Yapay Zeka İş Dünyasında Devrim Yaratacak mı?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:52

Yapay zeka kavramını önce bilim kurgu filmlerinde gördük. Şimdi ise hayatımızda. Yakında iş arkadaşımız olacak gibi de görünüyor. Belki de bizi işimizden edecek

Yapay Zeka İş Dünyasında Devrim Yaratacak mı?
Enes Öksüz admin

Yapay zeka; iş dünyasına adım atmadan yıllar önce film endüstrisinde yer buldu. Aslına bakarsanız çoğumuz yapay zeka kavramı ile “Terminatör”, “Demir Adam” ve “Star Trek” gibi filmler sayesinde tanıştık. Gelecekte robotlar tarafından kontrol edileceğimizi düşündüğümüz uzunca yıllar geçirdik ve artık öngörülerimiz gerçekleşmeye başladı .

Yapay zeka günlük hayatımızda yer almaya başlar başlamaz, iş dünyasının liderleri de bu teknolojiyi şirketlerinin daha fazla kâr etmesi ve müşteri memnuniyetlerini arttırmak için kullanmaya girişti. Facebook bu yıl başında yapay zeka araştırma girişimini başlattı; Microsoft ve Google da geri kalmadı. Bu yazımızda yapay zekanın iş hayatında hangi alanlarda etkisini hissettireceğini ve şirketlere nasıl fayda sağlayacağına deneyeceğiz. Hali hazırda bir işletmeniz varsa siz de erken davranarak yapay zekanın iş süreçlerinizde farklılık yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama

Yapay zeka dijital pazarlama stratejilerini domine etmeye şimdiden başladı. Müşteri davranışlarını analiz etmek, alıcıların ilgilenebileceği ürünleri tahmin etmek ve onların deneyimini iyileştirmek için yapay zeka hali hazırda kullanılıyor. Yüksek performans gösteren pazarlama ekiplerinin %72’lik bir kısmı bu teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başlayalı epey oldu bile diyebiliriz. Peki hali hazırda yapay zekadan yararlanılıyorsa, ileriki dönemde bu teknoloji dijital pazarlamada nasıl fark yaratacak? Pazarlama uzmanı Moosa Hemani’ye göre web sitelerini ziyaret eden her bir kullanıcıya kişiselleştirilmiş deneyim sunulacak. Onların ilgi alanlarına özel ürün önerileri, dinamik reklamlar, eş zamanlı diyalog kurulması gibi yeniliklerle yapay zeka etkisini iyice fazlalaştıracak. 

Müşteri İlişkileri Yönetimi

CRM yazılımlarının kullanılmasına aşinayız ancak yapay zeka ile entegre edildiğinde etkisini arttırabileceğini henüz deneyimlemedik. Uzmanlara göre yapay zeka ve CRM’in birlikte kullanılması durumunda iş dünyasında gerçek anlamıyla bir devrim yaşanacak. Müşterilerin sordukları sorulara otomatik cevaplar verilecek ancak bu yanıtlar verildikçe makine öğrenimi sayesinde doğallık artacak. Verilen yanıtların yapay zeka tarafından mı yoksa bir insan tarafından mı verildiği müşteriler tarafından ayırt edilemeyecek. Aynı zamanda CRM sistemleri ileriki dönemde iyi ve kötü data ayrımı yaparak zaman tasarrufu sağlayacak. 

Data Analizi

Günümüzde data analizi konusunda şirketler ciddi yollar kat etmeyi başardı; ellerindeki her bir datayı detaylı olarak inceleyip harekete geçebiliyorlar. Birçok büyük şirket data analizi konusunda gelişmiş sürece sahip olsalar da; sonuçlarda beklenmedik tutarsızlıklar oluşabiliyor. Verilerin elle girilmiş olması ve otomasyon bir araya getirildiğinde çok da başarılı sonuçların elde edilememesine neden oluyor. Bu nedenle dataların analizi konusunda da yapay zekaya başvuranların sayısının artacağı ve elde edilen sonuçların daha tutarlı olacağı yönünde uzmanlar hem fikir kalıyor. 

Kurumsal Kaynak Planlaması 

Şirketlerin kurumsal kaynak planlama süreçleri oldukça önemlidir ve takdir edersiniz ki hataya yer yoktur. İşe alım maliyetleri, harcamalar, şirketin gelirleri ve yatırımları önümüzdeki dönemde yapay zekaya emanet edilecek. Üstelik kapsamlar da genişleyecek; şirketlerin saha personellerini kontrolü, müşteri ile iletişim kanallarının seçilmesi gibi önemli süreçler de yapay zekanın kontrolüne girecek. 

Sonuç olarak yapay zeka filmlerden öğrendiğimiz standartları karşılayacak mı bilinmez ama şirketleri için bambaşka yollar açacağı garanti. Yakın zamanda tüm bu değişimleri yakından gözlemleme fırsatımız olacak. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler