Sahibi Olduğunuz Bayiliği Satabilir Misiniz?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:01

Sahibi Olduğunuz Bayiliği Satabilir Misiniz?
Enes Öksüz admin

Bayilik sisteminden çıkmak ya da kendi işinizi satmak arasında birçok fark vardır. Bayilik almak girişimciler için oldukça cazip olsa da bu işi devretmek istediklerinde farklı avantaj ve dezavantajlar yaşayabilirler. İş dünyasında isim yapmış kişilerin bir kısmına göre elinizde var olan bayiliği satmak düşündüğünüzde daha kolay olabilirken, kimileri bu fikrin tam tersini savunmaktadır. 

Hayalini kurduğunuz bayiliği aldığınızda elbette satmak için almazsınız. Sürekli kazanç sağlamak ve uzun yıllar bu sektörde aynı marka adı altında faaliyetlerinizi sürdürmek istersiniz. Ancak kimi zaman işler beklediğiniz gibi gitmeyebilir ya da işinizden vazgeçmek zorunda kalacağınız özel durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun; bayiliklerinizi satmanız gerekirse karşılaşabileceğiniz avantaj ve dezavantajları sizin için bir araya getirdik. 

Bayilik Satmanın Avantajları Nelerdir?

Bayiliklerin Sadık Müşterileri Vardır; Bayilik aldığınızda bilinmiş bir markanın gücünden yararlanırsınız. Sattığınız ürünlerin ya da sunduğunuz hizmetlerin alternatifleri olsa da o markayı tercih edersiniz; çünkü müşterilerin o marka söz konusu olduğu zaman duruşlarının farklı olduğunu bilirsiniz. Bayiliğinizi satmak istediğinizde diğer girişimciler de bunu biliyor olacak, müşterilerinin sadakatinin size değil markaya olduğunu düşünecekler. Hazır müşteri portföyüne sahip olmak da mutlaka onları cezbedecektir. 

Hazır Bir Operasyonel Süreç Sunulur; Bayiliğinizi alacak girişimciler; işleyen bir sisteme doğrudan sahip olacaklarını bilirler. Düzenli eğitim alacaklardır, bayilik veren firmalar onlara danışmanlık sağlayacaktır ve kısa sürede sizin bıraktığınız yerden işleri yürütmeye başlayacaklardır. Kendi işinizi sattığınızda kişiselleştirebileceğiniz tüm iş süreçlerinin yerini bayilik söz konusu olduğunda sistematik bir düzen alacağı için; bayiliğinizi almayı düşünen girişimciler bunun avantajını yaşamak isteyeceklerdir. 

Alıcılar İşinizi Anlamak İçin Çaba Harcamak Zorunda Kalmazlar; Kendi işinin sahibi olan kişilerin, işlerini satmak için öncelikle sektörlerini, tam olarak ne sattıklarını ne hizmet verdiklerini alıcılara anlatmaları gerekir. Bayilik sahiplerinin ise bu tarz bir çabaya girmelerine gerek yoktur. Yaptıkları iş, hizmet verdikleri marka ne yaptıklarını karşı tarafa fazlasıyla anlatacaktır. 

Bayilik Satmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bayilik Ücretleri; Kendi işinize sahip olduğunuzda ihtiyaçlarınızı karşılayacak rakamlar teklif edildikten sonra işinizi başka bir girişimciye devredebilirsiniz. Bayilik sahibi olduğunuzda alıcı ile pazarlık masasına oturup son kararı veren siz olmazsınız. Bayilik veren firmalar özellikle mevcut bayiliklerinin kazançlarını daha net kontrol edebildikleri için o bayiliklere kendilerince değer biçebilirler. Bu konuda bayi sahiplerinin söz hakkı sınırlıdır. Alıcılar için bayilik veren firmalara vermeleri gereken ücretler vazgeçmelerinin ardındaki nedene dönüşebilir. 

Bayiliklerin Kısıtlayıcı Etkisi Olabilir; Bayilik alarak belli bir sisteme sahip olmak, bayilik veren firmaların himayelerinde kalmak kimi girişimciler için güvenli olarak tanımlanırken bazıları için kısıtlayıcı olarak düşünülmektedir. Mevcut bir franchise alarak girişimciler dayatmalar karşısında sıkıntı yaşamak istemeyebilirler. Daha önceki bayinin kurduğu ilişkileri devralmak, kuralları uygulamak onların tercih ettiği şeyler olmayabilir. Bazı girişimciler müşterileriyle sıfırdan kendi kurallarıyla karşılaşmak isterler. Bu nedenle bayilik almak isteseler bile, geçmişi olan değil; yepyeni bir sayfa açabilecekleri alternatifleri değerlendirmeyi tercih edebilirler.

Bayilik Satmak İçin Bayilik Vermek İsteyen Firmayla Yarışmanız Gerekebilir; Bayiliğinizi satmak istediğinizde karşınızda bayilik veren firmanızı rakibiniz olarak görebilirsiniz. Çoğu bayilik veren firma, bayilerine alıcı bulmak için yardımcı olsa da her marka bu yolu tercih etmeyebilir. Sizin bayiliğinize alıcı bulmaktan çok, yeni bir bayilik satmak onların genişleme politikasına daha çok hizmet edecektir. Bu nedenle girişimcileri etkileme kapasiteleri sizden çok daha fazla olabilir. 
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler