Cafelerde Müşteri Sadakati

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:48

Cafe bayiliklerinde markalar size nasıl bir bilinirlik kazandırır.

Cafelerde Müşteri Sadakati
Enes Öksüz admin

Bayilik veren firmalar için marka bilinirliklerini arttırmak, marka bilinirliklerini arttırarak daha çok hedef kitleye ulaşmak en önemli amaçlar arasında yer alır. 

Cafe bayilikleri veren firmalar için de durum bundan farklı değildir. 

Söz konusu cafeler olduğu zaman; hedef kitleleri için cafelerin bilinirlikleri, tercihlerini şekillendirirken oldukça belirleyici bir rol oynar. 

Adı duyulan, daha çok kişinin tercih ettiği cafeler diğerlerine göre ister istemez daha çok müşteri çeker. 

Toplumun tercih ettiği, gidince sürprizle karşılaşılması zor olan cafeler popülerlikleri sebebiyle her daim diğer cafelere oranla daha çok kişi tarafından tercih edilirler. 

Cafe Bayiliklerinde Popülariteden Yararlanın

Şimdiye kadar neredeyse tüm yazılarımızda; bayilik almak isteyen girişimcilerin bayilik tercih ederken bilinen markalara yönelmesinin avantajlı olacağından bahsettik.

Hali hazırda ürünleri sevilen, hizmet standartları beğenilen, adı “güven” ile birlikte anılan markaların bayiliklerini almanın hedef kitlenin gönlünü fethetmek için en önemli unsurlardan olduğunu söyledik.

Hedef kitleniz 15- 40 yaş arası genç nüfus olduğu zaman ise bu söylemlerimizi çok daha iddialı bir şekilde ortaya koyabiliyoruz. 

Cafe açıyorsanız hedef kitlenizin çok büyük bir kısmı gençlerdir, elbette farklı konseptlerle farklı yaş aralıklarını hedefleyebilirsiniz ancak cafe bayiliklerinin geneli gençlere hitap etmek için açılır. 

Hemfikir miyiz?

Muhtemelen aynı fikirdeyiz. O zaman; “bayiliklerini alacağınız cafelerin doğru seçilmesi için hedef kitlenizin dinamiklerini doğru belirlemek, başarılı olmanız için aşmanız gereken en önemli engeldir” diyebiliriz.

Gençler Hangi Cafeler Gider?

Cafeler yalnızca karın doyurulan, farklı içeceklerin bir arada bulunduğu işletmeler değildir. 

Cafeler gençlerin iyi vakit geçirmek istediği, sosyalleştiği ve yeni kişilerle tanıştığı mekanlardır. 
Bir cafe ne kadar biliniyorsa, potansiyel müşteri kitlesi o kadar fazla demektir. 

Sosyal medyanın bu konudaki etkisini de yadsımamak gerekir. 

Cafelerden yapılan canlı yayınlar, kalabalık arkadaş gruplarının çekilen fotoğraflarını anlık olarak herkesle paylaşmaları bu mekanların bilinirliklerini de hızlı bir şekilde arttıracaktır. 

Facebook, Instagram gibi sosyal ağlarda müşterilerin paylaştığı şen şakrak fotoğrafların gücünü kestirebiliyor musunuz? 

Özellikle kalabalık lokasyonlarda; mesela üniversitelere yakın yerlerde bu cafeler açıldığında elde edebileceğiniz kazancı?

Kimi zaman sosyal statü göstergesi dahi olan cafeler, bu imajlarını sağlamlaştırırlarsa kısa zamanda geniş bir hedef kitlenin tercihi haline gelebilir. 

Popülerlik ve Marka Bilinirliği

“Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavukta?” paradoksu kadar olmasa da popülerlik ve marka bilinirliği arasında benzer bir ilişki vardır. 

Hemen detaylandıralım;

Bir cafe açılır; cafenin konsepti beğenilir, gençler tarafından daha çok ziyaret edilir ve belli bir zaman sonra cafe popüler hale gelir. Popüler hale gelen cafelerin isimleri duyulmaya başlar ve akabinde marka bilinirliği artar. 

Marka bilinirliği artınca cafenin popülaritesi de marka bilinirliği ile doğru orantılı olarak artar. 

Bir de şu açıdan bakalım;

Marka bilinirliği yüksek olan bir cafe, özenle seçilen bir lokasyonda açılır. Gençler o cafenin adını saha önceden duydukları için mutlaka merak eder ve o cafeye gitmeye başlar. Daha çok kişi gittikçe marka bilinirliği o cafeyi popüler hale getirir. 

Özetlemek gerekirse;

Popülerlik ve marka bilinirliği arasında karşılıklı bir etkileşim vardır. 

Marka bilinirliğini arttırmak için cafe bayilikleri veren firmalar, cafe bayiliği almak isteyen girişimcilere büyük avantaj sağlar; ancak cafe bayiliği alacak girişimciler de marka bilinirliğinin arttırılması adına önemli bir görev üstlenir. 

Hem bayilik veren hem de bayilik alan girişimciler, karşılıklı olarak kazançlı çıkıp yüksek gelir elde edebilirler. 

Bir önceki Otomat Bayilikleri ile Küçük Sermayeleri Değerlendirin başlıklı yazımızda küçük sermayeler ile yapılabilecek birkaç fikir derledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler