Gıda Perakendeciliği

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:09

İş kurmak isteyen herkese verilen ilk tavsiye gıda sektöründe yer alması olduğunda göre bu kadar insan yanılıyor olamaz.

Gıda Perakendeciliği
Enes Öksüz admin

Yeni iş kurmak isteyen herkese verilen tavsiye gıda sektörüne girmesine yönünde olur. Gıda sektöründe bayilik veren firmalar her zaman daha hızlı büyür ve yayılır. Bunun temel nedeni gıdaya olan talebin ne olursa olsun asla sıfırlanmayacağından herkesin kolay bir şekilde emin olabilmesidir. Dünyada ve ülkelerde yaşanan olaylar, ekonomik krizler ve hatta savaşlar insanların alım gücünü etkileyebilir. Dünya nüfusunun sürekli artıyor olması gıdaya olan talebin de sürekli artması anlamına geliyor. Bu nedenle yeni yatırımcılar için gıda perakendeciliği başarılı bir tercih olabilir. Gıda sektörü oldukça geniş bir sektör olsa da her ekonomik gelişmeden en az etkilenecek olan gıda perakendeciliği olur. Çünkü insanlar dışarda yemek yeme keyiflerinden vazgeçebilirler ancak yemek yemekten asla temelli bir şekilde vazgeçemezler. Ekonomik krizlerden de yine aynı şekilde temel ihtiyaç satışı yapan gıda perakendecileri etkilenir. 

Yeni Lokasyonlar Keşfedin

Gıda Bayiliği Veren Firmalar

Gıda perakendeciliği yapmak isteyenler bu fikri ilk düşündüklerinde her lokasyonda sayısı artan marketler nedeniyle umutsuzluğa kapılabilirler. Böyle bir olumsuzluk sürekli artan insan nüfusu ile birlikte oldukça anlamsız olabilir. Gıda perakendeciliğine yatırım yapmak istiyorsanız çevrenizi biraz incelemelisiniz. Her gün yenisi başlayan konut projelerinin sonu gelecek mi? insan nüfusundaki artış azalacak mı? gibi soru soruların cevabını aramaya başladığınız anda gıda perakendeciliği yapmamak için hiçbir nedeniniz olmadığınızı rahatlıkla görebilirsiniz. Henüz keşfedilmemiş ya da yatırım yapılmamış lokasyonları keşfetmek yatırımınız için başarılı bir başlangıç noktası olabilir. Günün sonunda yatırım yapacağınız keşfedilmemiş bir alan bulmanız da sürekli yapımı devam eden konut projeleri ya da kentsel dönüş çalışmalarıyla mümkün olacağından dolayı bu alana rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz. 

Yatırımınızı Markaya Yapın

Gıda Bayiliklerinde Markanın Önemi

Gıda perakendeciliğine yatırım yapmak istiyorsanız zincir bir mağazaya yatırım yapabilirsiniz. Bu yatırımın avantajları ile seçtiğiniz sektörün avantajları bir araya geldiğinde oldukça etkili bir girişim yapmış olursunuz. Gıda perakendeciliği oldukça kolay bir iş olarak gözüküyor olsa da aslında detayları ile zorlu bir girişim olabilir. Bu işe yatırım yapmak istediğinizde sadece bir dükkan ve raflardan fazlasına ihtiyacınız olduğunuz bilmelisiniz. Gıda perakendeciliğinde en önemli bilgi birikimi tedarikçi ihtiyacınız esnasında ortaya çıkar. Doğru tedarikçileri veya toptancıları bulamadığınız bir yatırımınız olursa müşteri memnuniyetini yeterli bir şekilde sağlayamadığınızdan dolayı kısa sürede vazgeçilebilir bir marketiniz olabilir. Bu durumda elbette çevrenizde bulunan rakiplerinizin işine gelir ve müşterilerinizi rahatlıkla kaybedebilirsiniz. Olumsuz bir alışveriş deneyimi yüzünden kaybettiğiniz müşteriyi geri almak daha önce sizinle hiç çalışmamış birisini ikna etmekten kat kat daha zor olacağından dolayı hizmet kalitenizin her anlamda kusursuz olmasını sağlamak zorundasınız. Bu yüzden de güçlü ve yanınızda yer alacak bir markanın olması işleri sizin için daha kolay bir hale getirebilir. 

Markanın Gücünden Yararlanın

Gıda perakendeciliği hiçbir zaman modası geçmeyecek bir alan olsa da bu alanda da rekabetin ne kadar yoğun olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Her alanda olduğu gibi gıda perakendeciliğinin hiçbir zaman diğer alanlar kadar riskli olmadığını gören ve yatırım yapan pek çok insan olduğundan dolayı markanızın güçlü olmasının avantajından faydalanmalısınız. Bu avantajla rekabet etmek için kendine değer katmış, bilinirliği olan zincirlerden bayilik alabilirsiniz. Bir market zincirinden bayilik almak size sadece tedarikçi ve toptancı bulma konusunda fayda sağlamaz. Gıda perakendeciliğinde marka bilinirliği ve pazarlama çalışması yapmak diğer sektörlere nazaran daha zor olabilir. Bu alan rekabet yoğun bir alan olmanın yanı sıra piyasasında çok sayıda büyük oyuncuyu da barındırır. Bu büyük oyuncularla tek başınıza rekabet etmek yerine hali hazırda rekabet eden bir yatırımın parçası olarak kısa sürede daha çok ilerleme kaydedebilirsiniz. 

Bir önceki Fırın Bayilikleri başlıklı makalemizde unlu mamüller üzerine geliştirilmiş bayilik fırsatlarını inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler