Toyota

Toyota Bayilik Açıklaması

Toyota Bayilik

Toyota Hakkında : Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş, Türkiye sathına yayılmış geniş Bayi teşkilatıyla Toyota marka araçların pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetler faaliyetlerini yürütmektedir. 50 yılı aşkın süredir Toyota distribütörlüğünü devam ettiren ve Toyota Grubu Şirketleri'nin dünyadaki en büyük bağımsız distribütörü olan ALJ, Türkiye'de de Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş.'nin faaliyetlerini üstlenmektedir. 

 Toyota Bayilik ve Toyota Bayilik Şartları Mutlak müşteri memnuniyeti konusunda liderlik misyonu ile hareket eden Toyota Bayileri ile toplam 58 Toyota Plaza’da hizmet verilmektedir. Toyota , Türkiye’ye ‘Plaza’ kavramını ilk getiren kurum olarak otomotiv sektöründe öncü ve inovatif kimliği ile de tanınmaktadır. Stratejileri ve hedefleri ‘Mutlak Müşteri Memnuniyeti’ felsefesi doğrultusunda oluşan Toyota, yeni kurumsal kimlik ve tesis işletim sistemi çerçevesinde yenilenen Plazaları ile müşterilerinin hem satış hem de satış sonrası hizmetlerinde en üst düzeyde memnuniyet sağlayan Toyota deneyimi yaşamasını amaçlamaktadır. 

Toyota Bayilik ve Toyota Bayilik Şartları Toyota modelleri kalite, sağlamlık ve güvenilirlik özellikleri ile özdeşleşmektedir. Toyota’nın sunduğu ürün gamında dünyanın en çok tercih edilen otomobili Toyota Corolla, Avrupa’nın amiral gemisi Avensis ve yepyeni spor otomobili GT86 olmak üzere on bir binek ve bir hafif ticari aracı ile toplam 12 modeli yer almaktadır. Toyota’nın Avrupa lansman planları çerçevesinde, Toyota, müşteri ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda geliştirilen ve yenilenen modellerini Türkiye pazarına sunmaya devam etmektedir. 

ALJ Grup Toyota Bayilik Hakkında : Yaklaşık 350 bin adetlik satışıyla Toyota’nın dünyadaki en büyük distribütörü olan ALJ Grup, yurtdışında ki bayiliktecrübesini Türkiye’ye de taşıyor.

Böylece Türkiye’de ilk kez Toyota kendi bayiliğiüzerinden de satış yapacak. Suudi Arabistan’da toplam Toyota bayilerinin 4’te birine, İngiltere ve Almanya’da da Toyota bayilerine sahip olan ALJ Grup, Türkiye’deki ilk bayisini Çekmeköy’de açmaya hazırlanıyor. ALJ Grup, yine Türkiye distribütörü olduğu Japon Dahiatsu’nun Çekmeköy’de 12 milyon dolarlık yatırımla kurduğu genel merkezini önümüzdeki aylardan itibaren Toyota bayisi yapacak. Suudi Grup, Türkiye’de ihtiyaç durumuna göre bayi sayısını artırmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ALJ’nin bir çok ülkede kendi bayisi olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de de bu konuda çalışıyoruz. Net aldığımız bir karar yok ama çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’de en çok satan 5-6 markaya baktığımızda hepsinin kendi bayisi var. Burdaki amaç ‘hadi biz de bayilik kuralım’ değil. Genel resmin içinde eğer ihtiyaç varsa böyle bir şeye girmek istiyoruz” dedi.

Toyota’nın dünya çapında gaz pedalı problemi nedeniyle başlattığı geri çağırma operasyonunun Türkiye’de satışlarına olumlu etki yaptığını söyleyen Ail Haydar Bozkurt, “Bu operasyonun yapıldığı Şubat ayında Türkiye’de satışlarımız yüzde 35 arttı. Bu da tüketicilerin markaya güvenini ortaya koydu” diye konuştu. Bozkurt, şu ana kadar olası gaz pedalı problemi olabilecek 23 bin aracın servislerde kontrolden geçtiğini de söyledi.

 

Toyota Bayilik Verdiği Bölgeler

Tüm Türkiye
BAŞVUR