Türkiye İş Kurumu hem işverenler hem de iş arayanlar için sunduğu hizmetlerle kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken kurumların başında yer alır. Köklü geçmişi, sunduğu destekler ve düzenlediği eğitimlerle İŞKUR hizmet kapsamını sürekli genişletmekte ve faydalarını çoğaltmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren işletmelerin İŞKUR’la işbirliği yapma oranları maalesef ideal seviyelerin altında kalmaktadır. Personel ihtiyacını kendi çabalarıyla karşılamayı tercih eden firmalar için İŞKUR ile bağlantı kurmak külfetli bir süreç olarak düşünülmektedir. Bu tutumum oldukça yanlış bir strateji olduğunu vurgulamak istiyoruz. İŞKUR işsizlik oranının azaltılması adına çeşitli teşvikler veren, farklı nitelikteki personellerin CV’leri havuzunda bulunduran, hem işverenlere hem de iş arayanlara destekler sunan bir kurumdur. Bu yazımızda İŞKUR’un işletmeler açısından önemi ile ilgili önemli bilgiler sunacağız.

İŞKUR Sayesinde Eleman Eksiğinizi Hızla Tamamlayabilirsiniz

İşletmelerin her zaman planları yolunda gitmez. Beklenmedik durumlar, yanlış tercihler ve benzeri durumlarda personel eksiklikleri oluşabilir. Her ne kadar kendi CV havuzlarında CV bulunsa bile bu CV’lerin güncelliği ile ilgili sıkıntı yaşayabilirler. Boş kalan pozisyon iş verimliliğini doğrudan etkiliyorsa işletmeler yeni personel bulana kadar ister istemez kayıp yaşarlar. İŞKUR’a başvururlarsa İŞKUR yetkilileri kendilerine kayıtlı iş arayanlar içerisinde gerekli niteliklere sahip personellerle iletişime geçerek ya da onlara bilgilendirme yaparak çok kısa süre içerisinde firma yetkililerine mülakat için aday gönderirler. Hızlı ve doğru çalışan bu kurum sayesinde iş verenler zararlarını minimize edebilir ve iş süreçlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Hatta yurtdışı istihdam ihtiyacı olan şirketler de İŞKUR’un personel desteğinden yararlanabilirler. İŞKUR’un bilinirliği firmalara birçok avantaj sunacaktır.

İŞKUR Destekleri ile Personel Giderlerinizi Azaltabilirsiniz

Gerek İstihdam Seferberliği kapsamında gerekse İŞKUR tarafından, işverenlere personel desteği sağlanmaktadır. İŞKUR’a kayıtlı olan personellerin işe alınması durumunda; işyeri gerekli kriterleri de sağlıyorsa personellerin sigorta ödemelerinde büyük avantajlar sunulur. Personel maliyetlerinin yüksekliğinden dem vuran işletmeler İŞKUR destekleriyle derin bir nefes alabilirler ve normalden çok daha az ödemelerle yasal zorunluluklarını yerine getirme fırsatı yakalarlar. Hali hazırda İŞKUR resmi internet sitesinde işverenlere sunulan istihdam destekleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Desteklerden ne kadar süre boyunca yararlanılacağı, hangi niteliklere sahip personeller için bu desteklerin verileceği ile ilgili bilgiler açık bir şekilde internet sitesinde bulunmaktadır.

İŞKUR Programlarına Katılarak Kârlı Çözümler Bulabilirsiniz

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı gibi uygulamalarla işverenlere önemli fırsatlar sunmaktadır. İşe alım sürecinde yapılan yanlışların minimize edilmesi, işe alınacak personellerin işe alışırken işverene maddi bir yük getirmesinin önlenmesi adına başlatılan bu program sayesinde işverenler hem işe almayı düşündükleri personelleri eğitme hem de performanslarını değerlendirme fırsatı yakalarlar. Üstelik bu esnada çalışanların Genel Sağlık Sigorta ödemeleri İŞKUR tarafından yapılır ve günlük hak ettikleri ücretler yine İŞKUR tarafından programa katılan çalışanların banka hesaplarına yatırılır. İşverenlerin personel ile ilgili yapmak zorunda oldukları harcamalar ortadan kaldırılarak işe nitelikli personellerin alınması adına hizmet sunulur.

İŞKUR Kursları ile Çalışanlarınızın Profesyonelliğini Belgeleyebilirsiniz

İŞKUR ile bağlantıda kalan işletmeler türlü teşvik ve desteklerden hızlı bir şekilde haberdar olabilirler. Sunulan hizmetlerle ilgili belli aralıklarla bilgilendirme alarak tüm imkanlardan yararlanabilirler. Bu imkanlardan bir tanesi de İŞKUR tarafından çalışanlara “Meslek Eğitim Kursları” düzenlenmesidir. Mevzuat gereği belli niteliklere ve belgelere sahip personel çalıştırması gereken işletmeler, hiçbir ödeme yapmadan çalışanlarını belge sahibi yapabilirler ve aynı zamanda iş verimliliklerini arttırabilirler. Kursun ve kursiyerlerin giderleri, kısa vadeli sigorta ödemeleri de yine İŞKUR tarafından karşılanır.