Özgür Demirtaş Kimdir?

Son Güncellenme: Tue Mar 2024 12:05

Muhteşem bir profesör, başarılı ve aynı zamanda mütevazi. Yurt içi ve global başarıların sahibi Özgür Demirtaş’ın ilham veren hikayesini gelin birlikte öğrenelim.

Özgür Demirtaş Kimdir?
Enes Öksüz admin

Katıldığı televizyon programları ile hayatımıza giren ve başarılarıyla dikkat çeken bir isim; Özgür Demirtaş. Genç yaşında profesör unvanını alan; yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde görev yapan Prof. Dr. Özgür Demirtaş finans alanında dünyanın sayılı isimleri arasında yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmasına rağmen kariyerine finans alanında devam eden ve Amerika Birleşik Devletleri’nde finans doktorası yapan Demirtaş’ın şuan 42 yaşında olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Akademik çalışmaları ses getiren, City University of New York’ta başarıları ödüllendirilen, çok yönlülüğü, hazırcevaplığı ve tutarlı öngörüleriyle ağızları açık bırakan Özgür Demirtaş günümüzde Sabancı Üniversite’nde Finans Kürsü başkanı olarak görev yapmaktadır.

Genç yaşında dünya çapında başarılar elde etmeyi başaran ve öğrencilerinin idolü haline gelen Demirtaş ile ilgili yazımızda eğitimine ve kariyerine odaklanacağız.

Nasıl Bir Eğitim Aldı?

Özgür Demirtaş 1976 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Manisa ilinde aldı sonrasında ise İzmir’de ortaokul eğitimini tamamladı. Ortaokul eğitimi bittikten sonra İzmir’in en köklü liseleri arasına yer alan İzmir Atatürk Lisesi’nde okumaya hak kazanan Demirtaş’ın parlaklığı o yıllarda belliydi. Nitekim İzmir Atatürk Lisesi’nde okuduğu 3 senede de kendisi okul birinciliği unvanını elinden bırakmadı.

Başarılı lise hayatından sonra yine Türkiye’nin en iyi ve en köklü okulları arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandı. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümüne yerleşen Demirtaş, üniversite sınavındaki sonuç ile Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasına girdi. Üniversite hayatında da fark edilen bir öğrenci olan Demirtaş yine yüksek başarı ile mezun olmayı başardı.

Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının akabinde Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimine devam etti. Master yapmadı, çünkü doğrudan doktora programına kabul edilmeyi başardı. Üniversitede okuduğu bölümden farklı olarak Finans doktorası yapan Demirtaş Boston College’da beş sene içerinde henüz 27 yaşındayken doktor unvanının sahibi oldu.

Tüm bu başarıları 2003 yılına dek elde eden Özgür Demirtaş için yeni bir üniversitede yeni bir dönem başlıyordu. Aynı yıl Baruch College City University of New York’ta yardımcı doçent olarak göreve başladı; göreve başlar başlamaz da Finans ana dalındaki en iyi öğretim görevlisi seçildi. Başarıları katlanarak çoğalan Demirtaş; 2004 yılında İşletme Fakültesi’nin en iyi öğretim görevlisi olarak belirlendi. 2005 yılı ise Demirtaş’ın kariyerindeki zirvelerden biriydi; tüm ana dalları ve tüm fakültelerde görev yapan öğretim üyelerini geride bırakarak “Üstün Öğretim Madalyası’nın sahibi oldu.

Yükselen Bir Kariyer

Özgür Demirtaş’ın başarılı eğitim hayatını başarılı bir kariyer takip etti. Nitekim öğretim görevlisi olarak elde ettiği başarılar 2007 yılında “Tenür” unvanının kendisine verilmesiyle taçlandırıldı. Bu unvan kendisine yaşadığı sürece City University of New York gibi dünyaca ünlü bir kurumda çalışma ve görevden uzaklaştırılamama hakkı veriyordu. Başarılarını yurt dışında arttıran Demirtaş’ı global bir zafer bekliyordu. 2010 yılında İngiltere, Kanada, İskoçya ve ABD’de yapılan ve 1 milyon profesörün dahil olduğu değerlendirmede ilk 20 içerisinde gösterildi. Tenür hakkını sadece iki sene kullanan Demirtaş artık yurda dönmeye hazırdı.

Sabancı Üniversitesi’nde Finans Kürsü Başkanlığı teklifini kabul etti ve bu süreçle birlikte de gerek ekonomi programları gerek başarıları ile kendi memleketinde daha çok tanınmaya başlandı.

Manisa’nın Salihli ilçesinde başlayan İzmir’e taşınan; İstanbul’da gelişen ve New York’ta taçlandırılan bir başarı hikayesi Özgür Demirtaş’ın hayatı. Dünya genelinde tanınan bir profesör olmasının yanı sıra birçok uluslararası şirkete danışmanlık yapan ve renkli kişiliği ile öğrencilerinin ufkunu açan Demirtaş; genç yaşına rağmen imzasını atmayı başaranlar arasında yer almaktadır. Yazımızda başarılarının bir kısmına odaklanabildik, zira hepsine değinmemiz için küçük çaplı bir yazı dizisi yayımlamamız gerekirdi. Kendisiyle, eğitim hayatıyla, başarılarıyla ve CV’siyle ilgili araştırma yapmak isterseniz Proffessor Dr. K. Özgür Demirtaş CV linkini tıklayabilirsiniz.

Son olarak 2012 yılında Sabancı Üniversitesi’nde hazırladığı projenin Avrupa Birliği tarafından Türkiye’de desteklenen tek ekonomi projesi olup Marie Curie Araştırma Fonu’nu kazandığını da eklemek istiyoruz. Kendisinin başarılarının daim olması dileğiyle…

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler