Türkiye'de Yapılamayacak Karlı İşler

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:49

Her iş fikir her ülkede uygulanmasa da yenilikçi fikirleri öğrenmek insanların ufkunu açmaya yarar.

Türkiye'de Yapılamayacak Karlı İşler
Enes Öksüz admin

İş kurmak isteyen ve bu alanda araştırma yapan herkes internette oldukça kazançlı olan ancak bir o kadar da sıra dışı iş fikirlerine denk gelmiştir. İnsanın ilk duyduğunda tüylerini ürperten, şaşırtan ya da güldüren iş fikirleri dünyanın farklı yerlerinde dikkat çekerken Türkiye’de hiçbir şekilde çalışma ihtimali bulunmuyor. Kültürel, geleneksel ve ahlaki açıdan farklılık gösterdiği için ülkemizde yapılamayan ancak yurt dışında çok ilerleyen iş fikirleri belki yeni bir fikir yaratmak açısından faydalı olabilir. 

Sevgili Kiralama 

Bu hizmet ilk duyulduğunda oldukça uygunsuz gelse de aslında talep gören ve oldukça normal bir hizmet. Uzakdoğu’da özellikle Japonya’da halkın yalnızlaşması soncunda ortaya çıkan bu hizmet fikrinde insanlar kendilerine yoldaş tutabiliyorlar. Sinemaya gitmek, dolaşmak, kahve içmek gibi tek yapmaktan hoşlanmadığı aktiviteleri kiraladıkları sevgili ya da arkadaşları ile gerçekleştiren insanlar bundan daha fazlasını kesinlikle talep etmiyor. Teknoloji ve sosyal medya sayesinde her geçen gün daha çok yalnızlaşan insanların olduğu bu dünyada kiralık arkadaş ya da sevgili hizmeti yoğun ilgi görüyor. 

Dua Otomatı 

Başarıya ulaşan ancak yine ülkemizde ilgi görmeyecek iş fikirlerinden birisi de dua otomatı. Yoğun olan ancak manevi açıdan kendini mutsuz ve eksik hisseden insanlara hizmet veren bu otomatlar farklı dil seçenekleri ile hizmet veriyor. İbadethaneye gitmeye zamanı olmayan insanlar için dua edecek ortam sunan ve farklı dillerden duaları insanlara dinleten sistem ilginç ama talep gören iş fikirleri arasında yer alıyor. 

Destekli İntihar

Bu uygulama insani açıdan çok fazla tartışılan uygulamalar arasında yer aldığından dolayı dikkat çekiyor. Tüyler ürpertici bir hizmet olsa da insan hakları mahkemesi tarafından da çok tartışılan bu ötenazi bazı ülkelerde serbest. Ölümcül hastalığı olan ve kesinlikle yaşama şansı olmayan hastaların başvurduğu bu yöntem insanların ağrısız bir şekilde doktor kontrolünde ölmeyi tercih etmesi anlamına geliyor. İsviçre’de bulunan bir klinikte verilen hizmet destekli intihar olarak da adlandırılıyor. 

Paralı Ağlayıcılar

Aile ve komşuluk bağlarının oldukça gelişmiş olduğu Türkiye’de pek rağbet göremeyecek olan bu iş fikir yurt dışında oldukça ilgi topluyor. Ölen kişinin değerini daha çok göstermek için hizmet veren profesyonel ağlayıcılar ve yas tutucular cenaze merasimi boyunca göz yaşları ile hizmet veriyor. Profesyonel olarak ağıtçı ve yas tutucu kiralayan Ian Robertson bu fikri ile iyi paralar kazanıyor. İnsanların yalnızlaşmasıyla birlikte derin aile ve arkadaşlık bağlarının kurulmuyor olması bu tür iş fikirlerinin artmasına neden oluyor. 

Memleket Toprağı Satışı

Toprak satma fikri pek çok şirket tarafından değerlendirilen bir fikir olduğundan dolayı aslında ülkesel bazda incelemek doğru olmayabilir. Stadyumların ya da özel alanların restore edilmesi sonucunda orijinal toprağın ya da tuğlanın satılması Türkiye’de de görülmüş bir durum olsa da bu alanda bir iş kurmak bizim ülkemizde imkansız. Ancak Amerika’da bir girişimdi İrlandalı göçmenlerin öldükleri zaman mezarlarına dökülmesi için İrlanda toprağı satmaya başladı ve bu fikir girişimciye 1 milyon dolar kazandırdı. Benzer bir toprak satış iş fikri İskoçya’da da var. Cüzi bir miktar ödeme ile İskoçya’da sembolik miktarda bir kara parçası almak ve bu sayede “Sir” unvanına sahip olmak mümkün. 

Seyyar Nikah Kıyıcı 

Zamanı olmayan ancak evlenmek için sabırsızlanan insanlar için “Alo Evlilik” hizmeti veren bu girişim farklılıktan hoşlananlara hizmet ediyor. Aniden evlenmek isteyenlerin talep ettiği bu hizmet bir karavan ile veriliyor. Hizmet çağrısı alan karavan müşterilerin çağırdığı yere gidiyor. Burada hazırlanan küçük bir törensel dünya evine giren çift ilginç bir anıya sahip oluyor. Oldukça eğlenceli bir iş fikri olsa da işin hukuki boyutlarını da düşününce bu hizmetin sadece bir mizansenden ibaret olduğu da ortaya çıkıyor. 

Bir önceki Zaman Kaybetmeden Wellness Sektörüne Yatırım Yapın başlıklı yazımızda sağlık sektöründe welness salon bayiliği yatırımları hakkında fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler