Franchise Pazarlama Stratejileri

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 11:44

Franchise sistemlerinde pazarlamanın doğru bir şekilde planlaması ve ilerletilmesi önemlidir. Sistemi oluşturan tarafların kazanç elde etmesi ve başarılı olması için franchise pazarlama stratejileri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Franchise Pazarlama Stratejileri
Enes Öksüz admin

Franchise sisteminin iki temel amacı vardır. Güçlü ve bilinen bir marka oluşturmak bu tür bir sistemi ile büyümenin ilk amacıdır, müşterilerinizi işe almak ise ikinci amacınız olacaktır. Markanızı tanıyan ve beğenen müşterileriniz arasında yer alan girişimciler potansiyel çalışanlarınız yani bayileriniz olabilir. İşinizi büyütmek için franchise vermek oldukça başarılı bir yöntem olabilir. Franchise dönüşüm sürecinde işiniz için belirli yatırımlar yapmanız gerekir. Bu yatırımları yaptığınız zaman hem markanız hem de bayileriniz için potansiyel hedef kitlenize tutarlı bir mesaj göndermiş olursunuz. İyi tasarlanmış sistemlerde yer almak isteyen bayilerin markalar tarafından belirlenen katı kurallara uyması gerekir. Bununla birlikte pazarlama ve reklam faaliyetlerinde kullanılacak fikirler ve içerikler de franchise veren tarafından kontrol edilir. Bu sayede markanın tutarlı mesaj vermesi mümkün olur. 

Ticari Markalar ve Pazarlama Araçları 

Franchise verenler ürün ya da hizmetlerinin adını geliştirmek, bir marka oluşturmak ve bu markanın yasal olarak korunması sağlamak için çaba harcarlar. Franchise sisteminin başarılı olması için franchise sahiplerinin ve franchise alanların ticari markayı belirlenmiş ilkelere uygun olarak kullanmaları çok önemlidir. 

Ticari markaların yanlış kullanılması markaya zarar verir. Bunun yanı sıra hem franchise alan hem de franchise veren büyük bir risk almış olur. Franchise verenlerin markalarının ve işletme modellerinin herhangi bir şekilde yeniden yaratılmaması veya değiştirilmemesi şartı ile marka ile ilgili verileri sağlaması gerekir. Kurumsal kimlik, müşteri memnuniyeti için yapılması gerekenler, personel seçimi ve müşteri ile iletişim yöntemleri gibi detayların sağlanması markanın zarar görmemesini sağlar. 

Kurulan franchise sisteminde franchise alan kişinin kullanımı için pazarlama ve reklam materyalleri sağlanır. Bu materyaller sayesinde franchise alanlar kendileri için reklam ve pazarlama çalışmalarını devam ettirebilir. Ancak materyallerin kullanımından önce franchise verenden onay alınması, marka değerinin korunması açısından önemlidir. 

Franchise Verenler İçin Pazarlama Stratejisi

Franchise veren çoğu markanın kapsamlı pazarlama planları vardır. Ulusal alanda yapılacak reklam kampanyaları, televizyon veya radyo reklamları, internet reklamcılığı, sosyal medya ve geleneksel pazarlama yöntemleri bu planlar arasında yer alır. Bu nedenle markanın tanıma uygun olarak kullanılması önemlidir. Franchise alanların da bu pazarlama faaliyetlerinden yararlanması için özellikle dikkatli olması ve marka kullanımına uygun davranması gerekir. Franchise sistemlerde reklam fonu iki şekilde elde edilir. Bayiler dönemsel olarak reklam ve pazarlama faaliyetleri için kuruluş bedeline ek olarak ödeme yaparlar ya da her ay cirolarının belirli bir yüzdesini bu faaliyetler için franchise verene gönderirler. Bazı franchise firmaları pazarlamalarını ulusal düzeyde kurgulamayabilir. Bu firmaların planları genellikle yerel ve bölgesel hedeflidir. Bu da franchise alanların hedeflenen bölgede bulunacağı anlamına geldiğinde sadece pazarlama ve reklam için ayrılan bütçenin azalması noktasında fark yaratabilir. 

Franchise Alanlar İçin Pazarlama Stratejisi

Franchise Alan kişinin büyük açılış ya da piyasaya giriş konseptli bir pazarlama planı yapması ve yıllık pazarlama planı hazırlaması gerekebilir. Bu iki planlamanın da franchise veren tarafından onaylanması önemlidir. İki taraf bir araya gelerek pazarlama planını da oluşturabilir. Piyasaya giriş süreci ve bu süreçteki pazarlama faaliyetleri genellikle franchiseın açılışından birkaç hafta önce başlar ve açılıştan sonraki altı ay boyunca devam edebilir. 

Franchise verenin ulusal ya da bölgesel pazarlamasına ek olarak franchise alanlar da belirli kısıtlamalar dahilinde kendi bölgelerini hedefleyen yerel pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. Bu pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmeden önce franchisordan onay almak gerekir. Bazı franchise sistemlerinde franchise alan kişinin cirosunun belirli bir yüzdesini yerel reklamcılık için harcaması talep edilir. Bu talebe bağlı olarak franchise alanın yaptığı reklam ve pazarlama çalışmaları ile ilgili yıllık ya da aylık kanıt istenebilir. 

Rekabet Araştırması ve Hedef Kitlenin Belirlenmesi 

Etkili bir reklam ve tanıtım planı oluşturmak için dersinize iyi çalışmanız gerekir. Bu planı yaparken etkili olacak iki önemli faktör vardır. Rekabet ve hedef kitlenin demografisi planlamada belirleyici olur. Hedef pazarla ilgili olarak rekabet ettiğiniz markaların kimler olduğunu, rakiplerinizin sayısını bilmeniz gerekir. 

Rekabete baktığınız zaman onların sundukları ürünler, hizmetler ve fiyat politikaları odağında bir inceleme yapmanız gerekir. Potansiyel rakiplerinizle birlikte kendiniz için de bir SWOT analizi yapmalı ve bu analize bağlı olarak ilerlemelisiniz. Ayrıca rakiplerinizin reklam ve pazarlama yöntemlerini de gözden geçirmelisiniz. 

Rekabet araştırmasının ardından hedef pazardaki müşterilerinize bakın Müşterileriniz kim, nereden geliyorlar, bu müşterilerin yoğunlaştığı bir lokasyon var mı gibi soruların cevaplayın. Sanayi, ofis kompleksleri ya da yerleşim alanları gibi belirli bölgelerde yoğunlaşan oluşumları inceleyin ve hedef kitlenizin hangisine daha yakın olduğunu bulmaya çalışın. Müşterilerinizin karşılanması gereken özel istekleri ve ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçların bazıları müşteriler için ortak olacak bazıları ise ürün ya da hizmete özgü şekillenecektir. 

Pazarlama Planı Oluşturma ve Yürütme 

Pazarlama planı oluşturmak ilk etapta çok karmaşık gelebilir. Ancak pazarlamanın akılda tutulması gereken bazı temel adımları vardır. Bu adımları sırayla attığınız zaman plan yapmak sandığınız kadar zor olmaz.

  1. Bilgi toplamak 
  2. Kampanyayı planlamak 
  3. Kampanyayı uygulamak 
  4. Sonuçları incelemek ve analiz etmek

Dikkate Alınması Gereken Medya Seçenekleri 

Web tabanlı reklamcılık yapmayı düşünün. Arama motoru pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu pazarlamada çok büyük öneme sahip olsa da görüntülü reklam ağlarında ve sosyal medya platformlarında yer almak da oldukça etkilidir. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Pinterest gibi platformlar üzerinden yapılan sosyal medya pazarlaması ile potansiyel müşterilerinize dijital yollardan ulaşmayı başarabilirsiniz. Özel bir sayfa oluşturmak, hedef kitlenin bu sayfa ile etkileşimini takip etmek yaptığınız dijital kampanyaların etkisini daha net görmenizi sağlar. 
 
Posta göndermek, broşür ya da el ilanı dağıtmak ya da basılı yayınlara reklam vermek pek çok işletme tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılan geleneksel pazarlama yöntemleri arasındadır. Müşterilerinize geleneksel yöntemlerle ulaşsanız bile dijital pazarlama her zaman daha iyi etkileşim almanın anahtarını sunar. Geleneksel pazarlama yöntemlerini kullandığınız zaman eriştiğiniz müşterinin reklamı okuyup okumadığını ya da nasıl bir tepki verdiğini bilemezsiniz. Dijital dünyada ise reklamların yarattığı etkiyi daha net bir şekilde görmek mümkündür. 

Grassroot marketing de olarak bilinen tabandan başlayan ve genele yayılan pazarlama yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde müşterilerinizin yönlendirme yapmasını teşvik edersiniz. Kupon dağıtmak, yeni müşteri getirmeye teşvikte bulunmak faydalı olabilir. Bunun yanı sıra markanızı çeşitli etkinliklere sponsor yapabilir, yardım organizasyonlarında yer alarak insanların zihninde yer edinebilirsiniz. 

Web Siteleri ve Sosyal Medya Üzerine Bir Not 

İnternette ve sosyal medyada yer alan bilgilerin yayılma hızından dolayı franchise verenlerin internet ve sosyal medya pazarlaması ile ilgili katı kurallarının olması normaldir. 

Franchise Alan kişilerin bireysel web sitesi oluşturması genellikle yasaktır. Bunun yerine franchise verenler vermiş oldukları franchiselara ait bilgileri sistemin web sitesinde yayınlarlar. Eğer bir bayinin kendi web sitesini oluşturmasına izin veriliyorsa bu genellikle ana siteye bağlı olan bir site olacaktır. Benzer bir şekilde büyük franchise sistemlerinde sosyal medya yönetimi tek bir merkez üzerinden yapılır. Bunun temel nedeni ortaya çıkabilecek olası bir kriz anında doğru müdahalenin yapılmasını sağlamak ve markanın zarar görmesini engellemektir. Bir franchise aldığınız zaman özellikle son yıllarda çok sık kullanılan sosyal medya pazarlama araçları ile ilgili fikirleriniz olsa da bu fikirlerin öncelikle franchise veren tarafından onaylanması gerektiğini unutmamalısınız. 

Müşteri Sadakati Yaratma 

Müşterilerden gelen olumlu yorumlar franchise sistemini pazarlamanın en güçlü yöntemlerinden birisidir. Sadık bir müşteri kitlesini korumak çok önemlidir. Sadakat ve ödül programları pazarlamada çok güçlüdür. Özel promosyonlar ve kuponlar oluşturarak müşterilerinizin geri dönüşüm oranını yükseltebilirsiniz. Yönlendirme ve tavsiyeler pazarlama planının önemli bir parçasıdır. Müşteri yönlendirmesini mümkün kılan ve buna teşvik eden bir program ile ciddi geri dönüşler almak mümkün olur. 

Kaynak

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler