Değişen Pazarlama Fikirleri İş Fikri Olarak Karşımıza Çıkıyor 

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:27

Ürün satmak ya da hizmet vermek arasında kalmak kendi işini kurmak isteyenlerin genellikle yaşadığı ikilemlerden birisidir.

Değişen Pazarlama Fikirleri İş Fikri Olarak Karşımıza Çıkıyor 
Enes Öksüz admin

İnsanların tüketim alışkanlıklarının değişmesi firmaların daha farklı pazarlama yöntemlerine başvurmasında etkili oluyor. Rekabet yoğun ortamlarda insanlar bir markaya gitmek yerine markanın ayağına gelmesini daha çok tercih ediyor. Böyle bir durumda da call center gibi farklı hizmet sektörleri pazarlama alanında güçleniyor. Firmalar kendi bünyelerinde call center kurmak yerine bu alanda hizmet veren şirketlerle anlaşarak pazarlama kampanyalarını yürütmeyi hedefliyor. İş kurmak isteyenler için hizmet sektöründe oldukça büyüyen bir yatırım fikri olan call center değerlendirmeye alınması gereken fikirler arasında yer alıyor. Bu alanda bayilik veren firmalar ile görüşmek ya da kendiniz için bir sistem kurmak iş fikrinin oluşması açısından önemlidir. 

Pazarlamanın Gücü ile Güçlenin 

Dünya üzerinde var olan her şirketin ortak bir amacını bulmak isterseniz kesinlikle bunun gelir elde etmek ya da yüksek karlılık sağlamak olduğundan emin olabilirsiniz. Karlılık elde etmek için yapılması gereken yatırımların tamamı pazarlama odaklıdır. Pazarlamanın farklı yönleri ve yöntemleri olması da bu alanda yenilikçi iş kollarının ortaya çıkmasını sağlar. Call center fikri de yeni nesil pazarlama yöntemleri arasında yer aldığından dolayı şirketlerin mutlaka deneyimlemek istediği hizmetler arasındadır. Call center pazarlama fikirleri potansiyel ya da mevcut müşterilere ulaşmak ve ürün, hizmet ya da kampanya tanıtımı yapmak üzerine şekillenir. Bu çalışmalar satış odaklı, bilgilendirme odaklı ya da yönlendirme odaklı olabilir. Bu sistemlerin çalışma şekiller öncelikle uygun ekipman ve alan sahibi olmak sonrasında da alanında uzman kişilerin yer aldığı bir ekiple dışarıya call center hizmeti vermektir. Yani sadece bir call center kurmak tek başına yeterli olmadığından dolayı bu alanda hizmet vereceğiniz firmaları da bulmanız gerekir. Eğer bir bayilik sisteminde yer alırsanız merkezden size gönderilen işler sayesinde kendiniz çıkıp anlaşma yapmak durumunda kalmayabilirsiniz. Pazarlamayı odak haline getiren her firmanın call center sistemleri üzerinden pazarlayabileceği şeyler olduğunu göz önünde bulundurarak bu alanda yatırım yapabilirsiniz. 

Memnuniyet Odaklı Çözümler

Call center hizmeti pazarlama odaklı bir hizmet olarak gelişse de firmalar için pazarlamanın farklı dinamikleri olması da çok doğal bir durum olarak karşımıza çıkar. Müşteri hizmetlerinde etkili ve kaliteli bir hizmet sunmak hem firmaların prestiji hem de pazarlaması açısından çok önemlidir. Müşteri hizmetleri çok kaliteli olan firmalar reklam ve pazarlama çalışmalarında insanlara daha kolay bir şekilde ulaşmayı başarırlar. Bu sayede insanların gözünde hem prestij sahibi olup hem de ürünlerini kolayca pazarlama imkanı elde edebilirler. Firmaların her zaman yaptığı en büyük hata bir müşteriyi kazandıktan sonra ilgiyi yeni ve potansiyel müşterilere çevirmektir. Aslında mevcut müşteri sağlayacağı virallik ile çok daha müşteri getirebilir ya da götürebilir. Potansiyel müşteriler bir firma ile ilgili karar aşamasında mutlaka araştırma yaparlar. Memnuniyetsiz ve sorun yaşamış müşterilerin yorumları hizmet ve ürün tercihinde çok fazla etkilidir. Özellikle bir firma için “iletişimleri kötü”, “müşteri hizmetlerine ulaşmak imkansız”, “hiçbir sorunumu çözmediler” şeklinde yorumların olması potansiyel müşterilerin kolayca kaybedilmesine neden olur. Böyle bir hataya düştüğünüz zaman pazarlama ve reklam maliyetlerinizi oldukça yükseltir ve firmanıza zarar verirsiniz. Yeni bir müşterinin maliyeti bir firma için x olarak belirlendiğinde kaybedilen bir müşterinin maliyeti 10x gibi çok daha yüksek bir meblağ olarak belirlenir hatta yeniden müşteri kazanmak imkansız hale gelir. 

Firmalara Çoklu Çözümler Sunun

Müşteri hizmetleri ya da satış ve tanıtım çalışmaları bir call center tarafından verilebilecek hizmetler arasında yer alır. Bu hizmetleri bünyenizde barındırdığınız zaman bir firmanın çağrı merkezi tarafında tüm ihtiyaçlarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Firmalar aldıkları hizmeti parça parça almak yerine tek bir merkezden almayı daha çok tercih ederler. Bunun nedeni tek bir fatura, tek bir muhatap ve tek bir planlama yapılmasının operasyonel anlamda daha kolay ve verimli olmasıdır. Bu nedenle kurmuş olduğunuz call center yapısında mutlak suretle hem pazarlama hem de müşteri hizmetleri odaklı hizmetler sunmanız sizin için daha kazançlı olur. Çalışanlarınızın eğitimlerini ve uzmanlıklarını iki yönlü olarak geliştirmeyi deneyebilir ya da her alan için deneyimi olan farklı ekipler kurabilirsiniz. Bu sayede firmaların sunduğunuz hizmetten memnun kalmasını ve sürekli bir iş akışını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. 

Bir önceki haberde Evcil Hayvanlar Kazanç Kapınız Olabilir başlığı ile evcil hayvan sahiplerini hedefleyen zincir mağaza bayiliklerinden bahsettik. İncelemeniz tavsiyemizdir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler