafından sağlanan desteklerdir. Bu desteklerin işletmeye olan katkısı yadsınamaz. Ancak, franchise işletmenizin nihai başarısı veya başarısızlığı büyük ölçüde sizin sorumluluğunuzdadır. Evet, franchise aldığınız marka sizi sistemi doğrultusunda eğitir ve size bir iş kurmanız için gereken araçları verir ama yine de işletmenizin günlük işlemlerini yürütmek için kendi başınıza olacağınızı unutmayın. Franchise veren markayı karşılaştığınız tüm sorunlar ile ilgili arayabilir merak ettiğiniz cevapları alabilirsiniz ancak sonuçta kararlar sizin kararlarınız olacak. Bu özgürlüğü benimseyin, tadını çıkarın ve başarıya giden yoldaki anahtarınız haline getirin.

Pazarlama Yapmaktan Asla Vazgeçmeyin

Bir franchise sahibi olarak işinizin, her şeyden önce, ürün veya hizmetinizin satış ve pazarlaması olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Franchise veren markanın size bunu hatırlatmasını beklemeyin,  pazarlama faaliyetlerini her zaman için ön planda tutun, kullanabileceğiniz her yöntemin etkinliğini analiz edin ve etkili teknikleri ekip arkadaşlarınızla paylaşın. Tüm gün bilgisayarınızda çalışmakla veya pazarlama girişimleri üzerindeki diğer yönetimsel görevleri yerine getirmekle meşgulseniz, başarınızı sınırlıyor olabileceğinizi bir kez daha düşünün.

Eğer Pazarlama Konusunda Başarılı Değilseniz Başarılı Olabilecek Kişilere Ekibinizde Yer Verin

Basitçe söylemek gerekirse, bazı insanlar bir şeyler satmaktan nefret eder. Ancak, satış ve pazarlama faaliyetleri hemen hemen tüm franchise alan işletmelerin kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu görevi yerine getirmek için yeterli beceriye sahip değilseniz bu işi gereğince yapacak birini bulun.

Franchise veren markadan ya da efektif satış personeli bulunan markanın diğer bayilerinden yardım isteyin. Sizinle aynı özelliklere sahip birisini işe almak yerine farklı bir kişiliğe ve beceriye sahip birisini işe almanız gerekeceğini kabul edin. Unutmayın ki sizden daha zeki ve yetenekli insanları işe alarak büyük başarılara imza atacak bir takım kurabilirsiniz.

Sektörünüzü En İnce Ayrıntısına Kadar Öğrenin

Franchise işletmenizi faaliyete girmesinin ardından, yeni sektörünüz hakkında (franchise araştırmanız sırasında öğrendiklerinize ek olarak) mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Hemen hemen her sektörde, işletme sahiplerinin fikir topladığı ve paylaştığı dernekler ve toplantılar bulunur. Ticaret birlikleri ve yerel ticaret kurulları da yeni girişimcileri bir araya getirerek öğrenme ve ağ kurma için harika bir imkân sağlar. Ayrıca franchise alan diğer işletmeler de sektörünüz hakkında mükemmel bilgiler sunar; o yüzden bu değerli ağdan yararlanmayı da göz ardı etmeyin.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler