Yakın Geleceğin En Çok Kazandıracak Meslekleri

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 03:40

Gelişen teknoloji ile beraber artık kas gücü gerektiren işler yavaş yavaş insanlardan robotlara geçiyor. Bu gelişim, gelecekte daha çok beyin gücü ile çalışacak kişilere ihtiyaç duyulmasını sağlıyor.

Yakın Geleceğin En Çok Kazandıracak Meslekleri
Enes Öksüz admin

Her dönem tartışılan şeylerden birisi de geleceğin meslekleri. Yeni iş fikirleri ve yeni meslekler ülkelerin ihtiyaçları ve dünyanın gidişatına göre değişiklik gösteriyor. Ancak son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesi geleceğin mesleklerini daha kestirilebilir kılıyor. İnternet, bilgisayar ve yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesi önümüzdeki yıllar içerisinde hangi mesleklerin gözde olacağının sinyallerini veriyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri büyük bir hızla gelişiyor ve büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıllarda en çok çalışan ihtiyacı da bu sektörlere olacak. Bilgi ve iletişim teknolojileri bünyesinde hizmet verecek olan profesyonel servisler, medya ve eğlence sektörünün büyümesini arttırarak devam ettirmesi bekleniyor. İşte geleceğin meslekleri;

Gelecekte Bilgi Bir Meslek Olacak; Data Geek

Geleceğin Meslekleri - Data Geek

Ülkemizde veri analisti olarak adlandırılabilecek olan data geeklerine önümüzdeki yıllarda çok ihtiyaç duyulacak. Araştırmalarda elde edilecek olan verileri toplayan ve karmaşık verileri anlamlı bilgilere çevirecek olan data geeklerine gelecekte çok büyük iş düşecek ve hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulacak. Geleceğin mesleklerine şimdiden hazırlanmak isteyenler için matematiği de sevmek şart.

Geleceğin Meslekleri İki Temel Üzerinde; Bilgisayar ve Matematik

Geleceğin Meslekleri - Bilgisayar ve Matematik

Teknolojinin ve bilimin daha önce hiç görülmemiş bir hızla ilerlediğini ve bir süre daha böyle devam edeceğini düşünürsek gelecekte bilgisayar ve matematik alanlarında çalışacak olan bir çok kişiye ihtiyaç duyulacak. Geleceğin meslekleri arasında özellikle bilgisayar programcılığı, yazılım mühendisliği ve veri güvenliği gibi alanlarda çalışacak olan kişilere ihtiyaç duyulacak.

Hem Geçmişin Hem Geleceğin Meslekleri: Mühendislik ve Mimarlık

Geleceğin Meslekleri - Mühendislik ve Mimarlık

Çeşitli mühendislik ve mimarlık bölümleri zaten günümüzde de son derece önemli ve geleceğin meslekleri arasında da bu önemini koruyacak. Özellikle sağlık alanında büyük bir öneme sahip olan nanoteknoloji ve biyokimya alanlarındaki mühendisler çok önemli olacak. Robotik ve üretim malzemeleri üzerine uzmanlaşmış olan mühendisler de geleceğin şanslıları arasında yer alacak.

Şimdiden Hazırlanabileceğiniz Bir Meslek; Mobil Uygulama Geliştiricileri

Geleceğin Meslekleri - Mobil Uygulama Geliştiricileri

Bugün dünyada yaşayan her üç kişiden birisi akıllı telefon ya da tablet kullanıyor ve bu tarz akıllı cihazların kullanımı her geçen gün daha da artıyor. Akıllı telefon ve tabletlerin vazgeçilmezleri ise uygulamalar. Uygulama geliştiricileri günümüzde de önemli bir yere sahip ve gelecekte de bu önemlerini korumaya devam edecekler. Gelecekte de önemli konuma sahip bir meslek sahibi olmak istiyorsanız bugünden kendinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. 

Gelecekte Tasarım ve Medya

Geleceğin Meslekleri - Tasarım ve Medya

Üç boyutlu, 360 derece ya da iki boyutlu tasarım yapabilen tasarımcılara özellikle eğlence ve medya sektöründe büyük ihtiyaç duyulacak. Bilgisayar destekli tasarımcılar eğlence ve medya sektörü dışında da büyük iş alanlarına sahip olacak. Gelecekte sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki sınırlar daha da belirsizleşecek. Hayatın dijital platformlar ile geçilen süresi artacak. Bu yeni ve yarı dijital dünyanın meslekleri arasında tasarımcıların önemli bir meslek gurubu olacağını ön görebiliyoruz. 

Şehir Planlayıcısı

Geleceğin Meslekleri - Şehir Planlayıcısı

Dünya nüfusunun giderek artması ile özellikle yüksek nüfuslu şehirlerin kentsel dönüşüm projeleri ile daha enerji dostu şehirler hale getirilmesinde şehir planlayıcılarına büyük iş düşecek. Ayrıca artan trafik probleminin üstesinden gelinmesi için şehir planlayıcılarına ihtiyaç duyulacak. Geleceğin meslekleri arasında şehir planlamacılarının yeri görmezden gelinemeyecek. Artan nüfus için optimize edilmiş şehirler inşa etmek önemli.

Diyetisyenlik

Geleceğin Meslekleri - Diyetisyenlik

Dünyada giderek hızla artan obezite yakın zaman içerisinde duracağa benzemiyor. Giderek daha fazla enerji tüketmek üzere şekillenen yaşam tarzları rast food tüketimine olan ilgiyi arttığı için dünya nüfusu giderek şişmanlıyor. Geleceğin dünyasında bunun önüne geçmek, doğru ve sağlıklı beslenmek için ise gelecekte diyetisyenlere başvuranların sayısı bir hayli artacak.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler