Şahıs şirketi ismi itibari ile yalnızca tek kişinin kurabileceği algısını oluşturmakla birlikte birden fazla kişinin katılımı ile de şahıs şirketi kurulabiliyor.

Bu yazımızda biz de en çok merak edilenler arasında yer alan şahıs şirketi nasıl kurulur, şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışıyoruz. Ayrıca “şahıs şirketi kurmak 2018”, “şahıs şirketi isimleri”, “şahıs şirketi kurma maliyeti 2018”, “şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar 2018”, “şahıs şirketi kurmak 2019”, “şahıs şirketi kurma maliyeti 2019”, “şahıs şirketi nasıl kurulur 2018”, “şahıs şirketi kurmak 2018”, “şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar 2018”, “şahıs şirketi kurmak 2019”, “şahıs şirketi kurmak home ofis”, “e ticaret için şahıs şirketi kurmak”, “şahıs şirketi kurma maliyeti 2018”, “şahıs şirketi nasıl kurulur 2018” gibi soruların yanıtlarını almak için internet aramalarından yararlanabilir ya da konu ile ilgili diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Nedir?

Ticari faaliyette bulunabilme amacı ile tek kişi ya da birden fazla kişinin ortaklığı ile kurulan şahıs şirketlerinde sahip ve ortakların sorumlulukları sınırsız oluyor. Şahıs şirketinin sahibinin ve varsa ortaklarının gerçek kişiler olması gerekiyor. Şirkete ait borçlar karşısında bu kişilerin sınırsız sorumluluğu bulunuyor. Kuruluş işlemlerinin kolaylığının yanı sıra şahıs şirketlerinin ya da ortaklık var ise ortaklığın devri işlemleri daha zor bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Şahıs şirketlerinin komandit ve kolektif olmak üzere iki türü bulunuyor.

Kolektif şirket, gerçek kişi veya kişiler tarafından kuruluyor ve ortakların hepsinin sınırsız sorumluluğu bulunuyor. Komandit şirket, bir ticari işletmenin müşterek ticaret ünvanı altında işletilmesi amaçlanarak bir sözleşmeye bağlı olmak üzere kuruluyor. Şirketin alacaklarına karşı ortaklardan bir kısmının sorumluluğu sınırlanıyor. Bir kısmının sorumluluğu ise belirli bir miktar karşılığı sınırlandırılmış olan tüzel kişiliğe sahip bir ticaret şirket türü olarak faaliyet gösteriyor.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketinin kurulabilmesi için bazı belgelerin toplanması ve ilgili kurumlara bildirim yapılması gerekiyor. Bu işlemlerin yapılması aşamasında muhasebecilerden ya da mali müşavirlerden de destek alınabiliyor. Şahıs şirketi kurulumu esnasında gereken belgeler arasında işe başlama bildirim formu, vergi dairesine verilecek dilekçe, noter tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi, imza sirküsü, işyeri kiralık ise kira kontratı ile kira kontratı damga vergisi alındı makbuzu, kiralık değil ise tapu fotokopisi yer alıyor.

Şahıs Şirketi Kurulum Maliyeti Ne Kadardır?

Şahıs şirketi kurulumu için yapılacak masraflar yaklaşık 400 TL civarında olmakla birlikte bir muhasebeciye yaptırılması durumunda 700 TL’yi bulabiliyor. Eğer herhangi bir odaya kayıt olunacak ise bu maliyetin üzerine oda kayıt masrafının da eklenmesi gerekiyor.

Bunun dışında bazı şahıs şirketi giderleri de bulunuyor. Bu giderlerin içerisine aylık muhasebe ücreti, damga vergisi ve diğer sabit vergilerin yanı sıra yapılan işe göre alış satış işlemleri ile bağlantılı olarak KDV, stopaj vergisi, damga vergisi, gelir vergisi ve geçici vergi kalemleri dahil olabiliyor.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketi kurmak küçük ve orta ölçekli işletmeler için en ideal seçenek olarak kabul ediliyor. Kurulum maliyeti limited  ve anonim şirketlere göre çok daha düşük olan şahıs şirketlerinin aylık muhasebe ücretleri, oda kayıt ücretleri ve aidatları da daha düşük oluyor. Kurulum işlemleri ve kapanış işlemleri de daha kolay olan şahıs şirketleri için aynı zamanda vergilendirme sistemi de kademeli olarak uygulanıyor.