Beyaz Eşya Bayilikleri: Güvenli Limanlar

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:58

Gelişen teknoloji ve tüketicilerin eğilimlerini de göz önünde bulundurduğunuzda beyaz eşya sektörü aradığını fırsat olabilir!

Beyaz Eşya Bayilikleri: Güvenli Limanlar
Enes Öksüz admin

Birikimlerini risklerini minimize ederek hayat geçirmek isteyen girişimcilerin ilk tercihlerinden biri kuşkusuz beyaz eşya bayilikleri almaktır. 

Bayilik veren firmalar arasında her daim en çok ilgiyi onlar görür; beyaz eşya bayiliği almak demek ömürlük bir işletmenin patronu olmak anlamına gelir. 

Neden mi?

Çünkü beyaz eşyaya olan gereksinim süreklidir, evet bir kez alındı mı uzun süre kullanılır ancak talebin sürekli olması ve özellikle inşaat sektörü ile arasındaki organik bağ düşünüldüğünde, beyaz eşya bayiliği almanın ne denli büyük bir potansiyel barındırdığını ön görmek hiç de zor olmayacaktır. 

Beyaz Eşya Sektörü Fırsat Barındırıyor

Bu görüşümüzü destekleyecek birçok somut veri sunabiliriz. 

Örneğin, 

Her ne kadar beyaz eşya denilince akıllara ilk gelen ürünler; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın ve buzdolabı olsa da; beyaz eşya sektörüne konu olan malların çeşitliliği çok daha fazladır. 

Derin dondurucu, ocak, süpürge, mutfak robotları, tost makinesi, meyve sıkacakları ve termosifon gibi birçok ürün çeşidi bu sektöre olan talebi arttırmakta ve hedef kitleyi genişletmektedir. 

Beyaz eşya sektörü konusunda şuan ülkemiz Avrupa genelinde en çok üretim yapan ve AR-Ge çalışmalarıyla en çok göz dolduran ülke konumundadır. Dünya geneline bakıldığında da durum değişmemekte ve Türkiye; Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.  Son 5 yılda 1500’den fazla patent başvurusuyla çevre dostu beyaz eşya üretimi denildiğinde akla ilk Türkiye gelmektedir. 

Bu söylemlerden de anlaşılacağı gibi, beyaz eşya sektörü sürekli evrilmekte ve tüketicilerin satın alma dinamiklerini de kendiyle birlikte şekillendirmektedir. 

Hem ihtiyaçların fazlalaşması hem de yeni teknolojilere kayıtsız kalınamaması bu sektörü ayakta tutan ve tutacak olan en önemli unsurlardır. 

İnşaat ve Beyaz Eşya Sektörlerinin Kardeşliği

İnşaat sektörünün ekonomik krizlere karşı direnip büyümesini sürdürmesi de beyaz eşya sektörü için fırsatlar yaratmaktadır. 

Yeni ev alan, evini değiştiren kişiler yepyeni başlangıçlar için beyaz eşyalarını değiştirirler; bu yaygın görülen bir davranış modelidir. 

Yeni evde, belki öncesinde yer imkanı olmadığı için sahip olunamayan beyaz eşyaların alınması mümkün hale gelir ya da az önce dediğimiz gibi eskiyen eşyaların yerine yenileri getirilir. 

Hangisi olursa olsun, inşaat sektörünün gelişimi ile beyaz eşya sektörü arasında organik bir bağ vardır  ve her iki sektör de birbirini canlandırır. 

Vergi Düzenlemeleri ve Yeni Evlenen Çiftler Sektörü Canlı Tutuyor

Son dönemde beyaz eşyada Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının %6,7’den %0’a indirilmesinin beyaz eşya sektörünü ciddi anlamda hareketlendirdiği gözleniyor.

Yeni evlenecek çiftlerin ihtiyaçları ve beyaz eşya üreten markaların düzenledikleri kampanyalar da eklenince hem tüketicinin hem de sektördeki girişimcilerin yüzleri gülmeye başladı.

Satışlar artıyor, tüketiciler ayırt edici teknolojinin peşinden gidiyor ve düzenlenen beyaz eşya kampanyaları tüketici ve beyaz eşya firmalarını ortak paydada buluşturuyor. 

Beyaz Eşya Bayiliği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz eşya bayiliği almak isteyen girişimcilerin, hangi beyaz eşya markaları ile çalışacaklarına karar vermesi girişimlerinin geleceği için belirleyicidir. Anlaşma şartları, kârlılık oranları, marka bilinirliği gibi bir çok unsur üzerinde uzun araştırmaların yapılması gerekir. 

“Buzdolabı olmasa da olur”, “çamaşır makinesi mi; ne gerek var!”, “elektrik süpürgesi olmasa da sorun değil; idare edebiliriz.” Diye düşünen kişi sayısının parmakla gösterilebilecek kadar az olduğunu da göz önünde bulundurursak; bu sektördeki girişimcilerin başarısı için diğer önemli unsurun hedef kitle olduğu konusuna varabiliriz. Beyaz eşya bayiliği almak isteyen girişimcilerin hedef kitlenin ihtiyaçlarını doğru tespit etmesi gerekir. Bu tespit ürün bazında olduğu kadar, marka bazında da olmalıdır. 

Lokasyon seçimi hem hedef kitleye erişim hem de alım gücü ile; doğal olarak da marka seçimiyle birebir ilintili unsurlardan biridir. İşletmenin açılacağı lokasyonda bulunan hedef kitlenin alım gücüne hitap eden markaların tercih edilmesi ve bu markalarla bayilik şartlarının detaylı bir şekilde görüşülmesi girişimcilerin gücünü arttıracaktır. 

Bir önceki Sermaye Gücünüzden Korkmayın Küçük Bayilikleri Değerlendirin başlıklı yazımızda, büyük markaların küçük modelleri üzerine bayilik fikirleri incenmiştir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler