Girişimciler Teknosa ile Büyüyebilir mi?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:21

Son günlerde “Teknosa bayilik veriyor mu?”, “Teknosa franchise bedeli ne kadar?” ve “Teknosa bayilik şartları nelerdir?” soru işaretlerinin artması nedeniyle sizler için bu yazıyı hazırladık.

Girişimciler Teknosa ile Büyüyebilir mi?
Fatih Bozoğlu user

“Herkes İçin Teknoloji” sloganıyla faaliyet gösteren ve birbirinden farklı elektronik ürünleri ile her kesime hitap eden Teknosa; Türkiye’nin önde gelen markalarından biridir. AVM’lerde ve şehir merkezlerinde konumlanan şubeleriyle hatırı sayılır bir ciro elde eden; online satış sitesinde düzenlediği kampanyalarla internet alışverişinin sunduğu avantajları hedef kitlesiyle buluşturan Teknosa; bayilik veren firmalar arasında yer almıyor.

Teknosa tüm mağazalarını kendisi açıyor; mağaza operasyonlarını kendisi yönetiyor, ürün ve hizmet kalitesinde herhangi bir değişim olmaması adına franchise sistemini oluşturmuyor.

Teknosa bünyesinde satılan onlarca farklı ürünün bir mağazada toplu olarak satılmaya başlaması; ürünün marka bilinirliğini doğrudan arttırıyor. Bilgisayarlardan cep telefonlarına; telefon kılıflarından kulaklıklara; kişisel bakım ürünlerinden beyaz eşya ve ankastre ürünlere kadar sayısız ürünü hedef kitlesiyle aynı çatı altında buluşturan Teknosa; kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin elektronik market gerçeği ile yüzleştiriyor. Ürünlerine güvenen; ürünlerinin TEKNOSA güvencesiyle satılmasını isteyen girişimciler Teknosa yetkilerine ulaşarak projelerini sunabiliyor.

Elektronik olsun ya da olmasın Teknosa bünyesinde satılan ürünlerden birini üreten, fikrini geliştiren ve ürünlerinin kalitesine güvenen girişimciler Teknosa ile işbirliği yapmak için kolları sıvayabilirler. Teknosa en bilindik markaları da henüz adı duyulmayanları da tek bir çatı altında topladığı için girişimcilerin bu anlamda şansının olduğunu söyleyebiliriz. Teknosa markasının politikası da göz önünde bulundurulduğunda girişimciler kozlarını iyi oynayarak ürünlerini yüzlerce mağazası olan bir markanın bünyesine sokabilirler.

Teknosa’nın Başarısının Sırrı Ne?

Dünya çapında bilinen birçok markanın ürünü Teknosa güvencesi ve kalitesiyle sunuluyor. İhtiyacı olan kişiler tek bir mağazaya girip; farklı alternatifler arasında kıyaslama yapıp fiyat performans dengesi kendilerine en çok uyan ürünü Teknosa mağazalarında bulabiliyor. Tek bir marka satışı yaparak hedef kitlesini daraltmak yerine Teknosa; çoklu alternatifler sunarak kendi satışlarını arttırabiliyor. Üstelik Teknosa mağazalarına girip de yalnızca tek bir ürün almak neredeyse imkansız! Bu mağazalara giren kişiler ister istemez ek ürün alarak alışverişi sonlandırıyor. Teknosa mağazalarının dizaynı ve ilgili ürünleri stratejik bir şekilde konumlandırması çapraz satış yapmanın tüm zorluklarını ortadan kaldırıyor.

Tüm yazılarımızda değindiğimiz hedef kitle problemi de Teknosa için sorun değil! Ürün çeşitliliği sunan marka farklı fiyat aralıklarında birçok ürünü barındırıyor. Dolayısıyla düşük gelirlilerde, orta gelirliler de, yüksek gelirliler de Teknosa’da aradıklarını bulabiliyor. Gelir farklılıkları bir yana Teknosa ürün çeşitliliği hedef kitlenin yaş aralığı sınırlamasını da ortadan kaldırıyor. Çocuklar, gençler, kadınlar – erkekler, orta yaş ve üzeri kişiler; kısacası herkes bu mağazalarda aradığını bulabiliyor. Böylece Teknosa “Herkes için teknoloji” sloganının hakkını vermiş oluyor.

Teknosa’nın başarısının ardındaki faktörlerden biri de şüphesiz mağazalarının konumu olarak ön plana çıkıyor. Teknosa mağazaları için belirlediği lokasyonları derinlemesine araştırıyor. En kalabalık AVM’lerde ve en işlek caddelerde bulunan TEKNOSA mağazaları; insan sirkülasyonunun karlılığını yaşıyor. Markanın başarısını yalnızca somut stratejilere indirgemek de doğru değil; Teknosa güler yüzlü personelleri, müşteri danışma hattı, satış sonrası iade süreçleri, teşhir ürünlerini indirimli sunması, sattığı ürünlerin garantisine ek olarak verdiği Teknosa garantisi gibi hizmetlerle de başarısını sağlamlaştırıyor.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler