Koç Holding’in Başına Geçen Ömer Koç Kimdir?

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:46

Medyadan uzak duran Ömer Koç, Koç Holding’in başına geçmesi ile beraber bir anda gündemden düşmez oldu. Başarılı iş adımı abisi Mustafa Koç’un vefatından sonra şirketin başına geçerek dümeni devraldı.

Koç Holding’in Başına Geçen Ömer Koç Kimdir?
Enes Öksüz admin

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı merhum Mustafa Koç’un beklenmeyen vefatı üzerine aile şirketinin başına Rahmi Koç’un ortanca oğlu Ömer Koç geçti. Ömer Koç, merhum abisi Mustafa Koç ve kardeşi Ali Koç’a göre daha az tanınan bir isim. Koç Holding Yçnetim Kurulu Başkan Vekili olan Ömer Koç başkanlığa geçince boşalan yerine kardeşi Ali Koç’u atadı. Ömer Koç’un holding başına geçmesi ile beraber Koç Holding AŞ.’nin hisseleri %2.61’lik bir artış gösterdi.

Ömer Koç’un Eğitimi

24 Mart 1962 tarihinde Ankara’da doğan Mehmet Ömer Koç, liseyi 1973-1979 yılları arasında Robert Koleji’nde okudu. 1979-1981 yılları arasında İngiltere’de bulunan Millfield School’da, 1981-1983 yılları arasında Amerika’da bulunan Georgetown Üniversitesi’nde, 1983-1985 yılları arasında da Amerika’da bulunan Columbia Üniversitesi’nde üniversite eğitimini tamamladı. Ömer Koç daha sonra 1987-1988 yılları arasında ise yine Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak MBA derecesini aldı.

İş Hayatı

Ömer Koç ilk olarak 1985-1986 yılları arasında merkezi İsviçre’de bulunanan Kofisa Trading Company’de satış memuru olarak görev aldı. 1989-1990 yılları arasında isde New York’ta bulunan Ramerica International Inc.’da satış memuru olarak çalıştı. 1991-1992 yılları arasında Gazal A.Ş’de müdürlük yapan Ömer Koç, 1992-1996 yılları arasında ise Koç Holding A.Ş’de Finansman Koordinatörü görevine başladı. 1996 yılından 2000 yılına kadar Koç Holding A.Ş Enerji Grubu Başkan Yardımcısı olan Ömer Koç daha sonra sırasıyla Enerji Grubu Başkanıi Koç Holding A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yaptı. Ömer Koç aynı zamanda Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevini de sürdürüyor.

Özel Yaşamı

Ömer Koç medya ve magazin dünyasında ismi geçen birisi hiç olmadı. Hayatının büyük bir kısmını Londra’daki evinde sürdüren Ömer Koç’un sanata ve koleksiyonlara meraklı olduğu biliniyor. Dünyanın en büyük Osmanlı dönemi koleksiyonlarından birisine sahip olan Ömer Koç aynı zamanda iyi derece İngilizce ve Fransızca’nun yanı sıra Osmanlıca biliyor. Osmanlı dönemine ait birçok tablo, fotoğraf, harita ve imzalı baskıya sahip olan Ömer Koç’un ayrıca çok geniş bir kitap koleksiyonu da bulunuyor. Koleksiyonun büyük bir çoğunluğunu Londra’da bulunan evinde tutan Koç’un aynı zamanda Salacak’ta yer alan yalısını kendi koleksiyonları için yeniden dekore ettirdiği biliniyor. Ömer Koç’un bu kadar değerli koleksiyon parçasını güvende tutabilmek için parmak izi ile çalışan özel bir güvenlik sistemi kullanıyor. Ömer Koç’un ayrıca çok büyük bir çini koleksiyonu da bulunuyor. Türk medyasından uzak durmayı seçen Ömer Koç özel uçak ve helikopte dışında araç kullanmaktan pek hoşlanmadığı bilinen özelikleri arasında yer alıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler