Ortaklık Kurmadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:21

Ortaklık kurmak ticari kariyeriniz için bir dönüm noktası olabilir. Pozitif ya da negatif olacağı ise sizin tercihlerinize bağlı

Ortaklık Kurmadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler
Enes Öksüz admin

Ortaklık şirketiniz için olduğu kadar sizin için de son derce önemli bir adımdır. Eğer uzun süreli, karlı bir ortaklık istiyorsanız iş ortağınızda aramanız gereken bazı özellikler olmalıdır. Bazı araştırmalar yapmadığınız takdirde kendinizi ve şirketinizi tehlikeye atacak biriyle ortaklık kurmakta olduğunuzu fark etmeye bilirsiniz.

İlk Adım

Ortaklığa girmeden önce yapmanız gereken ilk şey ortağınız da sizinle aynı hedeflere sahip olduğundan emin olmaktır. Potansiyel ortaklarınızı ne kadar takdir ettiğiniz ya da bu kişilere ne kadar saygı duyduğunuz, eğer yanı hedefleri paylaşmıyorsanız pek önemli değildir. Eğer ortağınız uzun vadeli bir yatırım istiyorsa bunu sizin de istediğinizden emin olmalısınız. Diğer türlü şirket içerisinde yaşanan gerilim içerisinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Ayrıca yönetim de bir kişinin daha bulunması demek aynı zamanda daha farklı görüşlerinde dikkate alınacağı gerçeğidir. Bu gerçeği göz önünde bulundurmanız son derece önemlidir.

 Birbirini Tamamlayıcı Özellikler

Ortağınızın işe yönelik özellikleri ile sizin özelliklerinizin birbiri ile benzer olması iyi olarak kabul edilebilir. Ancak özelliklerinizin birbirini tamamlayabilir olması çok daha önemlidir. Bu sayede işletmenizi daha iyi yerlere daha kolay bir şekilde getirebilirsiniz. Özellikle uzun süreli ortaklıklarda bu durum son derece önemlidir. Bu sayede şirketinizin iç dinamiklerini de daha kolay bir şekilde bir bütün haline getirebilirsiniz.

Benzer Deneyim Seviyeler

Farklı tamamlayıcı özellikleriniz olması son derece önemlidir. Ancak deneyim de en az özellikler kadar ön plandadır. Deneyim seviyelerinizin ortağınız ile benzer olması sın derece önemlidir. Bu sayede alınacak kararların daha doğru olması sağlanabilir. Ortaklardan birinin daha tecrübesiz olması ise şirket içerisinde çeşitli fikir ayrılıklarının yaşanmasına ve görüş birliğine varılamamasına neden olur. Bu durum zaman içerisinde şirketin gerilemesine ve çöküş sürecine girmesine yol açar.

Görev Tanımlamaları

Sizin ve ortağınızın görevleri açık bir şekilde belirli olmalıdır. Kimin neyi yapacağının belli olması karışıklığın yaşanmasının önüne geçecektir. Bir ortak satış tarafında daha iyiyken diğeri ise yönetim ve karar alma sürecinde daha başarılı olabilir. İş dünyasında çok farklı durumlar, beklenilmeyen zamanlarda baş gösterebilmektedir. Bu farklı durumların üstesinden kolay bir şekilde gelinebilmesini sağlar. Üstelik bu görevlerin kesin kenarları olması ya da kalıcı olması zorunlu değildir. Esnetilebilir görev tanımları hem sizin hem de ortağınızın daha rahat hareket edebilmesini sağlar.

Çıkarların Bağdaşması

Ortakların hedefleri gibi çıkarlarının da bağdaşması gerekmektedir. Bu ortağınız ile daha rahat anlaşabilmenizi sağlar. Ortaklardan birisi farklı bir görevi yerine getirirken bu işin onun sorumluluğunda olduğunu kabul etmek ve karışmamak biraz zorlayıcı bir durum olabilir. Ancak çıkarlar bağdaştığı durumda böyle bir problemlim ortaya çıkma ihtimali de oldukça düşüktür. Bu yolla şirketinizi ortağınız ile beraber ortak yolunuzda ilerletebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler