En Çok Para Kazandıran Meslekler

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:30

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler nelerdir? Yıllık gelirin 1.605.059 TL’yi bulması mümkün müdür? İşte yanıtlar…

En Çok Para Kazandıran Meslekler
Enes Öksüz admin

Tanıdıklarınıza yol göstermek, mesleğinizi seçmek ve uzun dönemli planlarınızı şekillendirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda 2017 verileri doğrultusunda en çok kazandıran mesleklerin sıralamasınız yapacağız. Her ne kadar iş dünyası sürekli evrilen dinamik bir yapıya sahip olsa da bu meslekleri seçenlerin her zaman daha şanslı olabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Asgari ücretle çalışan bir kişinin yıllık kazancının yaklaşık 17 bin TL olduğunu düşününce kazanç imkanlarıyla iç geçirten meslekleri incelemek istedik.

Faktoring Hizmetleri

Firmalara garanti sunan, tahsilat yapıp alacak yönetimini üstlenen aynı zamanda finansman hizmeti de sunan faktoring firma sahiplerinin yüzlerini güldürüyor. Kapsamlı finans hizmetlerinin sunulduğu bu sektörde çalışanların yıllık kazançlarının 1.605.059 TL olduğu açıklanan verilerde yer alıyor. Küçük bir tümden gelimle aylık kazançlarının 100 bin TL’den fazla olduğu sonucuna varabiliriz.

Aracılık

Borsa ve Forex  yetkili kurumlarının çok kazandığını hepimiz biliyoruz. Ancak yıllık kazancın kişi başı faktöring hizmetlerinde çalışanlar kadar fazla olduğunu söylesek, ne dersiniz? Elbette personellerin aldığı maaştan bahsetmiyoruz. Ancak bu sektörde faaliyet göstermeyi düşünüyorsanız, sizin için kazançlı olabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Akü İmalatı

En çok para kazandıran mesleklerden biri de akü imalatçılığı... Kişi başı yıllık 820. 363 TL ile lider konumdaki mesleklerin yarısı bir kazanç vadetse de akü imalatı sektörüne girmeyi düşünenlerin bu farka çok da üzüleceğini sanmıyoruz. Aylık ortalama 68 bin TL’den fazla gelir elde etmek isterseniz akü imalatçılığına başlamak için girişimlerinize start verebilirsiniz.

Fikri Mülkiyet Haklarının Leasingi

Leasing; finansal kiralama anlamına gelir. Fikri mülkiyet haklarının alınması ve yatırımcılara kiralanması düşünüldüğünden çok daha fazla gelir getirmektedir. Yıllık 663.062 TL’lik bir kazanç sağlama fırsatı sunan bu meslek sizce de daha fazla ilgi görmeyi hak etmiyor mu?

Noter

“Noter olursan sırtın yere gelmez.” diyenlere siz de  aşinasınızdır. Noterlik belgesi kolay alınmaz ancak alındığı zaman sağladığı kazanç çoğu kişinin hayatını değiştirebilir. Kişi başı yıllık 341.255 TL’lik kazancı bulunan noterlik uzun zaman çok kazandıran meslekler arasından ayrılacak gibi durmuyor, aklınızda bulunsun.

Demiryolu ve Metro İnşaatı

Demiryolları bir ülkenin ulaşımın can damarları gibidir. Hem yolcuları hem malları taşıyan demiryolları kazanç sağlama noktasında da ilaç gibi olduğunu bir kez daha kanıtladı. Kişi başı yıllık kazancın 265.703 TL olarak açıklandığı bu meslek, müteahhitlerin sektör değiştirmesine neden olur mu bilinmez ancak ülke çapındaki metro inşaatlarının arttığı düşünülünce “Acaba?” sorusu sorulmuyor değil!

Yeminli Mali Müşavir

Yeminli mali müşavir olmak zordur; yıllar boyu süren eğitim; stajlar, sınavlar derken verilen çabanın karşılığı nihayet alınır. Üstelik Türkiye’deki en çok kazandıran mesleklerden birini yapmanın prestijine de sahip olunur. Yeminli mali müşavirlerin kişi başı yıllık kazançları 261.346 TL olarak kayıtlara girmiştir.

Süt İmalatı

Süt imalatçılığı yapıyorsanız kazancınızdan memnunsunuz demektir. Öncelikle Türkiye’de süt tüketimi fazladır; hane halkına satışların yanı sıra restoranlar, pastaneler, hazır gıda şirketleri de süte ihtiyaç duymaktadır. Arz için de yeterince olanak olduğundan yıllık kazanç kişi başı 250.236 TL’yi bulmaktadır.

Üzüm Yetiştiriciliği

Üzüm kullanım alanı en geniş meyvelerden biridir. Meyve olarak tüketilir; kurutulur kuruyemiş olarak sunulur; içki yapımında kullanılır. Kullanım alanının geniş olması ve ihracatının da yapılması üzüm yetiştiriciliğinin kazancını arttırmaktadır. Üzüm bağlarınız varsa bir an önce bu üreticiliği meslek haline getirmenizi öneriyoruz çünkü yıllık kazancınız 231.442 TL’yi bulabilir.

Beton ve Harç Karıştırıcı İmalatı

İnşaat sektörü, ekonomi durağanlaşsa da büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan inşaat sektöründe yer almak istiyorsanız beton ve harç karıştırıcı imalatçılığına soyunabilirsiniz. Yıllık kazancınızın 156.857 TL olmasını hedefliyorsanız; seçiminizden memnun kalırsınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler