Nusr-Et Bayiliği Ne Kadar Eder?

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:47

Bizim bu markaya bakışımız ise yine bayilik sektörü çerçevesinden olacak. Nusr-et bayiliği konusnda kesin bir bilgimiz yok ama bu yazı vasıtası ile biraz akıl yürütmek ve okuyucularımızdan da tahminler almak istiyoruz. 

Nusr-Et Bayiliği Ne Kadar Eder?
Enes Öksüz admin

Bilmiyorum onu ilk siz nerede gördünüz? Instagram’da, Facebook’ta ya da haber sitelerinde… Bir şekilde karşınıza çıktı ve ondan haberdar oldunuz. Artık Nusret diye bir tanıdığınız var. Hayvanlara canlılarken masaj yapan, kesildiklerinde ise tokat atan garip bir adam.
Nusret’in başarı hikayesinden herkes neredeyse haberdar. Maaşlı bir çalışanken, işinde ustalaşabilmek için aldığı riskler, Arjantin ve Amerika’ya gidişi, ilk işletmesi ve büyümesi… Moda tabir ile, tam bir girişimcilik hikayesi. Ürünleri o kadar teknolojik görünmese de Nusret bu toprakların Steve Jobs’u.
Gözlerimizin önünde bir marka inşa etti Nusret. Sadece bir Instagram hesabı ile.
Bu hikayede herkes için dersler var. Küçük işletme sahiplerinin sosyal medyaya bakışlarını değiştirmeye, pazarlamacıların reklam bütçeleri ve kurumsal tasarımlar hakkında söyledikleri abartılı cümlelerinden utandırmaya yetecek kadar ders… Bunları bir yere kaydedin.
Bu yazıyı okuyanların, sadece yüzde beşlik bir bölümü Nusret’in elinden bir çiğnem et yemiş, kalanı ise söylenenleri dinlemek ile yetinmiş olsa bile hepimizin Nusret hakkında fikirleri var. Mesela, pahalıymış bunu biliyoruz, lokumu çok güzelmiş. Kesin bildiğimiz tek şey ise acayip tuz serpme seramonisi.
Bu tuz dökme seramonisi artık dünya tarafından biliniyor. #saltbae etiketi ile Instagram’da milyonlarca paylaşım var. NBA’den Premier Lig’e, Amerika'dan Japonya’ya kadar yüzbinlerce insan bu konuya dahil oldu.
Tüm bu curcunanın arkasında ise insan olan Nusret tarafından inşa edilmiş koca bir Nusr-Et markası var.
Doğuş Grubun patronu Ferit Şahenk ortak olduktan sonra, işletme bir seviye daha atladı. Bugün Nusr-et dediğinizde; yedi şubesi olan bir et restoranları zincirinden bahsediyoruz. Trakya’da kurduğu çiftlikler, kesimhaneler hariç.
Bir Nusr-et işletmesini ekonomik olarak kaldırabilecek noktalarda zaten işletme var. İstanbul’da, Ankara’da, Bodrum’da. Ayrıca, Dubai de harika bir lokasyon. 
Bu kadar başarılı bir reklam ve markalama çalışmasının ardından Nusr-et artık her yerde tutar gerçi. Milyon dolar ile yapılacak bir reklam yatırımı bir sosyal medya hesabı ile yapıldı ve bitti.
Bizim bu markaya bakışımız ise yine bayilik sektörü çerçevesinden olacak. Nusr-et bayiliği konusunda kesin bir bilgimiz yok ama bu yazı vasıtası ile biraz akıl yürütmek ve okuyucularımızdan da tahminler almak istiyoruz. 

Nusret Bayilik Verse

Diyelim ki ekonomik olarak bir Nusr-et işletmesini kaldırabilecek bir şehirde, potansiyel bir konumda ve yeterli büyüklükte bir mekan sahibisiniz. Nusr-et ile görüşerek bu mekana bir bayilik almak istiyorsunuz. Sizce bu süreç nasıl işler?

İsim Hakkı

Genelde bayilik veren firmalar ve bayilik yatırımcıları arasında konunun en çok ateşlendiği noktalar burasıdır. Kimi markalar henüz ulaşmadıkları potansiyelin ücretini de talep ederler yatırımcıdan. Bu Nusr-et için geçerli değil. Kapıda Nusr-et yazmasının, işletmenizden şubemiz diyerek bahsetmesinin hakkı kaç paradır?

Bayilik Destekleri

Ben Nusr-et bayiliği alıyor olsam pazarlığımı para konusunda değil, reklam konusunda yapardım. Bana ait olan işletmeye geldiğinde de Instagram’da paylaşım olacak mı? Ayda kaç akşam benim işletmemde tuz şov yapacağını garanti ediyor? Bunlar başta bir defaya mahsus ödenen yatırım bedellerinden daha önemli ayrıntılar bence.
Nusret bizden bahsettiği sürece işletmemin başka bir reklama ihtiyacı olmaz muhtemelen.
Ayrıca işletmem bünyesinde çalışacak personelin de Nusret tarafından eğitilmesini şart koşardım. Nusret başka şubelerde olduğu günlerde, benim restoranımda yapılan servisi de o klasa taşımak önemli. Müşterim geldiğinde, etine tuz serpen bir Nusret hizmet hizmetinden her akşam faydalanamasa da etini ona o kalitede servis eden bir Fikret, bir Nejdet de bulabilmeli. 
Bölge koruması işine zaten takılmıyorum. İstanbul hariç Türkiye’de her şehir ancak bir adet şube kaldırabilir. Hatta Anadolu'da, birkaçının yetmeyeceği şehirler var.
Bunları bir düşünün.
Anahtar teslim işletme kurulumu, reklam desteği, Nusret’in ayda bir akşam sizin restoranınızda tuz şovunu yapması ve eğitim gibi diğer hizmetler düşünüldüğünde, sizce bir şube kaç para eder?
Burada en büyük değeri bizzat markanın kendisi ve sosyal medya üzerine kurulu reklam stratejileri oluşturuyor.
Sizden hem bayilik maliyeti hakkında yorumlarınızı, hem de bir markanın inşa ettiği bayilik karlılığı üzerine fikirlerinizi bekliyoruz. Yorum kısmını kullanarak bize fikirlerinizi iletebilirsiniz. 


 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler