Bayilik Nasıl Uygulanır?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:39

Bayilik Uygulama Bayilik Nasıl Uygulanır? Konusu Hakkında : Bayilik sisteminin günümüzde tüm dünyada uygulanan önemli bir ekonomik girişim sistemi olması bayili

Bayilik Nasıl Uygulanır?
İlyas Özkurt user

Bayilik Uygulama

Bayilik Nasıl Uygulanır? Konusu Hakkında : Bayilik sisteminin günümüzde tüm dünyada uygulanan önemli bir ekonomik girişim sistemi olması bayilik nasıl uygulanır sorusuna olan ilgiyi de arttırmaktadır. Franchising sistemini uygulamayı düşünen kişi ve kuruluşlar konuyla ilgili prosedürleri merak Bayilik nasıl uygulanır sorusunun hukuki yollarını anlatmadan önce girimcilerin neler yapması gerektiğine değinmek gerekir. Franchising alacak olan kişi ve kuruluşlar, ekonomik faaliyetin alanıyla ilgili girişimde bulunacakları çevrede bir araştırma yapmalıdır. Örneğin bir hamburger işletmesi açacak olan kişinin işletmeyi açacağı yerde kâr edebilip edemeyeceğini araştırması son derece önemlidir. Gerekli araştırmalar yapıldıktan ve olumlu netice alınacağı anlaşıldıktan sonra ise işin görüşmeler ve işe başlama bölümüne geçilir. Bayilik nasıl yapılır sorusunun resmi boyutunu oluşturan bu faaliyetler, franchisora hizmet almak talebinin belirtilmesi ile başlar. Talep iletildikten sonra franchisor, franchiseeyi bilgilendirmek üzere 3 ayrı kitapçık gönderir.

''Diğer Kategorimiz Bayilik veren markalar konumuzu okudunuz mu?'' Bayilik Nasıl Uygulanır?

Bayilik Nasıl Uygulanır? Kitapçıklar, ana şirketin faaliyetleri nasıl yürüttüğü ile ilgili, franchiseenin uyması gereken kurallar ile ilgili ve işletmenin nasıl işletilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler vermelidir. Böylece kuralların ve prensiplerin öğrenilmesi mümkün hale gelir. Girişimciler eğer kendilerine ters gelen bir kural veya prensip varsa işler resmi statüye kavuşmadan franchisingden Girişimci ile firma bu diyaloglardan olumlu sonuç çıkardıktan sonra görüşmeler başlatılır. Akla takılan konular ve karşılıklı güven, bu görüşmeler neticesinde çözüme kavuşturulur. Eğer olumsuz bir durum yoksa ve iki taraf da devam etmek istiyorsa istişare ile faaliyet alanı belirlenir. Burada franchiseenin istekleri son derece önemlidir. Ödeme konusu, masraflar konusu gibi ayrıntılar hesaplandıktan sonra sıra sözleşme imzalamaya gelir. Anlaşma eğer anahtar teslim tarzında ise her türlü hazırlığı yapmak franchisorun sorumluluğundadır. Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte de ödemelere başlanır. Ödenen ilk ücret, ilk ödeme ücreti olarak adlandırılır. Sonrasında ise sözleşmeye göre düzenli olarak ödemelere devam edilir. Burada söz konusu olan ödemeler bir kâr payı ödemesi değil, sözleşme şartları temelli bir ödemedir. Dolayısıyla işletmenin az veya çok kazanması ödemeleri etkilemeyecektir. Bu nedenle franchiseenin işe girmeden önce araştırmalarını iyi yapması lüzum etmektedir. Tüm süreçlerde franchisordan bir yetkili franchiseeye destek vermeye devam eder.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler