Daha Üretken Olmak İçin Bırakılması Gereken 9 Alışkanlık

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:27

Daha Üretken Olmak İçin Bırakılması Gereken 9 Alışkanlık
Enes Öksüz admin

Verimli olmakla ilgili her fikre açık olsanız bile bunları uygulama konusunda her zaman açık olmayabilirsiniz. İnsanların farkında olmadan sahip oldukları kötü alışkanlıklar verimliliklerinin ve doğal olarak başarılarının azalmasına neden olur. Üretkenliği kötü alışkanlıklar ile sabote etmek yerine onlardan kurtulup daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz. 

Kötü alışkanlıklarınız sizin yavaşlamanıza ve başarınızın ertelenmesine neden olur. Bu durum sadece performans odaklı sorunlar yaratmaz. Kişisel mutluluğunuzun da bu alışkanlıklar tarafından sabote edileceğinden rahatlıkla emin olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar kendine hakimiyeti yüksek olan insanları kısa ve uzun vadede daha mutlu olduklarını gösteriyor. 

1. İnterneti Kontrollü Kullanın

Düşünmeden internette gezinebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız işlerinize tamamen odaklanmadan önce aralıksız sörf yapabilirsiniz. Bu 15 dakikalık bir süre olacak şekilde sınırlandığı zaman uzun dönemde çalışmanızın ve odaklanmanızın engellenmesinin önüne geçer. Çalışma akışınızdan ayrıldığınız zaman yeniden o akışa dönmek için zorlanırsınız. Herhangi bir merakınızı gidermek için yapacağınız tek bir tık sizin tüm akışınızı bozar. Hızınız azalır ve dikkatiniz dağılır. Aynı dikkati yeniden toplamak için başa dönersiniz. 

2. Mükemmel Olanın Peşini Bırakın 

“Kötü bir sayfayı düzenleyebilirsiniz ancak boş bir sayfayı düzenleyemezsiniz” sözü mükemmeliyetçi olmanın insan hayatındaki etkisini oldukça net bir şekilde ortaya koyar.  Mükemmeli ararken hiçbir şey elde edememek çok sık karşılaşılan bir sorun olduğundan dolayı bundan acilen vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Başlamaktan vazgeçmenin, sürekli olarak ertelemenin en büyük sebebi her zaman mükemmeli aramak olmuştur. 

3. Toplantıları Kontrol Altına Alın 

Sürekli toplantıda olan insanların çok çalıştığını düşünüyor olabilirsiniz ancak bu oldukça büyük bir ön yargıdan daha fazlası değil. Çünkü toplantılar insanların zamanını tüketen ve bununla birlikte yaratıcılıklarını da azaltan unsurlar arasında yer alır. Toplantılar sonsuza kadar sürebilir, insanların bu toplantıları verimli bir şekilde atlatabilmesinin tek yöntemi hızlı ve planlı toplantılar yapabilmekten geçer. 

4. E-postaları Organize Edin 

E-postalarınız için etkili çözümler bulduğunuz zaman verimliliğinizi katlayarak arttırma şansı elde edersiniz. Önemli müşterileriniz ve iş bağlantılarınız için özel bildirimler ayarlayabileceğiniz uygulamalar kullandığınız zaman sürekli e-posta kontrol etmek yerine dikkatinizi işinize verebilirsiniz. 

5. Alarm Ertelemenin Zararları 

Sabah uyanmanın en güzel yönteminin alarm çalmadan önce uyanmak olduğunu birkaç kez deneyimlemiş olmalısınız. Alarm çaldığı zaman yataktan çıkmamak ise sizi bütün gün hissedeceğiniz bir yorgunluğa sürükler. Eğer alarmınızı erteler ve yeniden uykuya dalarsanız tüm zindeliğinizi kaybeder ve birkaç saat sersemlemiş bir şekilde gezersiniz. 

6. Zihninizi Parçalamayın 

Aynı anda birden fazla şeyle uğraşmak verimliliğinizi düşürür. Birden fazla işi kontrol edebilen kişilere imrenerek bakıyor olsanız bile gerçek bir verimlilik ihtiyacında bu sadece zamanınızı çöpe attığınız anlamına gelir. Tek seferde iki iş yapmaya çalıştığınız zaman insan beyninin bu iki işi de başarılı bir şekilde yerine getiremeyeceğini bilmeniz gerekir. Bazı insanların çoklu görevlerde daha iyi olduğu düşünülse de yapılan araştırmalar performansların ve iş bitirmenin toplam süresinin tek işe odaklanmada daha iyi sonuçlara sahip olduğu sonucunu ortaya çıkardı. 

7. Öncelikleri  Verimle Senkronize Edin

Zor görevleri günün en verimli olduğunuz saatlerinde bitirin. Sabah ilk çalışmaya başladığınız saatler zihninizin en dinlenmiş ve çalışma hazır olduğu saatlerdir. Bu saatleri zor olduğunu düşündüğünüz görevlere ayırın. Zor görevler genellikle çabuk ertelenir ve geç saatlerde önünüze geldiğinde hem enerjiniz hem de direnciniz kalmamış olur. 

8. Kaliteli Uyku 

Uyumadan önce kısa dalga boyundaki mavi ışığa maruz kalmanız ruh halinizi, enerjinizi ve uyku kalitenizi doğrudan etkiler. Bu ışığı gece uyku öncesinde telefon, tablet, bilgisayar ya da televizyon aracılığı ile aldığınız zaman uykunuzu rahatlıkla kaçırabilir ve sabah zinde uyanmanıza engel olur. Kaliteli bir uyku verimli olmanın olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu nedenle uyku kalitenizi azaltacak her şeye karşı çıkmanız faydalı olur. 

9. Yanlış Enerji Kaynağı Şeker 

Glikoz beyindeki enerji için oldukça önemlidir. Glikoz zorlu görevlerin en önemli anahtarı olsa da çok fazla tüketilen glikoz konsantrasyonu bozar. Üretkenliğinizi yulaf ezmesi, kepekli pirinç gibi kompleks karbonhidratlar ile geniş bir zaman dilimine yayabilirken rafine şekerler ile sadece 20 dakikalık enerji artışı elde edebilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler