Bayilik Kavramları Nelerdir?

Son Güncellenme: Sun Nov 2023 08:11

Bayilik Kavramları Neler Bayilik Kavramları Nelerdir? Konusu : Günümüz ekonomik faaliyetleri içerisinde popülaritesi her geçen gün artmaya devam eden franchise,

Bayilik Kavramları Nelerdir?
İlyas Özkurt user

Bayilik Kavramları Neler

Bayilik Kavramları Nelerdir? Konusu : Günümüz ekonomik faaliyetleri içerisinde popülaritesi her geçen gün artmaya devam eden franchise, karşılıklı bir imtiyaz antlaşmasına verilen addır. Bir kişinin veya kuruluşun, yasal olarak kendisine ait olan bir ürünün, markanın, işletmenin veya fikrin hakları konusunda bir başka kişi veya kuruluşa, üretim ve pazarlama alanlarında imtiyaz tanımasına franchise adı verilmektedir. Bayilik Kavramları Nelerdir? Hal böyle olunca franchise, kompleks bir yapı sergileyen bir organizasyondur. Bu durum da çeşitli kavramları beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla franchise kavramları neler sorusu merak konusu olmaktadır. Bayilik Kavramları Nelerdir? Bayilik Kavramları Nelerdir?

Peki, bayilik kavramları nelerdir ve açıklamaları nasıl yapılabilir?

Bayilik konusunda öncelikle iki muhatap taraf bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, ürünün, markanın, işletmenin veya fikrin sahibi olan kişi veya kuruluşlardır. Bu kişi veya kuruluşlara verilen ad ise franchisor olarak bilinmektedir. Yani franchisor, hakları elinde bulunduran ve sözleşme karşılığında muhataplarına imtiyaz hakkı tanıyan taraftır. Bayilik organizasyonunda imtiyaz hakkı tanıyan bir taraf olduğu gibi, imtiyaz hakkını alan bir taraf da bulunmaktadır. İmtiyaz hakkını alan tarafa ise franchisee adı verilmektedir. Franchisee, ürün, marka, işletme veya fikrin haklarını sözleşmede belirlenen esaslara göre alabilmektedir. Sözleşmede ödeme konusundaki ayrıntılar, franchisor’un vereceği üretim, satış ve organizasyon ile ilgili destekler, işbirliğinin devam edeceği süre, sözleşmenin bitiminden sonra yenilenip yenilenmeyeceği ile ilgili detaylar gibi konular ele Bir diğer bayilik kavramı ise bayilik giriş bedelidir. Bu, franchise alanın franchise verene ödediği ilk alım ücretidir. Akabinde anlaşmaya göre belirlenen sürelerde ve miktarlarda ek ödemeler devam eder. Bu ek ödemelere ise franchise kullanım bedeli adı verilir. Bu bedel iki tarafın mutabık kaldığı şartlara tabidir. Bayilik kavramları neler sorusunun muhtelif kısımlarından biri de area franchisee kavramıdır. Franchisor’dan bir bölgenin sorumluluğunun alınması anlamına gelen area franchisee, daha alt birimlere franchisor olarak hizmet verebilme imkânını da beraberinde getirir. Bu durumda area franchisee alan kişi veya kuruluştan franchise alan kişi veya kuruluşlara ise sub franchisee (alt franchise alan) adı verilir. Sistemin ne büyük çaplı işi olarak görülen master franchisee ise ülke dışından bir markanın ülkedeki imtiyazlarının alınmasına verilen addır. Dünyaca ünlü bir markanın Türkiye’deki imtiyazlarının alınması, bu duruma örnek gösterilebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler