Network marketing kısaca bir işin büyümesi için pazarlamanın distribütör ağı tarafından yapılmasına verilen addır. Doğrudan satışa göre, biraz daha geliştirilmiş bir türdür. Doğrudan satış ürün ya da hizmetin direkt olarak müşteri ile yüz yüze bir ilişkiyle gerçekleştirilir. Network marketing yönteminde ise kişiler hem gerçekleştirdikleri satışlardan hem de ekiplerine kayıt ettikleri kişilerin yaptıkları satışlardan doğan kazançları elde ederler. Network marketing ile kişiler kendi bağımsız işlerini kurabilmektedirler.

Network marketing ile para kazanmanın üç sistematik yöntemi bulunmaktadır. Yeni potansiyelleri belirlemek, müşterilerinizi ve iş ortaklarınızı ağınıza eklemek ve yeni gelen ortaklarınızı eğitmek, motive etmek ve yöentmek için kullanacağınız yöntemler.

  • Tek Katmanlı Network Marketing

Tek katmanlı pazarlama yönteminde ürünü ya da hizmeti satmak için bir programa kayıt olursunuz. Bu sistemde kendi ekibinizi kurmanıza gerek yoktur ve ödemeleriniz sadece doğrudan satış yaptığınızda ödenir. Ülkemizde de oldukça bilinen Avon, tek katmanlı network marketing yöntemi ile çalışan bir şirkettir. Bazı çevrimiçi üyelik programlarında, satış mantığında olduğu gibi internet sitesine yönlendirilen trafik için ödeme alınır. Siteye ziyaret başına ücret ödeme de tek katmanlı network marketingin bir diğer örneğidir.

  • Çift Katmanlı Network Marketing

Çift katmanlı network marketing doğrudan satışlar için ve sizin altınızda çalışmak üzere üye katılımcılar ya da distribütörler tarafından yapılan doğrudan satışlar için geçerlidir. Dünyada bu marketing yöntemini kullanan en büyük şirketlerden birisi Ken Envoy’un SiteSell şirketidir.

  • Çok Katmanlı Network Marketing

İki veya daha fazla katmanın yer aldığı dağıtım tabanlı pazarlamaya çok katmanlı network marketing adı verilir. Bu programlardan bazılarında beş ya da daha fazla seviyeden para kazanmak mümkündür. Dünyada The Trump Network, Magnetic Sponsoring ve ülkemizde de hizmet veren Amway bu yöntemi kullanmaktadır.

Network Marketing Sizin İçin Bir İş Modeli Olabilir Mi?

Network marketing yöntemini kullanacak bir iş kurmayı düşünüyorsanız ilk olarak kuruluşunuzun özünde sağlam bir pazarlama ekibine sahip olmanız gerekir. Pazarlamacılar ne kadar güçlü olursa, uzun vadede o kadar başarılı olursunuz. Birşey satmak isteyen herkes o konuda başarılı olacak diye bir kural yok. Ancak işiniz hakkında heyecanlı olan ve satış ekibinizin için uygun olmayan birisi varsa onu başka bir yerde değerlendirebilirisiniz. Pazarlama herhangi bir işletmenin başarısı için kritik bir öneme sahiptir. Ancak samimiyetinde kendi içerisinde bir pazarlama biçimi olduğunu unutmayın. Pazarlama, kısmen endüstri odaklı ve kısmen yaratıcı düşüncenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar.

Network marketing için tüm bunların yanına bir da karizma gerekmektedir. İşiniz ve ürününüz hakkında heyecanlı olan kişileri işe aldığınızda bu heyecanı başkalarıyla da paylaşacaklardır. Hırslı bir satış ekibi daha fazla satışa yönlendirdiği gibi aynı zamanda pazarlama ağınıza daha fazla yeni katılımcı sağlayacaktır.