KOSGEB Destekleri

Son Güncellenme: Tue Mar 2024 12:01

Kosgeb destekleri ülkemizdeki girişimcileri motive ediyor.

KOSGEB Destekleri
Enes Öksüz admin

KOSGEB üreticilere, hizmet sektörü kuruluşlarına ve girişimcilere destek veren; istihdam yaratmayı amaçlayan; destekleri ile pek çok işletmecinin işin kurmasına ve büyümesine yardımcı olan; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. KOSGEB Müdürlükleri 81 ilde hizmet vermektedir. Toplamda 1305 çalışanı ve 650’den fazla uzman yardımcısı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet veren KOSGEB, sahip olduğu yüksek bütçe hedefleri ile de dikkat çeken hibe programları sunuyor.

KOSEB destek programları kapsamında çok farklı alanlarda destek almak mümkün. Geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak ikiye ayrılan KOSGEB destekleri; işletmelere hem kuruluş hem de büyüme aşamasında destek sağlıyor. Kuruluş desteği, iş geliştirme desteği, yatırım desteği, iş gezisi desteği, fuar desteği gibi pek çok farklı alanda destek sunan KOSGEB ile girişimciler sahip oldukları hayalleri de işleri de istedikleri gibi büyütebiliyor.

  • ARGE Desteği: Araştırma ve geliştirme yaparak yeni bir ürün ya da hizmet elde etmeyi amaçlayan işletmelere verilen destektir.
  • Avrupa İşletmeler Ağı Projesi: Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerdeki işletmelere verilen destektir.
  • KOBİ-GEL (KOBİ Gelişim) Projesi: Bu destek hali hazırda küçük ve orta ölçekli olarak hizmet veren işletmeler için dönemsel ve sektörel bazlı sunulan teklifleri içeren bir destek projesidir.
  • Tematik Proje Destek Programı: STKlar için özel olarak hazırlanan destek programıdır.
  • İşbirliği Güç Birliği Destek Programı: Aynı sektörde hizmet veren esnafların ve küçük ölçekli işletmelerin bir araya gelerek alabileceği destektir.
  • Hızlandırıcı Destek Programı: İşletmelerin yurtdışına açılmaları için destek veren KOSGEB programıdır.

KOSGEB Destek Şartları

KOSGEB destek şartları aslında her desteğe göre değişmektedir. Alacağınız destek özelinde hem KOSGEB internet sitesinden hem de müdürlüklerden detaylı bilgi alabilirsiniz. KOSGEB’in en çok ilgi gören Girişimcilik Destek Programı, şartları en çok merak edilen programlar arasında yer almaktadır. KOSGEB destekleri arasında en popüler olarak bilinen bu program, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alan tüm girişimci adaylarına açıktır. Eğitim sonrasında şirketini açıp projesini kabul ettiren girişimciler bulundukları bölgeye göre destek alabilirler. 1. ve 2. Bölgelerde bulunan adaylar %60; 3, 4, 5 ve 6 numaralı bölgelerde bulunan girişimciler %70 oranında destek alabilirler. Ayrıca girişimciler kadın, gazi, engelli ve birinci dereceden şehit yakını olması durumunda bu oranlara %20 ek yapılarak destek almaları sağlanır.

Önerilen İçerik: KOSGEB Kredileri İle Bayilik Açmak

KOSGEB Destekleri İçin Başvuru

KOSGEB destekleri başvuru ile alabileceğiniz ve her destekte belirli şartları yerine getirmeniz gereken desteklerdir. Bu desteklerden faydalanmak için bir işletmenizin olması ya da bir işletmede hisseniz olması gerekir. Geri ödemesiz girişimcilik desteğine başvuru yapmak için öncelikle eğitim almalı, eğitim sonrasında şirketinizi kurup projenizi hazırlamanız gerekir. Diğer KOSGEB destekleri içinde size sunulan şartları yerine getirmeniz durumunda başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB desteği için başvuru yapan kişinin destek talep ettiği şirkette en az %30 hisse sahibi olması gerekmektedir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler