Zaman Kaybetmeden Wellness Sektörüne Yatırım Yapın

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:48

Kaliteli hizmet, marka bilinirliği ve lokasyonun gücünü arkanıza alın ve fırsatlar denizine yelken açın…

Zaman Kaybetmeden Wellness Sektörüne Yatırım Yapın
Enes Öksüz admin

Geçmişi daha eskiye dayansa da, bilinir hale gelmesi ve dünya çapında yankı uyandırması 1990’lı yıllara denk gelen Wellness sektörü, büyük ya da küçük ölçekte yatırım yapan girişimcilerin göz bebeği haline gelmiştir. 

Sektör liderlerinin söylemleri henüz bu piyasanın aç olduğu, talebin her geçen gün artmasına rağmen arzın kısıtlı kaldığı yönündedir. 

Talebin artması sonucu Wellness salonları bayilik veren firmalar her geçen gün daha çok tercih edilir olmuş, tüketicilerin taleplerini en doğru karşılayan işletmeler çoktan ciddi gelirleri elde etmeyi başarmıştır. 

Wellness sektörü dendiği zaman; genel olarak sağlıklı ve daha iyi yaşama dair verilen hizmetlerin kastedildiği anlaşılsa da bu yazımızda; Wellness sektörü, bu sektörün önemi ve girişimcilere sunduğu fırsatlarla ilgili detaylı bilgiler aktaracağız.

“Yüzyılın sektörü” olarak tanımlanan Wellness sektörü nedir, potansiyeli ne denli yüksektir?”; gelin beraber inceleyelim…

Wellness Sektörü Nedir?

Aslına bakılırsa; Wellness sektörü orta yaşlara gelmiş, yaşlanmaktan ve hastalanmaktan kendisini korumak isteyen zengin kişilerin daha sağlıklı, daha kaliteli yaşam arayışıdır. 

Değişen hayat koşulları, insanların kendilerine zaman ayıramaması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, kilo almaları, maruz kalınan stres sonucu sağlıklarının git gide bozulması artık bu gidişata bir dur denmesine zemin hazırlamıştır. 

Hastaneleri daha çok ziyaret etmek zorunda kalan, kimyasal ilaçlarla sağlığına kavuşan ya da kavuşamayan insanlar; yaşam tarzlarını farklılaştırma ihtiyacı duymuşlardır. 

Bunun üzerine hastalıkları önlemek ve hayat standartlarını yükseltmek için “daha sağlıklı nasıl yaşanır?” sorusuna cevaben Wellness sektörünün temelleri atılmıştır. 

Wellness sektörü sağlıktır; geleneksel hastalık tedavilerine duyulan gereksinimi azaltmak üzere tasarlanmıştır. İlaca gerek kalmadan nasıl iyileşilir ya da hastalıktan nasıl uzaklaşılır, ruhen ve fiziken sağlıklı kalmak nasıl mümkün olur, stresten uzak durmak için neler yapılması gerek gibi konular Wellness sektörünün can damarlarıdır.

Hem sunulan hizmetler hem de hedef kitlesi göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki 200 yıl boyunca bu sektörün şahlanacağı düşünülmektedir. 

Yaşam koçları, beslenme danışmanlığı, spor salonları, hamamlar, masaj salonları bu sektörün olmazsa olmaz hizmet kollarını oluşturur. 

Türkiye’de de giderek çoğalan Wellness salonları tüm bu hizmetleri vererek, hedef kitlesinin yoğun ilgisini çekmeyi başarmaktadır. 

Wellness Sektörü Hedef Kitlesi

Wellness sektörü maddi durumu iyi olan bir kitleye hitap eder. Yüksek gelirli kimseler, daha iyi yaşamak ve hayat kalitelerini arttırmak için Wellness salonlarına gider; rahatlar, beslenme düzeni ile ilgili alışkanlıklarını gözden geçirir, yeni hayatını Wellness kriterleri çerçevesinde yeniden şekillendirir. 

Bu söylemden yola çıkarak sizinle şöyle bir veri paylaşabiliriz; 40-60 yaş aralığında, geliri yüksek ve sağlıklı yaşamak isteyen kişiler Wellness sektörünün ilk hedefidir. 

Ancak bu yaş aralığının giderek aşağılara çekildiği; bunun sonucunda da Wellness salonlarının hedef kitlesinin genişlediği de gözlemlenmektedir.

Neticede öncü yaş grubu sağlıklı bir yaşam kültürünü alıp, bunun faydasını gördükçe bu sektörün sağladığı avantajlar daha çok kişi tarafından takip edilir hale gelmiştir.

Wellness hizmetlerinden yararlanarak sağlıklı, huzurlu, stressiz ve genç kalmak isteyen herkes potansiyel olarak bu sektörün hedef kitlesini oluşturmaktadır. 

Wellness Salonları Hizmet Kalitesiyle Fark Yaratmalıdır

Wellness sektöründe faaliyet göstermeyi düşünen tüm girişimcilerin yüksek müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflemeleri gerekir. Ortak kullanımdaki alanların temizliği, sunulan ürünler ve salonun ferahlığı müşterilerin kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlar. Sektörün karlılığından yararlanmayı ve wellness sektörüne yatırım yapmayı düşünüyorsanız siz de sektörün özel gereksinimlerine yanıt vermelisiniz.

Neden Wellness Sektörüne Yatırım Yapmak Karlıdır?

Wellness sektörüne yatırım yapmanın karlı olduğu bilinmektedir. Bu karlılığa yol açan faktörlerin önemi ise henüz yeterince anlaşılmamıştır. Wellness sektörünün karlı olmasına yol açan en temel faktör bu sektördeki girişimcilerin hedef kitleleri ile yakından ilgilidir.

Wellness salonları öncelikli olarak 40 yaşına gelmiş, vücudundaki değişimleri fark eden, genç kalmak isteyen ve bağışıklık sistemi zayıflayan orta yaş grubundaki kişiler tarafından büyük bir fırsat olarak görülür. Gençliğini kaybettiğini düşünen bu kişiler hayatlarında radikal değişimlere gitmek için yeterli gelir düzeyine sahiptir ve tek istediklerini kendilerini ruhsal ve bedensel olarak daha iyi hissetmektir.

Diğer bir deyişle hedef kitlenin odaklandığı temel konu ne kadar ödeme yaptığı değil, wellness salonlarında aldığı hizmetler sonucu kendini nasıl hissettiğidir. Bu ayrım girişimcilerin hizmet kalitelerinde mükemmelleşmesi sonucunu doğurur. Hizmetler ne kadar çeşitlenirse, salonlar ne kadar lüksleşirse ve hatta hizmetler için belirlenen fiyat ne kadar yükselirse hedef kitle iyi bir hizmet aldığından o denli emin olur.

Wellness Salonları Bayiliği Almak

Göreceli olarak yüksek bir yatırım gerektirse de, yatırımın kısa zamanda amorti edilmesine olanak tanıyan bu girişimcilik fikri; doğru lokasyon ve doğru marka ile birleştiğinde kesinlikle harikalar yaratacaktır. 

Kaliteli hizmetin ucuz sunulmayacağını ve daha çok ödedikçe daha kaliteli bir hizmet aldığı algısına sahip olan bir hedef kitleden bahsediyoruz…

Fırsatları doğru değerlendiren ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına en kaliteli yanıt veren girişimciler bunun karşılığını fazlasıyla alacaklardır.

Wellness Bayiliği Veren Firmalar

Bir önceki yazımızda Popüler Lezzet Waffle başlığı ile konudaki bayilik yatırımları hakkında fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler