Bayilik Verenin Riskleri

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:29

Bayilik, kolay tanınma ve para kazanma uygulaması olsa da her işte olduğu gibi risk taşımaktadır. Bayilik verenin riskleri arasında her zaman ilk sırada giriş a

Bayilik Verenin Riskleri
İlyas Özkurt user

Bayilik, kolay tanınma ve para kazanma uygulaması olsa da her işte olduğu gibi risk taşımaktadır. Bayilik verenin riskleri arasında her zaman ilk sırada giriş aidatlarının tahsil edilememesi gelmektedir. Bayilik veren bazı zamanlarda mal ve hizmet bedellerinin tahsilâtlarında güçlük çekebilmekte, kar elde edeceğim derken daha fazla para harcamak zorunda kalmaktadır. Hem bayilik alanın hem de verenin çeşitli riskler taşıdığı uygulamada her iş de olduğu gibi riskler bulunmaktadır. Ancak genel olarak kolay reklam yapmak ve ciro arttırmak için franchise, dünyanın yeni gözde sistemidir. Bayilik verenin riskleri arasında franchise alan işletmelere sırlarını açmak bulunmaktadır. Özellikle de yeme firmalarının kendilerine özgü sırları bulunmaktadır. Oysa franchise vererek bu sırlar başkaları ile paylaşılmak durumunda kalabilmektedir. Bu durum da anlaşma bitiminde franchise alanın bu bilgileri kendi adına kullanmasına neden olabilmektedir. Kimi zaman da franchise alanın taşıdığı markanın adına zarar getirmesine ve itibarını zedelemesine neden olabilmektedir. Bayilik Verenin Riskleri Bayilik Verenin Riskleri Bir başka açıdan bakıldığında ise franchise verenler potansiyel müşterilerinin bir kısmını kaybetmektedirler. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; online alışveriş sitesi de bulunan bir markanın küçük bir ilçeye franchise sistemi sayesinde mağazasının açılması markanın online müşterilerini kaybetmesine enden olacaktır. Ayrıca bu marka ülke çapında tanınmış marka ise franchise alanın herhangi bir yanlış uygulaması sonucunda markanın itibarı zedelenecektir. Bu da demek oluyor ki bayilik verenin riskleri de kazançları ve getirileri kadar fazladır. Bu nedenle de bayilik vermek istendiğinde çok fazla araştırma yapılmalı ve oldukça fazla dikkat edilmelidir. Bayilik veren, yılların birikimi olan markasını bir başkasıyla paylaşmak durumunda olmaktadır. Bu durum da bir nevi markayı riske atmak anlamına gelmektedir. Zira bayilik verenin sistemi sağlıklı ve gerektiği şekilde kuramaması nedeniyle aynı kalitede üretim yapmamaları ya da aynı kalitede hizmet verilmemesi, tüketicinin gözünde markayı zedelemekte ve zayıflatmadır. Bu durumda tüketiciler direk olarak ‘ artık marka bozuldu. Eskisi gibi üretim yapılmıyor’ demektedirler. Bu nedenlerden dolayı da tüketiciler üründen vazgeçebilmekte ve eş değerde bulunan başka ürünlere yönelebilmektedirler.

Bayilik Verenin Riskleri Başka Nelerdir

Dünyada henüz yeni yaygınlaşan ve ülkemize de 1985 yılında gelen franchising sisteminde her iki taraf da risk altında olabilmektedir. İsim kiralama ve işletme işi olarak algılanan franchising sisteminde ismi veren de alan da belli bir yükümlülük altına girmektedir. Bayilik verenin riskleri arasında ilk sırada genellikle giriş aidatlarının tahsil edilememesi gelmektedir. Ayrıca giriş aidatları yanı sıra zaman zaman aylık ödemelerde de sıkıntılar çıkabilmektedir. Bu durum da her iki taraf arasındaki işbirliği ve anlaşmayı zedelemektedir ve güveni sarsmaktadır. Ayrıca dünyaca tanınmış bir markanın basit nedenlerden dolayı zarar görebilmekte olması da franchise verenin riskleri arasında sayılabilmektedir. Franchise veren firmalar öncelikle franchise verdikleri firma çalışanlarına işi öğretmelidirler ki daha iyi verim alabilsinler. Ancak çalışanlara işin öretilmesinin ardından franchise veren zarar görebilmektedir. Zira işi öğrenen çalışanlar başka işe geçebilmekte ya da işi kendileri başka isimle devam ettirebilmektedirler. Bu durumda da verilen eğitim ile franchise veren boşa zaman harcamış olmaktadır. Bayilik verenin riskleri arasında iş yeri kapatma da bulunmaktadır. Özellikle de ünlü bir markanın işletildiği yerin kapanması firma imajını zedeleyecek durumlardan olup itibar kaybı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda franchise veren ismini korumak adına işletmeyi devralmalı ve işe kendisi devam etmelidir. Bu duruma verilebilecek en güzel örnek ise şu şekildedir: dünyaca ünlü bir markanın bir şehirde satışa sunulması ve bir süre sonra bu satış mağazasının kapanması kafalarda soru işaretine neden olacaktır. Ayrıca bu mağazadan alış veriş yapan daimi müşteriler için de kayıp olacak ve müşteri kaybı ve imaj zedelenmesine neden olacaktır. Aslında bu gibi durumlar markayı da tehlikeye atmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle de franchise verenin iş yapacağı kişi ve kurumlar hakkında gerekli bilgileri edinmesi ve franchise vermeye kalkışmadan önce ince eleyip sık dokuması gerekmektedir. İtibar kaybı yaşamamak adına franchise verenler mümkün olduğunca güvenilir kişi ya da kurumlarla çalışmalıdırlar. Her iki tarafın da riskleri düşünüldüğünde bayilik yöntemi tamamen karşılıklı dürüstlük ve güvene dayanan bir sistemdir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler