Yurtdışına Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır?

Son Güncellenme: Sun May 2024 03:02

Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır? Yurtdışına Franchising Veren Şirketler Nasıl Çalışır? Konusu Hakkında : Firmaların belirli bir bölgedeki imtiyazlarını ba

Yurtdışına Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır?
İlyas Özkurt user

Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır?

Yurtdışına Franchising Veren Şirketler Nasıl Çalışır? Konusu Hakkında : Firmaların belirli bir bölgedeki imtiyazlarını başka firmalara devretmelerine ve devrettikleri firmalara danışmanlık vb. konularda yardımcı olmalarına franchising adı verilmektedir. Bir örnek üzerinden anlatacak olursak, dünyaca ünlü bir İngiliz petrol istasyonları firması, dünyanın pek çok ülkesine franchising vermektedir. Yurtdışına Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır? Firmanın Türkiye’ye gelerek yatırımlar yapmaktansa Türkiye’de iş yapmak isteyen bir yatırımcıya franchising vererek firmasını Türkiye pazarlarına sokması, durumu iyi bir şekilde örnekleyecektir. Bu işlem neticesinde Türkiye’de açılacak olan petrol istasyonları, İngiliz firmanın isteklerine göre düzenlenecek ve dünyadaki benzerleriyle aynı formatta olacaktır. Franchise alan firma veren firmaya öncelikle giriş ücreti ödeyecek, ardından da düzenli ödemeler yapacaktır.

Peki, yurtdışına bayilik veren şirketler nasıl çalışır?

Görüldüğü üzere bayilik veren firmalar bir nevi adını kullandırmaktadır. Dünyaca ünlü bir firmadan imtiyaz almanın tek nedeni firmanın popüler olan adının kullanılmasıdır. Öyle olmasaydı girişimciler kendi adlarıyla yepyeni bir firma kurarlardı. Oysa yeni kurulacak olan bir firmanın tanıtımı, insanlara kabul ettirilmesi ve markalaşması uzun bir süreçtir. O halde franchising almak en kısa yoldan para kazanmaya başlamanın da anahtarıdır. O halde yurtdışına franchising veren şirketler nasıl çalışır sorusunun en başta gelen cevabı, reklam odaklı olmalıdır. Çünkü hiçbir firma yeterli derecede popüler olmadıkça yurtdışına franchising veremez. Yurtdışına Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır?

Yurtdışına Bayilik Veren Şirketler Nasıl Çalışır? Bir diğer önemli husus da firmanın franchising alan firmalara sürekli olarak destek sağlamasıdır. Taktik ve teknik desteklerin yanında eğitim destekleri de sunulmalıdır. Ayrıca işini ciddiye almak, franchising alan firmalarla aynı çatının altının paylaşıldığını unutmamak, son derece önemlidir. Yurtdışına bayilik veren şirketler nasıl çalışır sorusunun bir diğer önemli cevabı ise şu şekildedir: Birçok firma, franchising vereceği ülkelerde birden fazla firmaya franchising vermek istemez. Çünkü bu durum, firmanın işlerini zorlaştırır; hâkimiyet gücünü düşürür. Dolayısıyla ünlü firmalar bir ülkenin tamamını içine alan büyük franchising anlaşmaları yapar. Franchising alan firma dilerse ülkeyi bölgelere ayırarak kendi içerisinde bayilik vermeye devam eder. Hatta bazı firmalar birkaç ülkeyi içerisine alan toplu bölgesel franchisingler verir. Örneğin Ortadoğu Bölgesi, Balkanlar Bölgesi, Orta- Asya Bölgesi tek bir franchising olarak devredilebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler