Etkili Girişimcilerin Yedi Alışkanlığı

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:48

Etkili Girişimcilerin Yedi Alışkanlığı
Enes Öksüz admin

Etkili bir girişimci olabilmek için bazı özel şeyler yapmanız gerekmektedir. Hayatınızda ne yapmak istediğinizi bilmenin yanı sıra bunu rekabetten ayrı tutabilecek kadar iyi yapmanız gerekmektedir. Günümüzde artık rekabetin olmadığı bir endüstri bulunmuyor ve rekabetin seviyesi her geçen gün daha da üst seviyelere çıkıyor. İş hayatında başarılı olmanın yolu iyi alışkanlıklara sahip olmaktan geçiyor. Kendi işini kurmayı düşünenlerin, müşteriler tarafından talep göreceğine inandığınız bir ürününü olanların ya da hizmet sektöründe yer almak isteyenlerin hedefleri ne olursa olsun benimseyecekleri yedi alışkanlık ile yollarını başarılı bir şekilde devam edebilirler.

Erken Kalkın

Günümüzde başarılı olmuş hemen hemen her girişimcide görülen en büyük özellik günün erken saatlerinde uyanmalarıdır. Erken saatlerde kalkıp duş alıp, giyinip kahvaltı etmek uzun bir güne hazır olmanızı sağlar. Girişimcilerin mesai saatlerinden çok daha erken saatlerde kalkmaları aynı zamanda yapacak çok şeylerinin olması gerektiğinde bir atıf niteliğindedir.

Kendinizi Tanıtın

Etkili girişimciler kendilerini doğru bir şekilde tanıtmayı bilen insanlardır. Bu tarz yöneticiler işletmeleri için ellerini kirletmekten korkmayan ve taşın altına elini sokan kişiler olarak bilinmektedirler. Bu girişimci olmayan kişiler için sinir bozucu bir durum ya da anlaşılması güç bir durum olabilir. Ancak bu yollarla milyonlarca lira harcayarak yapamayacağınız reklamı yapabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetini Önde Tutun

Girişimci olmanın en güzel yanlarından birisi de müşteriler ile daha fazla etkileşim içerisinde olmaktır. Müşterilerin ne istediğini anlamak zor olabilir. Eğer onlara ne istediklerini açık bir şekilde sormazsanız işletmenizin pazar dışına itildiğini görebilirsiniz. Müşteri geri dönüşlerine önem vermek etkili bir girişimci olabilmenin en önemli niteliklerinden birisidir.

İşinizi Ciddiye Alın

Bir işletme sahibi olarak birden fazla sektörde çalışmaktan kaçının. En etkili girişimcilerin kendi işlerini ve işletmelerini çok ciddiye aldıkları bilinen bir gerçektedir. Bu tarz girişimciler işletme içerisinde yapılan işlere diğer girişimcilerden çok daha yakındırlar ve duruma benzersiz bir bakış açısı getirebilirler. İşini ciddiye almayan girişimcilerin ise her zaman başkasının çalışanı olma riski yer almaktadır.

Görünür Olun

Günümüzde başarılı olabilmiş girişimcilerin en büyük özelliklerinden birisi de görünür olmalarındandır. Yeni çıkan bir ürün tanıtımlarında, televizyon ve dergi röportajlarında ya da çeşitli müşteri kampanyalarında sürekli yer alarak kendilerini erişilebilir gösteriyorlar. Yüzünüzü müşterilerin zihininde tutarak varlığınızı sürekli hissettirebilirsiniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Girişimciler kendilerine zaman ayırmalıdırlar. Başkası için çalışmayı reddettiğiniz takdirde kendi sorumluluğunuzu aldığınız anlamına gelmektedir. Bu seviyede bir sorumluluk için kendinize zaman ayırmalı ve kendinizi eğitmeniz gerekmektedir. Bir çalışan için mesai bittikten sonra iş önemli değildir ancak bir girişimcinin mesaisinin hiç bitmediği günler bile olabilir.

Daha Az Kararlar Verin

Karar vermek için hem zihinsel hem de fiziksel bir efor sarfetmek gerekir ve çoğu zaman yöneticiler irili ufaklı yüzlere karar vermeye zorlanırlar. Bunların arasında öğlen yemeğinde ne yemekten, kimin işten çıkarılacağına karar vermek kadar çok çeşitli şeyler yer almaktadır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler