Franchise ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 11:14

Franchise Sistemi Nedir? Franchising sistemi, iki taraflı olarak işleyen bir sistemdir. İki taraflı tüm sistemlerde olduğu üzere franchisingde de tarafların yük

Franchise ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir?
İlyas Özkurt user

Franchise Sistemi Nedir?

Franchising sistemi, iki taraflı olarak işleyen bir sistemdir. İki taraflı tüm sistemlerde olduğu üzere franchisingde de tarafların yükümlülükleri bulunmaktadır. Franchising sisteminde franchise veren tarafa franchisor; alan tarafa ise franchisee adı verilir. Franchise ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir?

Peki, franchise ve franchisor’ın yükümlülükleri nelerdir?

Öncelikle franchise hizmeti alınmak üzere bir firma ile görüşüldüğünde ilk görev franchisora düşmektedir. Franchisor franchisee adayına 3 farklı konuda tanıtım kitapçığı göndermelidir. Bu kitapçıklar franchisorun genel sınırları, uyulması gereken kurallar ve franchiseeden beklenenler şeklindedir. Akabinde franchisorun markalaşma konusunda kat ettiği yola bakılır ve o yolda devam edip etmediği kontrol edilir. Franchise ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir? Franchise ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir? Bunun yanında franchising vereceği alanda franchisorun yasal hak sahibi olması gerekmektedir. Franchisorun sistemi kullanmaya başlamadan önce örnek bir firmaya franchising vermesi ve denemeler yaparak kalitesi konusunda emin olması da son derece önemlidir. Franchiseenin franchisordan beklediği en önemli görevlerden biri de teknik, taktik ve eğitim destekleridir. Bu destekler sayesinde franchisee bocalamadan yoluna devam eder.

Franchise ve franchisor’ın yükümlülükleri nelerdir sorusunun franchisee kanadına bakacak olursak, markanın değerinin korunması ve arttırılması hususunda gayretli olmak başta gelmektedir. Çünkü franchiseenin başarısı, franchisorun başarısını da doğrudan etkileyen bir durum olacaktır. Bu nedenle franchisee, markanın ve firmanın adını korumak ve büyütmek amacıyla üzerine düşen tüm görevleri yerine getirmek zorundadır. Mali konularla ilgili franchisora zaman zaman bilgiler verilmesi de franchiseenin görevleri arasında yer Franchise ve franchisor’ın yükümlülükleri nelerdir sorusunun her iki tarafı da ilgilendiren cevaplarına gelecek olursak, her işte olduğu üzere franchising konusunda da samimiyet ve iyi niyet son derece önemlidir. Böylece karşılıklı güven ortamı oluşabilir ve birbirinden emin olmanın zemini hazırlanmış olur. Franchisor firmalar, franchiseeler için bir nevi ana firma görevi görürler. Dolayısıyla franchisorun tasvip etmediği uygulamaların bırakılması ve ana firma çizgisinden sapılmaması lüzum etmektedir. Bu çizgiden sapıldığında franchisorun durumu franchiseeye yazılı olarak bildirmesi ve düzeltilmesi için zaman vermesi  son derece önemlidir. Son olarak değinilebilecek konu ise ödemeler konusudur. İlk etapta anlaşılan ödemeler konusuna riayet edilmesi ve bu konuda anlayışlı davranılması da iki taraf için de önem arz etmektedir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler