Dünyanın Önce Gelen Yatırımcıları ve Sırları

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:27

Dünyaca ünlü yatırımcılardan yatırım tavsiyeleri

Dünyanın Önce Gelen Yatırımcıları ve Sırları
Enes Öksüz admin

Yatırımcı olmak zannedildiği kadar kolay değildir. Yatırımcı olmak için eğitimli sabırlı ve biraz da şanslı olmak gerekmektedir. Piyasalar yıllardır yıllık %12 civarında büyümektedir ancak dünyanın önde gelen yatırımcıları bu oranın çok daha üzerinde gelirler elde etmeyi başaran kişiler. Farklı yatırım stratejilerini, felsefelerini takip etmek ve bu yatırımcıların yaptıklarını yapmaya çalışmak bazen faydalı olabilir. 

John Bogle

Dünyanın önde gelen yatırımcılarından birisi olan John Bogle, 1951 yılında Princeton Üniversitesi’nde aldığı ekonomi eğitimini çok yüksek başarı ile tamamladı. 1974 yılında şirketi Vanguard Group’u kuran Bogle komisyonsuz fon alım satımı ile düşük maliyetli borsa yatırımı yöntemlerinde adını duyurdu. İlk borsa fonunu tasarlayıp piyasaya süren Bogle, Times dergisi tarafından 20. yüzyılın dört yatırım devinden birisi ilan etti. 

Warren Buffett 

Omaha Bilgesi olarak da bilinen Warren Buffett dünya tarihinin en başarılı yatırımcısı olarak görülüyor. Benjamin Graham’ın kitabını okuduktan sonra çıktığı yolda Berkshire Hathaway şirketi ile yaptığı yatırımlar ile dünyanın en zengini insanı olma başarısını gösterdi. Buffett şu anda Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zengin üçüncü kişisi konumunda. 

Philip A. Fisher

Philip Arthur Fisher adını tarihe altın harflerle yazdırmış olan birkaç yatırımcıdan bir tanesidir. Yatırım yapacağı firmaların yönetici tiplerini ön planda tutan Fisher, Alışıldık Borsalar ve Alışılmamış Getiriler kitabını 1958 yılında yayınlayarak adını ölümsüzleştirmiştir. Fisher, Warren Buffett’nin Benjamin Graham’dan sonra örnek aldığı ikinci yatırımcıdır. 

David Dreman

İsmi karşıt yatırım stratejileri ile özdeşleşen David Dreman, 1908 yılında Karşıt Yatırım Statejisi: Borsa Başarısının Psikoloji kitabını yazdı. Bu kitap daha sonra dünyanın önde gelen yatırımcıları tarafından başucu eseri haline geldi. Sürü psikolojisinin aksine yaptığı yatırımlar ile bilinen Dreman aynı zamanda yatırım konusunda akademik seviyede birçok makale yayınladı. 

Benjamin Graham

Menkul kıymet analizinin bir disiplin olmasını sağlayan ve kurucusu olarak kabul edilen Benjamin Graham, dünyanın önde gelen yatırımcıları arasında bir üst akıl gibi görüşmektedir. Yatırımlar hakkında bugüne kadar yazılmış en iyi kitaplardan birisi olarak kabul edilen The Intelligent Investor kitabının yazarı Benjamin Graham nominal değeri gerçek fiziksel değerinin altında bulunan hisseleri satın almasıyla bilinir. 

Carl Icahn

Icahn Asansörü tabirinin çıkmasına neden olan Carl Icahn oldukça agresif stratejileri ile ünlüdür. Yanlış yönetildiğini düşündüğü şirketin hisselerini satın alan ve bunların değerlendiren Icahn 2008 yılında dünyanın en zengin insanları listesinde 46. sıraya yerleşmişti. Yanlış yönetilen şirketlerin düşmekte olan hisselerini satın alan Icahn yönetim kuruluna yönetici sokabilecek seviyeye gelene kadar satın alım yapmaya devam etmesiyle bilinir. Icahn daha sora yönetime soktuğu yönetici ile şirketin yönetim kurulu başkanının işine son verilmesini sağlar ya da şirketin parçalara ayrılıp satılmasını talep eder. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler