İnternette Ne Kadar Varsınız?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:22

Müşterileri tanıyıp onların ihtiyaçları doğrultusunda dijital tercihlerini şekillendiren firmalar uzun vadeli başarılı bir yolculuğa çıkabilir.

İnternette Ne Kadar Varsınız?
Enes Öksüz admin

Bir işletmeniz varsa büyümesini istersiniz; her geçen gün satışlarınızın artmasının ve daha fazla kişinin firmanız hakkında bilgi sahibi olmasının hayalini kurarsınız. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal, kültürel ve alışveriş alışkanlıklarımızın tamamı değişiyor; satın alma tercihlerimiz farklılaşıyor. Eskiden yakınlarımızın önerileri bizim için önemliyken artık Google tek otorite olarak ön plana çıkıyor. Google; firmaların internet varlıklarının somut sıralamasını yaptığı için tüketiciler nezdinde en güvenilir kaynak olarak nitelendiriliyor. Tüketiciler ürün, hizmet ya da marka ile ilgili bilgi ararken Google’a danışmaya devam ettikçe Google sıralamasını arttırmaya yönelik dijital pazarlama faaliyetlerinin de önemi artıyor.

İnternette Var Olmak Ne Demektir?

Eskiden firmalar marka değerlerini yansıtmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak, kurumsallıklarını geliştirmek, imajlarını güçlendirip satışlarını arttırmak için katalog bastırır, broşür çıkartır ya da müşterilerini yüz yüze ziyaret ederlerdi. Ne kadar fazla kişiye ulaşılırsa satış yapma ihtimali de bir o kadar artardı. Geleneksel pazarlama yöntemleri internetin hayatımıza girmesiyle devrim niteliğinde değişimlere uğradı. Artık dijital ortamda var olan diğer bir deyişle internet sitesi bulunan, sosyal medyada şirket profilleri olan, müşterilerine tanıtıcı e-mailler atan firmalar ön plana çıkmaya başladı. İnternetin potansiyeli idrak edildikten sonra ilk önce internet siteleri kuruldu. İnternet sitelerinin akabinde sosyal medya paylaşımları yapıldı, müşterilerin ilgisi çekildi derken dijital ortamda gerçekleştirilen tüm eylemler şirketlerin geleceğini belirler hale geldi.

İnternette var olmak ve varlığını güçlendirmek isteyen firmaların yapması gereken bir çok işlem, atması gereken bir çok adım vardır. İlk adım az önce de bahsettiğimiz gibi internet sitesini kurmaktır. İnternet sitesi firmaların 7 gün 24 saat boyunca çalışan hiç izin istemeyen ve herkesi güler yüzle karşılayan personelleri olarak düşünülmelidir. Bu nedenle web sitesi ne kadar iyi hazırlanırsa firmalar o kadar fayda sağlayacaklar demektir.

İnternet sitesi internette varlık güçlendirmek için önemli ancak çok da yeterli olmayan bir aşama olarak kabul edilmelidir. İnternet sitesi yeterince ziyaretçi almazsa satışların bir anda patlaması beklenemez. Bu nedenle web sitesini ziyaret edenlerin sayısını arttırmak için firmalar farklı ve tamamlayıcı stratejiler belirlemek zorundadır.

Öncelikle hedef kitlelerinin analizi gerçekleştirilmelidir. Hedef kitlenin satın alma tercihleri ve firma rakipleri araştırılmadan web sitesini destekleyecek platformlara gelişi güzel girilmemelidir. İnternette sadece var olmak için gereksiz hamleler yapılması firmaların imajına zarar verebilir. Bu nedenle tüm hamleler dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Web sitesinin ziyaretçi sayısının arttırılması diğer bir deyişle Google arama sonuç sayfalarındaki sıralamanın yükseltilmesi adına firmalar sosyal medya platformlarını, internet reklamlarını, mobil uygulamaları, forumları ve e-mail gibi stratejileri benimseyebilirler.

İnternet Varlığı Güçlendirmenin Temel Faydaları

İnternette varlığını güçlendiren; ürün ve hizmet tanıtımlarını birden fazla platformda yapabilen firmalar birçok fırsat elde ederler. Kurumsal kimliklerini hedef kitlelerine doğru bir şekilde aktarabilirler, markalarının bilinirliklerini çoğaltabilirler, ürün veya hizmetlerini efektif bir biçimde tanıtabilirler, müşteri sadakati sağlayabilirler  ve tüm bunların sonucunda ise giderek artan bir satış grafiğine sahip olabilirler.

İnternet varlığı ile Google sıralaması arasında organik bir bağ olduğu gerçeği SEO çalışmalarının önemini arttırmaktadır. Kullanıcı deneyimini iyileştiren, tüketicilerle etkileşimini arttıran, tüketicilerinin güvenini sağlayan firmalar Google için sergilenmeye değer kabul edilmektedir. Sizin de internette varlığını güçlendirmek istediğiniz bir işletmeniz varsa Google’ın değişen algoritmalarını takip edebilir ve yeni kurallar doğrultusunda tüm stratejilerinizi şekillendirebilirsiniz. Google sıralamasında yükselerek; otorite sitenin sizin reklamını kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz..

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler