En Kıymetli Türk Şirketleri

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:09

Türkiyenin en kıymetli firmalarına bir göz atın

En Kıymetli Türk Şirketleri
Enes Öksüz admin

Dünyanın en değerli şirketleri ile ilgili yapılan araştırmalara dahil olan Türk şirketleri arasından dünya genelindeki listeye girebilen birçok büyük şirket olduğu açıklandı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre değerlerine değer katan ve Türkiye’nin ekonomisine yön veren şirketler 2017 yılında da büyümeye ve hacimlerini genişletmeye devam etti. Borsadaki değerleri yükselen, yüzbinlerce kişiye istihdam olanağı yaratan bu şirketler hangileri, gelin birlikte inceleyelim.

Türkiye’nin En Değerli Şirketleri

Piyasa  değerlerinin kriter olarak kabul edildiği sıralamada Türkiye’nin en kıymetli şirketleri sıralamasında hepimizin yakından tanıdığı, köklü ve kurumsal yapılarıyla tüm şirketlerin örnek aldığı firmalar yer alıyor. Türkiye ekonomisine yön veren ve sundukları hizmetlerle adları güvenilirlikle eş değer tutulan ilk on bir şirketi sıralamaya başlıyoruz.

KOÇ HOLDİNG

13,5 milyar dolarlık piyasa değeri ile Koç Holding, Türkiye’nin en değerli şirketi olmayı başardı. Vehbi Koç tarafından 1926 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk holdingi olma özelliğini taşıyan şirketin bünyesinde birbirinden ünlü markalar yer alıyor. Birkaç örnek vermemiz gerekirse; Arçelik, Beko, Avis, Otokar, Opet, SEK, Setur, Tat ve YapıKredi Bankası’nın Koç Holding bünyesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Dayanıklı tüketim malları, otomotiv, enerji ve finans gibi sektörlerde faaliyet gösteren Koç Holding, dünyanın da sayılı şirketleri arasına girmeyi başarmış durumda.

GARANTİ

12,5 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Garanti bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet göstermektedir. Kurulduğu günden bu yana Türk bankacılık sektörünün devleri arasında yer almayı başaran marka, milyonlarca müşterisi ile hızla büyümeye devam etmektedir.

AKBANK

Piyasa değeri 12 milyar dolar olarak belirlenen Akbank, 1948 yılından bu yana Türkiye’de ve dünya genelinde bulunan müşterilerine hizmet vermektedir. Başlangıçta Adana’da bulunan pamuk üreticilerini desteklemek olan amacını zaman geçtikçe genişletmiş ve bankacılık sektöründeki tüm iş kollarında faaliyet göstererek Türkiye’nin en büyük finans kuruluşları arasında yer almayı başarmıştır.

TURKCELL

Türkiye’de GSM sektörünün öncü şirketi olarak kurulan Turkcell, teknoloji şirketi olarak sahip olduğu değeri 9,4 milyar dolarlık piyasa değeri ile gözler önüne sermektedir. Çok uluslu bir yapıya sahip olmasının yanı sıra GSM sektörünü aşan hizmetleri ile de firma; marka değeri açısından da en değerli şirketler arasında bulunmaktadır.

TURK TELEKOM

8,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile listenin beşinci sırasında yer alan Turk Telekom; köklü bir geçmişe sahiptir. Son dönemde GSM sektöründe de varlığını ispatlayan şirket tıpkı rakibi Turkcell gibi teknoloji şirketi olarak faaliyet göstermektedir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI

Piyasa değeri 7,8 milyar dolara ulaşan Türkiye İş Bankası, Türk bankacılık sektörünün dev oyuncuları arasında yer almaktadır. Tarihi önemi ve desteklediği sosyal sorumluluk projeleri ile misyonlarını çoğaltan şirket, diğer değerli firmalar gibi binlerce kişiye iş imkanı sağlamakta ve bankacılık sektöründeki yenilikçi vizyonuyla fark yaratmaktadır.

SABANCI HOLDİNG

Türkiye’nin en köklü şirketlerinden biri olan Sabancı Holding, 7,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile en kıymetli Türk şirketleri sıralamasında da kendisine yer bulmayı başarmıştır. Sanayi, enerji, bankacılık ve perakende sektöründe faaliyet gösteren Sabancı Holding’in iştirakleri de Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

ENKA

7 milyar dolarlık piyasa değeri ile ENKA, Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketleri sıralamasının en üstlerinde yer almaktadır. Ticaret, inşaat, enerji ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren şirket teknolojik gelişmelere hızlı bir şekilde entegre olabilmesiyle de başarılarını arttırmaktadır.

HALK BANKASI

Türkiye’nin en köklü bankaları arasında yer alan Halk Bankası 4, 8 milyar dolarlık piyasa değeri ile listenin dokuzuncu sırasında yer almaya hak kazanmıştır. Son yıllarda modernleşen ve marka imajı güncellenen şirketin Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri olduğunu rakamsal olarak da kanıtlanmıştır.

VAKIFBANK

4,5 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Vakıfbank, yurt içi ve yurt dışı şubeleriyle bankacılık sektörünün önde gelen markalarından biridir. Sosyal sorumluluk projeleri ile marka bilinirliğini ve değerini arttıran firma temel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra yatırım bankacılığı ve sermaye piyasası faaliyetlerinde de bulunmaktadır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler