SEO çalışmalarının önem kazanması ve internette binlerce içerik toplanmasıyla kullanıcıların deneyimi her geçen gün kötüleşiyor. Özellikle Black Hat yani Google tarafından hoş karşılanmayan ve cezalandırılması muhtemel SEO tekniklerinin hala kullanılması, internetin kalitesini düşürüyor. Fayda sağlamayan, güncel olmayan, salt reklam amaçlı ve bilgi kirliliğine yol açan içerikler; zaman zaman internet kullanıcılarının yanlış yönlendirilmesine neden olabiliyor. Bu durumla alakalı yaşanan olumsuzlukların ortadan kaldırılması için Yandex, Toloka hizmetini başlatarak bireysel kullanıcılarının yardımına başvurup aynı zamanda onlara para kazanma olanağı sunuyor.

Yandex Toloka Nedir?

Yandex Toloka; arama motoru sonuçlarının daha iyi hale getirilmesi ve internet kullanıcılarının deneyiminin iyileştirilmesi amacı taşıyan bir servistir. Toloka servisi kapsamında; üye olan kişilere belli görevler veriliyor, görevleri yerine getiren kullanıcılara ise görev bazlı belirlenen miktarlarda ödeme yapılıyor. Görevlerin kapsamı doğrultusunda kullanıcılar puanlama sistemine tabi tutuluyor ve görevleri başarıyla gerçekleştirilenler ödüllendiriyor. Görevler içerik analizi ve değerlendirilmesiyle ilgili olurken internetten para kazanmak isteyen kişilere görev seçme hakkı tanınıyor.

Yandex Toloka Görevleri Nelerdir?

Yandex Toloka internetin daha iyi bir mecra haline getirilmesini amaçlayan bir servis olduğu için kullanıcılara internet içeriklerinin değerlendirilmesi imkanını sağlıyor. Online olarak yapılabilecek görevler olduğu gibi sahaya çıkarak gerçekleştirilebilecek görevler de bulunuyor. Örneğin; internet sitesi olan bir kurumun faaliyetlerinin devam edip etmediğinin kontrol edilmesi ya da çalışma saatleri hakkında bilgilendirme kullanıcılardan istenebiliyor. Aynı şekilde sayfaların ve görsellerin arama sonuçlarına uygunluğu, arama sonuçları arasında karşılaştırma, anahtar kelimeler kullanılarak hedeflenen bilgiye ulaşılıp ulaşılamadığı gibi detaylar da görevlerin içerisinde yer alıyor.

Yandex Toloka Nasıl Çalışır?

Yandex Toloka hizmeti kapsamında hem görev yapılabiliyor hem de görevin yapılması için sipariş oluşturulabiliyor.

Yandex Toloka’da görev yapmak ve internetten para kazanmak için; servise ücretsiz bir şekilde kayıt olunması gerekiyor. Görev gelince seçim yapılması ve yönergelerin adım adım uygulanması ise ödül kazanmak için yeterli oluyor. Görev başı verilen ödüllerin değişiklik gösterdiğini belirtmiştik aynı zamanda kullanıcıların görevleri ne kadar doğru yaptığının da değerlendirmeye tabi tutulduğunu söylemek istiyoruz. Görevi yapan kişinin puanı ne kadar yükselirse görev başı kazandığı ödül artıyor ve kişi daha fazla görev yapabilme imkanına sahip oluyor. Görevlerden elde edilen ödüller Paypal, Skrill, Papara gibi ödeme sistemleri aracılığı ile çekilebiliyor.

Yandex Toloka’da görev açıp sipariş vermek için; yine sisteme üyelik yapılması gerekiyor. Görev verenler verdikleri siparişe ne kadar ödeme yapabileceklerini kendileri belirleyebiliyor. Web sitelerinde içerikler yayımlanmadan önce kontrol edilmesi, verilerin düzenlenmesi, internetten adres ve telefon bilgilerinin aranması, adres ve çalışma saatlerinin kontrol edilmesi gibi farklı görevler oluşturulabiliyor. Siparişi veren kişiler görevler tamamlanınca kontrol etme imkanına da sahip oluyorlar. Toloka’nın sipariş verenlere sunduğu birçok imkan bulunuyor. Hızla sonuç alınması, vakitten ve nakitten tasarruf sağlanması, görevi üstlenen kişinin erişilebilir olması ve görev fiyatının belirlenmesi gibi avantajlar Toloka’nın dünya genelinde sıklıkla tercih edilmesine yol açıyor.

Yandex Toloka Görevleri Yaparak Para Kazanılır mı?

Yandex Toloka hem internet kullanıcılarına hem internet aktörlerine fayda sağlamayı amaçlayan bir hizmettir. İnternet kullanıcıları için interneti daha steril hale getirme fırsatı sunan Yandex Toloka internetten para kazanma fırsatı da sunmaktadır. Görev başına verilen ödüller çok yüksek olmamakla birlikte uzun süre internette vakit geçiren kişiler bu yolla ek gelir kazanabilir. Görevleri doğru ve kaliteli bir şekilde tamamlayan kullanıcılar kısa sürede bakiyelerinin yükseldiğini görebilir.