Tanıtımınız İçin KOSGEB Tanıtım Desteğinden Yararlanabilirsiniz

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 07:07

Yaptığınız harcamaların en az %50’sini KOSGEB’den geri alabilir ve işinizi geliştirmek için hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tanıtımınız İçin KOSGEB Tanıtım Desteğinden Yararlanabilirsiniz
Enes Öksüz admin

Hali hazırda bir işletmeniz var ve ürün ya da hizmetlerinizi daha çok kişiye duyurmak istiyorsunuz. Hem yurtiçi hem de dilerseniz yurtdışı müşterilerinize ulaşmak için artık tüm sermayenizi harcamanıza gerek yok! 

Daha önce KOSGEB desteklerinden bahsetmiştik, bu yazımızda işinizi büyütmenize yardımcı olacak başka bir KOSGEB desteğiyle karşınızdayız. 

KOSGEB Tanıtım Desteği Nedir?

Ürün/hizmet kataloğu, web/mobil tabanlı tanıtım ve yurt dışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerini belli yüzdelerle desteklemek amacı ile KOSGEB tarafından geliştirilen bir programdır. 

İşletmelerini büyütmek, hedef kitlesini genişletmek ve teknolojik olarak kendini geliştirmek isteyen işletmelere birçok fırsat sunan bu destek programı çok kullanılmamakla birlikte, oldukça pozitif yararlar sağlamaktadır. 

Hangi Firmalar KOSGEB Tanıtım Desteği Alabilir?

Bir işletmeniz varsa, bu işletmeniz için “Yurt İçi Marka Tescil Belgesi” almışsanız ve KOSGEB veri tabanında kaydınız varsa sizler de bu destekten yararlanabilirsiniz. 

Destekten yararlanmak için Kosgeb'in sitesi üzerinden online başvuru yapabilir ve bağlı olduğunuz KOSGEB hizmet merkezine giderek işletmenize atanan uzmanların görüşlerinden yararlanabilirsiniz. 

Desteklerin Kapsamı Nedir?

1) Ürün Kataloğu Giderleri

Hizmet veya ürünlerinizi tanıtmak için katalog bastırmak istiyorsanız ve bastırmak istediğiniz katalog adeti 1000 (bin) adetten fazlaysa bu destek tam size göre olabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken oluşturduğunuz kataloğun yapısıdır. Diğer bir deyişle sayfa sayısını kendiniz belirleyemezsiniz. KOSGEB destek verebilmek için kataloglarda bazı kriterler aramaktadır;

•    Katalogların basımında en 4 renk kullanılmış olması gerekir.
•    Kataloglar en az 8 sayfadan oluşmuş olmalıdır.
•    Katalogların görünen bir kısmında KOSGEB logosu ve internet adresi bulunmalıdır. 

2) Yurt Dışında Yayınlanan veya Dağıtılan Basılı Yayınlara Reklam Verme

Hedef pazarınız yurt içi ise desteğin bu kategorisi sizi cezbetmeyecektir. Ancak yurt dışı pazarına açılmak istiyorsanız kesinlikle bu destek amaçlarınıza ulaşma noktasında size yardımcı olacaktır. Reklam vermek için harcayacağınız tutarın en az %50’sini KOSGEB karşılar ve bu desteğin üst limiti 7500 TL olarak belirlenmiştir. 

3) Web/Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri

Tanıtım desteğinin bu kategorisinde yer alan web tabanlı ve mobil tabanlı olmak üzere iki ayrı destek vardır. 

Web Tabanlı Tanıtım Giderleri; 

E-ticaret sitelerinde tanıtımınızı yaptırmak istiyorsanız bu desteği daha detaylı araştırabilirsiniz. Kayıt olup en az 1 yıl üyelik yaptıracaksanız ve kayıt olmak istediğiniz e-ticaret siteleri Ekonomi Bakanlığı tarafından “Ön Onay Verilen E-Ticaret Siteleri Listesi” kapsamına alınmışsa tek yapmanız gereken bu desteğe KOSGEB internet sitesi üzerinden başvuru yapmaktır. Başvurunuz onaylandığı takdirde 5000 TL’ye kadar destek ödemesi alabilirsiniz. 
Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri;
Tanıtım destekleri içerisinde rakiplerinizden en fazla sıyrılmanıza yarayacak destektir. Öncelikle bu destekten yararlanarak işletmeniz için mobil dünyaya giriş anlamına gelir. Ürün ya da hizmetlerinizi barındıran, müşterilerinizle etkin iletişim kurabileceğiniz bir uygulama yaptırabilir ve hem Android hem de IOS platformlarından indirilebilen bir uygulama sahibi olabilirsiniz. Firmanıza yaptıracağınız uygulamada şirket bilgilerinizin detaylı olarak bulunması gerekmektedir aynı zamanda KOSGEB logo ve internet adresinin de eklenmesi destek alabilmek adına gereklidir. Mobil tabanlı tanıtım giderleri desteklerinin üst limiti 7500 TL olarak belirlenmiştir. 

İşlerinizi büyütmek için tanıtım yapmak istiyorsanız KOSGEB Tanıtım Desteği size büyük avantajlar sağlar. Yaptığınız harcamaların en az %50’sini KOSGEB’den geri alabilir ve işinizi geliştirmek için hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir öncekmi haberimizde; Güvenlik Sistemleri Bayiliği başlığı altında bayilik fikirleri bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler