Bayilik Alanın Riskleri

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:01

Bayilik Alan İçin Riskler Bayilik Alanın Riskleri Konusu Hakkında : Franchise sözleşmesi ile alınan hizmette imzalanan sözleşme gereğince belli bir aidat ödenme

Bayilik Alanın Riskleri
İlyas Özkurt user

Bayilik Alan İçin Riskler

Bayilik Alanın Riskleri Konusu Hakkında : Franchise sözleşmesi ile alınan hizmette imzalanan sözleşme gereğince belli bir aidat ödenmek zorunluluğu vardır. Bu nedenle franchise alanın öncelikle belli bir sermayeyi sağlaması gerekmektedir. Ayrıca franchise alan kişi ya da kurumlar franchise verenlere ilk giriş aidatı yanında her ay belli bir ücret ödemek durumundadırlar. Bayilik Alanın Riskleri Bayilik Alanın Riskleri Bayilik Alanın Riskleri Bu nedenle de her ay düzenli ve belli bir limitin üzerinde kar elde edilmek zorunluluğu vardır. Franchise uygulaması, bazı özellikleri nedeniyle arzu edilmeyen sonuçlar verebilmektedir ve bayilik alanın riskleri bulunmaktadır. Franchise sözleşmesinde denetim, karar verme yetkisi gibi durumların bayilik verenin elinde ve inisiyatifinde olması bayilik alanın riskleri arasında yer almaktadır. Özellikle de büyük ve ünlü bir markanın franchising sisteminden yararlanmak büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir.

Markanın adının zedelememesi ve aynı zamanda da kar elde edebilmek için büyük ve özenli bir çalışma gerekmektedir. Bir bakıma bir ismin ve markanın üzerinde hazıra konmak gibi görünse de bayilik alanın riskleri oldukça fazladır. Özellikle de 5 yıllığına imzalanan sözleşme ile yararlandığınız franchise hizmetinin sözleşme sonunda bitmesi franchise alanı büyük bir mağduriyet içerisine sokacaktır. Zira bu süre zarfında marka ya da ürünün o bölgedeki temsilcisi franchise alan kişi ya da kurum olacaktır. Adını franchise ile birleştiren kişi ya da kurum da sözleşmenin yenilenmemesi halinde çok büyük bir zarar uğrayacak ve mağdur olacaktır. Bir diğer risk de iş yapamama halinde işi bırakmak istemeden doğmaktadır. Zira sözleşme gereğince bu gibi durumlarda belli bir tazminat ödeme zorunluluğu getirilmiş durumdadır. Ancak her marka ya da ürün her bölgede satılabilir değildir. Bu nedenle de franchise hizmeti ile bir markayı bir bölgede satmaya çalışan kişi ya da kurum zarar edebilmektedir. Bu durum da bayilik alanın işi bırakmasına ve tazminat ödemesine neden olabilmektedir. Hem oldukça büyük riskleri hem de oldukça büyük getirileri ve avantajları bulunan franchising sistemi alana da verene de zaman zaman olumlu ya da olumsuz getiriler sağlamaktadır. Kimi zaman bayilik verenin kötü niyetle hareket etmesi de bayilik alanın işini zorlaştırmaktadır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler