Bayiliklerinizi Finanse Etmenin 6 Yöntemi

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:07

Bayiliklerinizi Finanse Etmenin 6 Yöntemi
Enes Öksüz admin

Bayilik iş modeli yıllardır ticaret yapan kişilerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor; sayısız girişimci ve iş dünyasının profesyonelleri giderek bu iş modelini tercih etmeye başlıyor. Güvenli olması ve işe yaradığı ispatlanmış bir sistem dahilinde süreçlerin yürütülmesi, bayilikleri tercih edenlerin sayısını da ister istemez çoğaltıyor. 

Bir bayiliğin başarılı olması için önceden belirlenmiş standartların olması, girişimcilerin iş yükünü hafifletse de başarılarının ardındaki temel faktör önemini kaybetmiyor. Başarılı bir bayilik sahibi olmak isteyenlerin bayiliklerini finanse etmenin yollarını bulmaları gerekiyor. “Finanse etmek” kavramı yanında endişelerle birlikte gelse de girişimciler başarılı olmak için birden fazla yöntemi deneyebilirler. Bu yazımızda bayiliklerini finanse etmek isteyenlere özel önerilerimizi paylaşacağız. 

Bayilik Veren Firmalardan Destek İsteyin

İstisnalar olsa da bayilik veren firmaların çoğu, bayilik almak isteyen girişimcileri destekler. Bayilik almayı istiyorsanız; finansman kaynaklarınızın hepsini bayilik veren firmadan tamamlamayı düşünmeyin; bu istek ciddiyetinizin sorgulanmasına neden olur. Borç yükünüzü azaltmalı ve sermayenizin bir kısmını kendi imkanlarınızla temin etmelisiniz. Ticari hayatınıza başlayabilmek için eksik sermayeniz olursa bayilik veren firmalar ile masaya oturabilirsiniz. 

Uzmanlarla Görüşün

İşletmenizi finanse etmek ile ilgili daha önceden bir deneyiminiz yoksa; özellikle bayiliklerinizi finanse etme konusunda henüz emekleme dönemindeyseniz işi gerçekten bilen birilerine danışmalısınız. Bayilik almayı düşündüğünüzde sizin hiç bilmediğiniz fakat iş modelinizin doğası gereği sermaye bulabileceğiniz farklı kurum ya da kuruluşlar olabilir. Sermaye bulmaktaki deneyimsizliğinizin, fırsatları kaçırmanıza neden olmasına izin vermeyin; sizi bekleyen ama haberinizin olmadığı avantajları uzmanlardan öğrenmekten çekinmeyin. 

Devlet Desteklerini Değerlendirin

Girişimciliğinizi bayilik alarak taçlandırmak istiyorsanız, bu isteğinizi gerçekleştirmek için farklı devlet desteklerinden yararlanabileceğini unutmayın. Hem sermaye temin etmek , hem kira desteği almak hem de tanıtımlarınıza katkıda bulunulmasını sağlamak için teşvik ve destek programlarından yararlanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili devlet kurumlarıyla görüşebilir ve izlemeniz gereken süreçleri öğrenebilirsiniz. 

Çevrenizden Destek Almayı Es Geçmeyin

Geleneksel finansman sağlama yöntemlerinden aradığınızı bulamadıysanız, yaratıcılığınızı konuşturmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada kişisel becerilerinizi sergilemeye başlamalı ve çevrenizdeki kişilerle bağlantılarınızı güçlendirmeye çalışmalısınız. Yeni kişilerle tanışın, kurumların düzenledikleri etkinliklerde boy gösterin, fikrinizi mümkün olduğunca çok kişiye iletin. Fikrinizi paylaştığınız kişilerin amacınıza destek olma potansiyellerine göre fikrinizi detaylandırabilirsiniz. Bu süreç zaman alabilir ancak size destek olabilecek bir fırsat yaratabilir. 

Kendinizi Nasıl Ön Plana Çıkaracağınızı Öğrenin

“Kendini satabilmek” diye bir söylem vardır; pozitif özellikleri ön plana çıkarmak, kalabalıklar içinde sıyrılmak ve diğerleri arasında fark yaratmak anlamında kullanılır. Finansman sağlamak için görüştüğünüz kişiler fikirlerinizin para kazandırıp kazandırmayacağını, ne kadar planlanmış olup olmadığına dikkat ederler. Fakat son sözü söylerken asıl dikkat ettikleri, sizin davranışlarınız olur. Sizin yatırım yapmaya değer olduğunuzu düşünmelerini sağlamalısınız. Onların sorularına net yanıt vermeli, kısa ve uzun dönemli hedeflerinizi anlatmalı, isteğinizi ifade etmeli ve bu fikre sonuna kadar güvendiğinizi hissettirmelisiniz. 

Reddedilirseniz Vazgeçmeyin

Fikrinize gerçekten güveniyorsanız asla ilk reddedildiğinizde vazgeçmeyin. İki defa, üç defa da reddedilebilirsiniz, fakat kararlılığınızı korumalısınız. Fikriniz bir ya da iki kişi tarafından desteklenmeye değer görülmediyse  bu fikrinizin baştan sona kötü olduğu anlamına gelmez. Cesaretiniz kırılmaya başlarsa başarılı girişimcilerin iş hayatına başlamadan yüzleşmek zorunda kaldıkları zorlukları öğrenin. Motivasyonunuzu koruyun ve gerekli görüşeniz fikrinizi geliştirin. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler