Brent Petrol Ne Demek?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:04

Brent Petrol Ne Demek?
Enes Öksüz admin

İngiltere’nin doğusunda yer alan Kuzey Denizi’nden çıkarılan petrola Brent Petrol adı verilmektedir. Dünyadaki petrol piyasası için referans petrol türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dünyada Londra Brent veya Brent Blend isimleriyle de bilinen Brent petrolü tatlı ve hafif petroller arasında yer almaktadır. Bir petrolün hafifliğini yoğunluğu belirlemektedir. Petrolün içerisinde yer alan sülfür değeri ise tatlılığını göstermektedir. Brent petrolünde sülfür değerinin düşük olması onun tatlı petroller arasında yer almasını sağlamaktadır. Brent petrolün sülfür oranı %0.37’di dir. Petrolün sülfür oranının düşük olması benzin ya da dizel gibi yakıtların elde edilmesi için rafine sürecinin daha ucuz gerçekleşmesini sağlar. Düşük sülfür oranı çok daha kolay bir şekilde ayrıştırılmaktadır.  Petrolün adı Kuzey Denizi’nde petrol arama ve çıkarma faaliyetleri gösteren Shell firmasının petrol alanlarına verdiği deniz kuşlarının adından gelmektedir. Yosun Kazı adı verilen Brent Goose’dan ismini alan Brent petrolü aslında çevredeki petrol tesislerinden elde edilen petrollerin karışımından oluşmaktadır. 

Dünyadaki Yeri

Brent petrol dünyada oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünyadaki petrol arzının 3’te 2’sinin fiyatı brent petrol baz alınarak belirlenir. Avrupa’da çıkarıldığı için Avrupa, Afrika ve Orta Doğu petrollerinin fiyatları brent petrol fiyatı baz alınarak kullanılır. Brent petrol sadece bir endüstri ürünü değil aynı zamanda spekülatif bir yatırım aracı olarak da kullanılmaktadır. Brent petrolü Kuzey Denizi’nde bulunan Brent, Forties, Oseberg ve Ekofisk’ten çıkarılır. Brent petrolü denizden çıkarıldığı için ucuz ve yaygındır. Direkt olarak çıkarıldığı yerden dağıtılabildiği için dağıtım masrafları ucuzdur. 

Brent Petrol Yatırımı

Brent petrol yatırımı forex piyasası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Petrol fiyatları oldukça hareketli olduğu için yatırım aracı olarak cazip görülür. Brent petrolü üzerinden işlem yapabilmek için piyasanın açılmasını beklemek gerekir. Türkiye saati ile gece 03:00’dan akşam 23:59’a kadar işlem yapılabilmektedir. 24:00 ile 02:59 arasında herhangi bir şekilde işlem gerçekleştirilmemektedir. Hükümetlerin elinde bulunan petrol rezervleri, üreticilerin stok miktarı ya da petrol şirketlerinin yatırım politikalı brent petrol fiyatını etkilemektedir. 
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler