Ford'tan Tepki Çeken Suudi Arabistan Reklamı

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:47

Ford'tan Tepki Çeken Suudi Arabistan Reklamı
Enes Öksüz admin

Suudi Arabistan Kralı Salman’ın kadınların otomobil sürmesini serbest bırakmasının ardından hemen hemen bütün otomobil markaları yaşanacak talep genişlemesine yönelik, gerçek zamanlı reklam çalışmaları başlattılar. 
Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanmaları bu açıklamaya kadar yasaktı. Ekonomik olarak güçlü bir ülke olan Suudi Arabistan’da kadınlar genelde özel şoförlerinin ya da eşlerinin kullandıkları otomobiller ile yolculuk ediyorlar. Bu gelişmeden sonra, kadınların da araç sahibi olması ve pazarın neredeyse ikiye katlanması muhtemel.
Özellikle Amerikan otomobillerinin çokça tercih edildiği Suudi Arabistan pazarında bu karar iki şekilde yorumlandı; bir kısım Arapların gereğinden fazla özel şoför giderine katlanmak zorunda kaldığını söylerken, diğer bir kısım ise Suudi Arabistan ve Amerika ortaklığı çerçevesinde verilen bir hediye olduğunu söyledi.
Gerçeği ne şekilde olursa olsun, kadınların da otomobil sürmeye hakların olduğunu, bu çağ dışı yasağın çok öncelerde kaldırılması gerektiğini kimse söylemedi. Ya siyasi ya da ekonomik bir konu olarak kadınlar sürücülük haklarına kavuştu.
Sebebinden bağımsız olarak otomobil markalarının önünde yeni bir Pazar açıldı. Önlerine çıkan bu gerçek zamanlı pazarlama fırsatını kaçırmayan markaların tamamı bir şekilde kadınlara verilen sürücülük hakkını kutladılar. Bu kampanyalardan en çok ilgi göreni ise muhtemelen Ford’a aitti.

Sürücü Koltuğuna Hoşgeldiniz


Ford, sıradan bir tebrik mesajı yerine, yerel kültür ile birleştirilen bir görsel tasarım ile kadınlara “sürücü koltuğuna hoş geldiniz” dedi. 
Reklamın amacına ulaştığı kesin. İnsanlar olumlu ya da olumsuz tepkiler verdi reklama. Kimileri bu kampanyanın yerel kültür ile harmanlanmasını beğenirken, kimileri de bu çalışmayı eleştirdi. 
Sizce reklam ve yöntem nasıl? Düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler